Ben Belediye Başkanı olsaydım..!

            11.03.2004

Evet, ben Belediye Başkanı olmak isteseydim ne yapardım?.. Bu soruyu her vatandaş kendi kendine sorduğu gibi; Belediye Başkanı olmak üzere ADAYLIĞINI ilan edenler, yani Belediye Başkanı ADAYLARI daha sormak ve cevabını da PROJE olarak tutarlı, kararlı bir şekilde halkımıza açıklamalıdırlar.

Ayağı yere basmayan projelerden, laf kalabalıklığından, karalamadan ziyade aklı başında projelerle; gerçekten ihtiyaç duyulan hizmetlerle vatandaşın karşısına çıkmak lazım.

Başkan adayları belli olduğuna göre; Meclis üyesi adayları belli olduğuna göre; ilk aşama adayların kendilerini tanıtma; ikinci aşama ise projelerini tanıtmadır. Gördüğüm kadarıyla adaylar bu tanıtım işinde bir ikisi hariç havanda su dövüyorlar. Belki de ülke SİYASETİNİ yönlendiren MEDYA ve EGEMEN GÜÇLER yarışın iki parti arasında geçeceğini pompalayarak diğerlerinin hevesini ve cesaretini kırıyorlar. Oysa yerel seçimlerde; partilerin iktidar veya muhalefette olmasının yanında adayların özelliklerinin de her zaman göz önünde tutulması ve değerlendirilmeye alınması gerekiyor.

Halkımız adayımızın; çalışkan, dürüst, kendisiyle ve çevresiyle barışık hizmetleriyle ve yaşamıyla kabul görmüş, kişilikli kariyeri oturmuş hem ülke sorunlarını, hem de yerel sorunları bilen; kültürümüze, inançlarımıza saygılı, herkese eşit davranacak, sorunlardan yılmayacak başkan istiyor. Proje üreten, ürettiğini uygulayan birisi olsun istiyor.

SEÇMENE SORUYORLAR; BOLU’DA NE YAPILMASINI İSTERSİN? ANCAK ÇOĞUNDAN HİÇBİR CEVAP GELMİYOR..!

BELEDİYE BAŞKANI OLSAYDIM, BOLU İÇİN ŞUNLARI YAPMAYI PROJELENDİRİRDİM, DİYENLERİN SAYISI BİR ELİN PARMAKLARI KADAR..!

-Belediye’nin idari yapılanması ihtiyaçlara göre yeniden planlanmalı.

-İmar Müdürlüğü teknik ve bürokrasi yönünden yeniden değerlendirmeye alınmalı.

-Hava kirliliği için; doğalgaz gelmeme ihtimalini dikkate alarak uygun yakıt kullanımı ve bacalara filtre takılması planlanmalı.

-Çöp ve temizlik; önce eğitim, temizliğin sokak ve caddeye göre planını çıkarmak, çöplerin kaynağında ayrılması için gerekli düzenlemeyi yapmak; çöplerin toplanmasında teknolojiden yararlanmak, halk sağlığını tehdit etmeyecek uygun alan ve malzeme kullanmalı. Çöplerin değerlendirilmesini sağlamak.

Bolu’daki pazarların; fiyat, kalite ve sunuş, yer açısından planlanması, hal mafyası, pazar mafyası (yönlendirmesi) gibi hususlarda gerekli tedbir alınması.

-SPOR sahasının şehrin merkezinden kaldırılması ve bu alanın değerlendirilmesi.

-Trafik; Bolu şehir merkezinde alternatif sokak ve caddelerinin azlığı nedeniyle; alternatif cadde ve sokak oluşturulması. TIR ve KAMYONLAR için ayrı park yapılması. İnşaat ruhsatları verilirken GARAJI olanlara, ruhsat indirimi sağlanması.

Bakıma muhtaç insanlar için bilgi bankası oluşturup iş, para, mesken, yuva, sağlık hizmetleri vermek üzere bir birim oluşturulması.

-Başarılı öğrencilere BURS verilmesi; gençler için kapsamlı kültür merkezi oluşturmak, gençlerden proje üretmede istifade etmek.

-Muhtarlarla ve halk ile ayrı ayrı günlerde halka açık toplantı yapmak, sorunları yerinde tespit etmek.

BELEDİYE BÜTÇESİ: Denetim, tasarruf, halka dönük hizmet ve gelir durumuna uygun, denklik ilkesine göre yapılması plansız, programsız, işlerden, kayırmacılıktan, şahsilikten uzak olmalı. Çalıştırılacak personel ihtiyaçlarla orantılı olmalıdır.

BELEDİYE HİZMETLERİNDEN YARARLANMADA: Hizmetlerde eşitlik, adalet, hizmet önceliği dikkate alınarak, kamu yararı gözetilerek yapılmalı. Kişisel çıkar, siyasi görüş, parti ön planda tutulmamalı. Kamuya yararlı hizmet üretenlere hizmetlerde kolaylık sağlanmalıdır.

BÜYÜK PROJELER: Desinler diye proje üretmek yerine akılcı, ihtiyaca uygun, ekonomik ve kalıcı projeler üzerinde durulmalıdır. Hayata geçirilemeyecek ya da tüm kaynakları bitirecek projeler yerine; önceliği ve halka dönüklüğü olan projelere yönelinmelidir.

İnsanların ihtiyaçları, talepleri sonsuz hayat devam ettikçe dün olmayan bugün gerekli oluyor. Teknoloji baş döndürücü hızla gelişiyor. Bugün akılda olmayan yarın ACİL ihtiyaç oluyor. BELEDİYECİLİK (SÜRDÜRÜLEBİLİR BELEDİYECİLİK) UFUK İŞİDİR. SEVGİ ve HİZMET İŞİDİR.

Halkı tatmin etmek, her deneni yapmak zordur. Adaylar zor olana talip olduklarına göre kolay gelsin. Hayırlı olsun!

Bu yazı toplam 1505 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.