Belediye Sanat Merkezi sanki öksüz gibi

Bu düşünceye nasıl kapıldılar diye merak ettim. Belediyemizin yol, su, kanalizasyon, park, bahçe ve en büyük işlevi imarla ilgili görevleridir. Aynı zamanda, halkının sosyal ihtiyaçlarını karşılamak, kültür ve sanat faaliyetleriyle katkıda bulunup öncülük yapmak da önemli işlerinin içinde yer almaktadır.

    Sosyal aktivitelerde bu görevi yerine getiren birim, Bolu Belediyesi’nin, Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’dir. Burada halka açık resim çalışmaları yapılır. Burada Türk Sanat, Türk Halk Müziği koro çalışmaları yapılır. Burada çeşitli enstrümanları kullanma becerisi kazandırılır. Burada okullar arası, bazı sanat dallarına ait yarışmalar düzenlenir. Burada, Bolu’ya ait eskilerden günümüze akıp gelen eserlerin, arşivlenip zaman zaman sergilerle tanıtımları yapılır. Burada önemli günlere ait, tiyatro konser gibi çeşitli faaliyetler yerine getirilir.

    Yapılan her faaliyetin başarıyla sunumun da, işin sorumlu uzmanı görevlileri kadar, gönüllü çalışanları vardır. Bunlar, yaptıkları hizmetin karşılığını, maddi olarak düşünmezler. Bunlar, şan şöhret kapılarının açılabilmesi için buraları kişisel basamak için kullanmazlar. Bunlar, öğrendiklerini, ürettiklerini yapıp, topluma sunduklarında, sahnelediklerinde, paylaştıklarında mutludurlar. En haz alıp hoşnut olacakları, seyircilerden aldıkları bravo seslerine karışan alkışlardır. Ne var ki, bu durum her zaman onları mutlu etmiyor. Çılgınca alkışlar her zaman gelecek için tetikleyici olmuyor. Peki ne olmalı? Nasıl olmalı? Kimden ne bekler bu gönüllü çalışanlar? Nasıl havaya girip aşk ile sarılırlar işlerine?

    Dedik ya, onların işleri para pul değil. Onların derdi, bağlı oldukları kurumun yetkililerinden birilerinin, harcadıkları emekleri yerinde izlemesidir. Onların arkasında duran bir gücün olduğunu hissettirecek başkanlarının, yardımcılarının ya da başkanlık tarafından görevlendirilen bir yetkilinin, kendilerini izliyor olmalarını görmektir. Sadece güler yüzlerini görmek, sıcak nefeslerini hissetmek, sadece basit bir teşekkür sözcüğünü duymaktır.

    Onlara moral, onlara önem, onlara güven vermenin tek ilacıdır bu durum. Çalışanı kamçılar, başarıyı artırır

    Çok mu zor? Sanıldığı kadar zor olduğunu düşünmüyorum. Denebilir ki, vaad edilen onca önemli projelerin içinde böylesi küçük ayrıntılara inebilmek zor. Bu konuda çalışanlara verilen olanaklar onların yanında olunduğunun kanıtıdır. Yüreğimiz onlara açıktır. Başarılarda en az onlar kadar bizim de kalbimiz hızlı çarpıyor. Biz de heyecanlanıp coşuyoruz.

    Unutmamak gerek, yapılan bir işin yorgunluğunu giderecek en güzel davranış emekçinin alnındaki ter kurumadan hakkını vermektir. Böylesi gönüllü çalışanların, beklediği en büyük ödül, sırtın sıvazlanarak teşekkür kelimesinin duyulmasıdır. Ne olur bunu ihmal etmeyin. Bu konuda gönüllü hizmet üretenlerin düşüncelerinde, sanki öksüz gibiyiz filizleri oluşmaya başlıyor gibi. “Öylesi kalabalık bir kadroya sahip kurumun içinde, faaliyetlerimizi izleyip ateşleyecek, hiç mi yetkili göremeyeceğiz?” diyorlar. Yalnız bırakıldıklarına inanıyorlar.

    Bu durum sadece burada mı? Okulların aldığı sorumluluklar içinde yapılan bir çok çalışmanın sonunda, öğrencilerden küçük bir teşekkür kelimesi esirgenerek perde kapatılır oyun biter. Oysa çocukların beklediği sadece bir aferin sözcüğünün teşekkürle süslenmesidir., Ben sadece şimdiye kadar gördüklerimi, yaşadıklarımı ilgililere aktarıyorum. Bu bir eleştiri değil sadece hatırlatmadır.

22.12.2005

Bu yazı toplam 645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.