Beyin fırtınası

Yaşam içinde hemen herkesin karşılaştığı fırtınalı günler vardır. Fırtınalar bazen felaketlere, bazen de faydalı enerjiye neden olur. Hava sirkülasyonunun neden olduğu rüzgarlar, çoğu zaman yağmuru getirir. Aynı rüzgarlar çoğu zaman da varolan canlı cansız birçok nesneyi de dibinden söküp atan kasırgaya dönüşerek doğanın dengesini bozuverir.

Fırtınalar, doğada olduğu kadar insan beyninde de oluşur. Toplumun yararına düşünce üreten ya da gelişen olaylar karşısında çözüm üreten, bilgi ve deneyimli insanların biraraya getirilmesiyle de, yararlı işler için beyin fırtınası oluşturulur. Kısacası beyin takımının oluşturduğu beyin fırtınası zor günlerin acil eylem planının hazırlayıcıları konumunda olur.

Beyin fırtınasını oluşturanlar, pratik zekaya sahip olmaları nedeniyle kendi alanlarındaki iş deneyimleriyle, işlerinde başarılı olmalarıyla, dünya ve yurt gelişmelerini geniş perspektiften bakıp değerlendirmeleriyle, en önemlisi de siyasi kimliklerini öne çıkarmamaları, olaylara duygusallıktan öte mantık ölçülerinde bakmaları nedeniyle böylesi bir kadroda yer almaları istenir.

Yaşadığımız iki acı deprem sonucunda, beyin takımına ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu gördük ve yaşadık. Oluşturulan “İl Kurultayı” şablonu içinde de sanırım, birçok önemli sorunlarımıza çözüm bulduk.

Günümüzde çok sözü edilen saydamlık olayını, İl Kurultayı çalışmalarında gözlemledik. Sorunları dile getiren, öneriler üreten sivil toplum örgüt temsilcileri ve tüm partilerimizin siyasi sözcülerinin görüşleri, işlevsel olarak gündemi önem sırasına koyarak planlamasını yapan ve takip edip sonuçlandıran altı-yedi kişilik bir icra kurulu tarafından yürütüldü ve çok da başarılı olundu. Deprem sonrası Bolu’daki ilklerden övgüyle söz edilirken, yapılanların altındaki İl Kurultayı imzasını kimse görmezden gelemez.

Sanki taşlar yerine oturdu, İl Kurultayı’nın görevi bitti derken, Bolu insanı yeni sorunlarla karşı karşıya kaldı. İşte Teşvik Yasası’nda yaşanacak sıkıntılar. İşte, şimdilik fısıltı halinde dolaşan ruhsatsız tavuk kümeslerinin kapatılacağı dedikodusu.

Şimdi böylesi bir İl Kurultayı deneyi olan ilimizde, 7-8 kişiden oluşan bir beyin takımının, yaklaşık bir yıldan bu tarafa her hafta toplanarak ilin turizmini, sanayisini, sosyo-ekonomik gelişimini değerlendirdiği toplumun bazı kesimleri tarafından biliniyor. Ve deniyor ki, ilin küçük sanayi sorunlarını kim konuşuyor? Tekstilin dışında kalan, yan sanayi, imalat sanayi, kereste sektörünü, orman köylüsünün sorunlarını kimler nasıl tartışıyor? Bu önemli çalışmalara yönelik zaman zaman bilgilendirme yapılamaz mı? Bolu için yapılan bu çalışmalarda, Bolu’da soluklanan insanların temsilcisi belde başkanının da olması gerekemez mi diye konuşmalar oluyor. Kamuoyunda fısıltı şeklinde dolaşanlar bunlar. Kenarından kıyısından duyuralım istedim.

Bu yazı toplam 748 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.