BELEDİYE-İŞ SENDİKASI BOLU ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN KEFELİ: "Özelleştirmenin önüne geçilecek"

BELEDİYE-İŞ SENDİKASI BOLU ŞUBE BAŞKANI ERDOĞAN KEFELİ: "Özelleştirmenin önüne geçilecek"

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi'nin, temizlik ve çöpün belediyelerin asıl işi olduğuna ve taşerona devredilemeyeceğine dair verdiği kararla ilgili olarak; Belediye İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; "Böylece özelleştirm

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi'nin, temizlik ve çöpün belediyelerin asıl işi olduğuna ve taşerona devredilemeyeceğine dair verdiği kararla ilgili olarak; Belediye İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli; "Böylece özelleştirmenin önüne geçilmiş olacak" dedi.

Yeni Belediye Yasasıyla birlikte özelleştirme ve taşeronlaştırmaya en geniş olanaklar tanınırken, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın da yaptığı gibi birçok Belediye Başkanı, halka hizmeti ihaleler yoluyla taşerona devretme yolunu seçmişti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise, temizlik ve çöp gibi hizmetlerin belediyelerin asıl işi olduğuna ve taşerona devredilemeyeceğine karar verdi. Yargıtay, kararında; belediyeler ile taşeronlar arasında imzalanan sözleşmelerin geçersiz olduğu hükmedildi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin verdiği kararın, yetkililerce diğer illerde bulunan belediyeler için emsal teşkil edebileceği belirtildi. Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Erdoğan Kefeli ise, Yargıtay'ın kararının uygulanmaya başlanmasından sonra, Bolu'da da yasal çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.

ÇÖP TOPLAMAK KAMUNUN İŞİ

Günlük Evrensel Gazetesi’nin haberine göre; Mersin Akdeniz Belediyesi'nin temizlik işlerini yürüten, Ceysan A.Ş.'de çalışan 70 işçinin 2004 Aralık ayında, iş akitlerinin sona erdirilerek işten çıkarılmalarının ardından açılan davada, temizlik işlerinin taşeronlaştırılamayacağı kararı verildi. İşten atılan işçilerin Akdeniz Belediyesi tarafından işe geri alınması kararına varılan davada, işsizlerin işsiz kaldığı süre içerisindeki maaşların da asıl işveren olarak kabul edilen belediye tarafından ödenmesine karar verildi. Açılan davada, işçilerin yaptığı işin kamu işi olduğu ve belediyenin sorumluğunda olduğu, ayrıca taşeron firmadan alt işverenden üst işverenin sorumlu olduğu ve asıl işverenin belediye olduğu belirtildi.

TEMİZLİK VE ÇÖP BELEDİYENİN ASLİ İŞİDİR

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi kararında şöyle dedi: “Temizlik ve çöp nakli işi belediyenin asıl işlerindendir. Belediyenin asıl işlerinden olan, temizlik hizmeti işini, 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 2/6-7 maddesi uyarınca taşeronlara devretmesi mümkün olmadığından bu tür taşeronluk sözleşmeleri geçerli sayılmayacağından, davalı belediyenin işe iade ve sonuçları yönünde sorumlu tutulması gerekir. Bu nedenle mahkemenin Belediye aleyhine açılan davayı işe iade yönünde reddetmesi doğru olmadığı gibi taşeron Ceysan A.Ş. aleyhine açılan davanın reddi gerekirken kabulü hatalıdır.”

Yargıtay karar sonuç kısmında işçilerin iş akitlerinin feshinin geçersizliğine, işçilerin belediye tarafından işe iadelerine, davalı Ceysan A.Ş. Aleyhine açılan davanın reddine karar verdi. İşçiler, yasal süre içerisinde başvurup, belediye tarafından işe alındıklarında 4 aylık brüt ücret alacaklar. İşçiler işe başlatılmadıkları durumda 8 aylık brüt ücret tutarında tazminat alacaklar.

ARTIK BELEDİYELER TAŞERONLAŞTIRMAYA BAŞVURMAYACAKLAR

Öte yandan, Bolu Belediyesi'ndeki işçilerin örgütlü olduğu Belediye İş Sendikası Bolu Şubesi'nin başkanı olan Erdoğan Kefeli ise, gazete haberinde yer alan Yargıtay kararını şu şekilde yorumladı; “Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin verdiği bu karar, kamuda özelleştirmenin önüne geçecek olan bir karar. Özelleştirme olsa bile, çalışanlar hem ekonomik anlamda, hem de iş güvencesi anlamında bu karar sayesinde güvence altına alınmış olacaklar. Bu kararın uygulanmasını gördükten sonra, bölgemizde özelleşen işyerlerimizle ilgili olarak yasal çalışmaları da başlatmayı düşünüyoruz. Asıl işveren olarak, işçilerin hem ekonomik hem de iş güvencesi belediyeye ait olmuş olacak. Bundan dolayı da sendika hakkını elde etmiş olacaklar. Artık ekonomik, sosyal ve sendika açısından pek fazla kayıp olmayacağı için, belediyeler taşeronlaştırmaya başvurmayacaklar ve özelleştirmenin önüne geçilmiş olacak. Belediyenin asli görevi olan temizlik işleri, halk sağlığını çok yakından ilgilendirdiği için, zaten taşeronlaştırmanın yapılmaması gerekirdi.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.