Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Nihat Bayram; Alaaddin Yılmaz sözleşmeyi tıkıyor

Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Nihat Bayram; Alaaddin Yılmaz sözleşmeyi tıkıyor

Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Nihat Bayram, Bolu Belediyesi ile başlanan toplu sözleşme görüşmelerinde yasal sürenin dolduğunu ve arabulucu safhaya geçildiğini belirterek, Alaaddin Yılmaz'ın özellikle iki maddede ısrar ederek sözleşmeyi tıkam

Belediye-İş Sendikası Bolu Şube Başkanı Nihat Bayram, Bolu Belediyesi ile başlanan toplu sözleşme görüşmelerinde yasal sürenin dolduğunu ve arabulucu safhaya geçildiğini belirterek, Alaaddin Yılmaz'ın özellikle iki maddede ısrar ederek sözleşmeyi tıkamaya çalıştığını ifade etti.

Yapılan dört oturuma rağmen henüz 37 madde üzerinden anlaşma sağlanamadığını belirten Nihat Bayram, “60 günlük yasal süremizin dolması neticesinde uyuşmazlık tutulmuş olup, arabulucu safhasına geçilmiştir. Arabulucu ile yapılan toplantıda, belediyenin sözleşme komisyonu Cumartesi gününün iş günü olmasını ve izin süresinden sayılmasını, çalışma saatlerinin yükseltilmesini, disiplin kurulu kararlarının oy çokluğuyla alınmasını, yani disiplinde her istediği kararı almayı talep etmiştir” şeklinde konuştu.

Yılmaz'ın iki madde ısrar

Bayram, kendileri tarafından kabul edilmeyeceğini bile bile Belediye'nin bu maddeler üzerinde ısrarla durarak sözleşmeyi kasıtlı olarak tıkadıklarını belirtti. Alaaddin Yılmaz'ın özellikle söz konusu iki madde üzerinde kendi isteği olmazsa sözleşmenin yapılmayacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Bayram, “Yılmaz, göreve geldiği günden beri toplu iş sözleşmelerinde bu iki maddeye itiraz etmiş ve 2005 yılında toplu sözleşme Yüksek Hakem Kurulu'na gitmiştir. Yüksek Hakem Kurulu'ndan mevcut sözleşme aynen kabul edilerek gelmiştir. 2007 yılında yapmış olduğumuz bir yıllık sözleşmede taraflarca bu maddeler masada anlaşılarak imzalanmıştır. Daha önce kabul ettiği bu maddeler bu yıl neden kabul edilmiyor, bunu anlamış değiliz” dedi.

Tebliğden sonra yasal hakkımızı kullanacağız

Sözleşmenin masada iyi niyetli uzlaşma içinde bitirilmesi yönünde her türlü çabayı gösterdiklerini belirten Bayram, bu aşamadan sonra yapılacak Arabulucu raporunun bölge çalışma müdürlüğünce Sendikaya tebliğinden sonra demokratik ve yasal haklarını kullanacaklarını kaydetti.

Nihat Bayram, Belediye-İş Sendikası Bolu Şubesine bağlı diğer tüm belediyelerle anlaşma sağladıklarını, sadece Bolu Belediyesi ile anlaşma sağlanamadığını da sözlerine ekledi. İmzalanan tüm sözleşmelerde çalışanların kazanılmış haklarının korunduğunu da ifade eden Nihat Bayram; “Sözleşme imzaladığımız bütün Belediye Başkanlarımız içinde bulundukları zor şartları çalışan işçilerinin mevcut kazanılmış haklarına saygı göstermiş, belediyelerin imkanlarını zorlayarak günün şartlarına göre de iyileştirme yönünde çaba sarf etmişlerdir” diyerek anlaşma sağlanan belediye başkanlarına teşekkür etti.

Tepkimizi koymaktan çekinmeyiz

Nihat Bayram, kimseyle şahsi bir sorunları olmadığını ifade ederek, “Çalışanın ücretini keyfi olarak geciktirmeyen, işçisinin emeğine ve kazanılmış haklarına saygı gösteren kim olursa olsun alkış tutarız, gerekirse elini öperiz. Bunun tersi olursa da tepkimizi en sert şekilde ortaya koymaktan çekinmedik, çekinmeyiz” ifadeleriyle açıklamalarını bitirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.