Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; "Bu dava bir ilk"

Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; "Bu dava bir ilk"

Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli, işten çıkarılan işçilerin Belediye’ye “Kötü Niyet Tazminatı” davası açtığını, bu davanın da örnek bir dava olduğunu belirterek; “Bu dava Tür

Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli, işten çıkarılan işçilerin Belediye’ye “Kötü Niyet Tazminatı” davası açtığını, bu davanın da örnek bir dava olduğunu belirterek; “Bu dava Türkiye’de bir ilk. Çünkü bu şekilde açılan bir dava yok. Biz haklı olduğumuz için kazanacağımıza da inanıyoruz” dedi.

Kefeli; "Bu davayı açmamızın nedeni, TİS’de yeralan sebepsiz yere işten atmalarda işçilere ödenmesi gereken 12 aylık maaş tutarındaki iş güvencesi tazminatını almak istememizdir" dedi.

Yaklaşık 9 ay önce işten çıkartılan Bolu Belediyesi işçileri, işlerine geri dönebilmek için İş Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuş ve davayı kazanmışlardı. Yargıtay'ın da kararı onamasıyla birlikte, işçilerin haksız yere işten atıldıkları kesinleşmişti. AKP'li Bolu Belediyesi'nin, Yargıtay'ın Bolu İş Mahkemesi'nin kararını onamasıyla birlikte işçileri işe geri alması gerekiyordu. İşçiler de kendilerine tanınan süre içerisinde Bolu Belediyesi'ne iş başı yapabilmek için başvuruda bulundu, ancak Bolu Belediyesi işçileri işe geri almadı ve tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Bunun ardından işçilerde, Toplu İş Sözleşmesi’nden (TİS) doğan, 12 aylık kötü niyet tazminatı için Bolu İş Mahkemesi'ne tekrar başvuruda bulundular. Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli, konuyla ilgili olarak Belediye’nin işçilere 1 trilyona yakın para ödemek zorunda kalacağını ve ileriki süreçte yaşanan olumsuzluklardan kendilerinin değil, Bolu Belediyesi'nin sorumlu olduğunu belirtti.

SEBEPSİZ İŞTEN ATILMA TESPİT EDİLMİŞTİ

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; 112 işçiyi 3 ayrı gruba ayırarak dava açtıklarını, bununda nedeninin işçi sayısının fazla olmasından kaynaklandığını belirtti. Kefeli daha sonra konuşmasına şu şekilde devam etti: "Bugünkü (dünkü) duruşma, ilk grubun ilk duruşmasıydı. Diğer grupların duruşmaları ise 25 Nisan ve 2 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Bugünkü (dünkü) duruşma da 20 Haziran tarihine ertelendi. Bu davayı açmamızın nedeni, TİS'de yer alan sebepsiz yere işten atmalarda işçilere ödenmesi gereken 12 aylık maaş tutarındaki iş güvencesi tazminatını almak istememizdir. Arkadaşlarımızın sebepsiz olarak işten atıldıkları için bu davayı açtık. Davalara sendika avukatı gibi Tuncay Alnıak katılacak. Burada önemli olan, işçilerin sebepsiz yere işten atılmış olmalarıdır ve bu zaten hem Bolu İş Mahkemesi hem de Yargıtay tarafından tespit edilmiştir."

TEK SORUMLU BOLU BELEDİYESİDİR

Kefeli, işçilerin almayı talep ettikleri tazminatın yaklaşık olarak 1 trilyon lira tutacağını belirtirken, davayla ilgili olarak da şunları söyledi; "Bu dava Türkiye'de ilk dava, çünkü Türkiye'de bu şekilde açılmış bir dava yok. Davamızda haklı olduğumuz için kazanacağımıza inanıyorum." Belediye'nin işçileri işten atma nedeni olarak ifade ettiği 'Belediye’nin işçilere ödeyeceği paralarının olmaması' açıklama ile ilgili olarak ise Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; "Belediye işçileri işten atarken param yok diyordu, ancak daha önceki tazminatları ödemek için para buldu. Bolu Belediyesi Bolu'ya yatırım yapmak için para bulamıyor, işçileri işten atmak için para buluyor. Bizim bu parayı talep etmemizin nedeni; bu paranın bizim hakkımız olmasıdır. Bu ve ileriki süreçte yaşanacak sorunlardan da biz değil, Bolu Belediyesi sorumludur. Çünkü biz daha önce halkımıza, Belediye'nin tutumundan dolayı bu tarzda şeylerin yaşanacağını açıklamıştık. Bunun tek sorumlusu Bolu Belediyesi'dir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.