Belediye Sanat Merkezi

Bir yörenin kültür zenginliklerinin korunup günümüze taşınmasında, folklorunun yaşatılmasında etkin olan birimler vardır. Bu birimlerden biri Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezidir.

    Burada toplumla iç içe Türk Sanat, Türk Halk Müziği, resim, saz, gitar, ud ve edebiyat alanında da şiir dinletisi etkinlikleri yapılır. Çalışılır, çalıştırılır amatörce yapılan bu uğraşlar yeri geldiğinde halkın beğenisine sunulur.

    Topluma yön veren güzel uğraşlardır bunlar. Burada üretmek vardır, burada güzel olanı üretmek, yaratmak vardır. İnsanları kötü düşüncelerden, dedikodudan, olumsuzluklardan alıkoyar, hayatı sevdirir, dostluk çemberinin genişlemesine katkıda bulunur.

    Buralarda başarıya giden yolda itici güç halkın beğenisidir, beğeninin göstergesi coşkulu alkışlardır. Hizmeti üretenlerin başarısı için gerekli sermayesi aferin, sağolun, teşekkürler anlamında yapılan alkıştır, tezahürattır. Hele de bu teşekkürü bağlı olduğunuz birimin yetkilileri yaparsa bu, başarıda en büyük dopingdir.

    Zaman zaman bu etkinliklerde yer alan sanatçıların serzenişlerine tercüman olmaya çalıştım.

    Dileklerini; yeri geldi yüz yüze, yeri geldi bu köşemde yerine getirmeye çalıştım. Bir kısmı tamamlandı. Yürütülen faaliyetler için tamamlanan araç gereçle iş bitti mi? Bu araç gerecin nasıl kullanıldığını göstermek dürtüsüyle halka yapılan sunumlarda Başkan, Başkan Yardımcısı ve birim amirlerinden hiç kimsenin olmamasını görmekten son derece üzüntü duyduklarını ifade ediyorlardı. Bize görünmeyin de alın şu oyuncakları oyalanın der gibi.

    Oysa onlarında bir çift güzel söze ihtiyaçları vardı. Onlarında sırtını sıvazlayıp yaptıklarına teşekkür etmek vardı. Beğenilmenin, takdir edilmenin duygusallığını yaşamak alın teri döken herkesin hakkıydı. Bu işlem çok basit bir sözcükle elinize, dilinize, sesinize sağlık, sağolun demekti. Şimdiye kadar bu düşüncelerle yalnızlıklarını anlatmaya çalıştılar.

    04.03.2006 tarihinde yapılan Türk Sanat Müziği konserinde yüzler gülüyordu. Konuklar arasında Milletvekili, Vali Yardımcısı, Belediye Başkanı, İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve aile bireyleri, daire müdürleri vardı.

    Eski alışkanlıklar ve yaşananların sonucu olmalı her ne kadar protokol sırasında kısa bir karmaşa yaşansa da sorun anında çözüldü.

    Sahnede yerini alanların gözleri ışıl ışıl, yüzleri gülüyordu. Sazın teline dokunan mızraplar daha yumuşak, dudaklardan dökülen nameler daha anlamlı, daha duyarlıydı. Sesler bir başka anlamda yankılanıyordu kulaklarda. Sazın göğsünden bir başka güçte dağılıyordu telin nameleri.

    Coşkuyla çalınıp söyleniyor, söylendikçe alkış sesleri daha güçlü çıkıyordu birbirine kavuşan avuçlardan.

    Güzel bir geceydi. Yüreklerin pası silindi. Onlar söylerken bizde ritim tutarak üzüntülerimizden uzaklaştık.

    Sağolun, varolun. Alın teri döken herkese teşekkürler.

09.03.2006

Bu yazı toplam 657 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.