BiLDiKLERiNi OKUYORLAR

BiLDiKLERiNi OKUYORLAR

Uzun süredir Valilik kanalıyla Abant'ta yapılan çalışmalar hem yerel basında hem de ulusal basında tepki toplamaya devam ediyor. Dün gerekçeleşen İl Daimi Encümen toplantısında İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, yaptıkları çalışmalar hakkında açıklama yaptı.

ABANT'TA İNADINA KATLİAM(HÜRRİYET)

DOĞA Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Abant'ta Kasım 2009'da başlatılan yol çalışmalarının 'Uzun Devreli Gelişme Planı'na uygun olmadığına ilişkin 3'üncü uyarı yazısını 11 Mayıs'ta gönderdi. Genel Müdürlüğün, Abant'ta yapılan hataları sıraladığı yazıda göldeki su seviyesinin eski kotuna indirilmesi, Örencik Yaylası'nda oluşturulan Yavru Abant Göleti'nin tahliye edilerek eski konumuna getirilmesi talep edildi. Fakat uyarıların muhatabı Bolu Valiliği yol çalışmalarını durdurmadı. Endemik türlerin sular altında kalmasına ve ağaçların kesilmesine neden olacak yola parke taşı döşenmesi için hazırlıklar devam ediyor. Elektrik hatları da yer altına alınıyor.

ABANT'TA YOL ÇALIŞMALARI TAM GAZ (MİLLİYET)

Bolu İl Özel İdare Müdürlüğü'nün Abant Tabiat Parkı'nın işletme hakkını Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan almasının ardından, geçen yıl Kasım ayında inşaat çalışmalarına başladı. Gölün dere ile bağlantısının önüne menfez yapılması nedeniyle Şubat ayında karların erimesi ve yağmur nedeniyle göldeki su seviyesi yükseldi. Abant'ın etrafındaki yollar sular altında kalırken iskeleler de sulara gömüldü. Göl seviyesinin yükselmesiyle piknik alanları ve Göl Gazinosu'nun zemin katı da sular altında kaldı. Gölde su seviyesinin yükselmesini önlemek amacıyla Abant'ın batısında kalan Örencik Yaylası'nda Yavru Abant Göleti oluşturulurken, endemik bitkiler sular altında kaldı. Sivil toplum kuruluşları Abant'ta yapılan çalışmalarla doğanın katledildiği gerekçesiyle tepki gösterirken, bazı sivil toplum kuruluşları da Bolu Valiliği hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

YENİ ABANT MANZARASI (VATAN)

Tüm yasal 'engellemelere' ve uyarılara rağmen, bir doğa harikası daha yok oluyor!

Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün üçüncü kez 'uygun değil' yazısı göndermesine rağmen Abant'ta yol çalışması yapılıyor, ağaç katliamının önü açılıyor.

Bolu İl Özel İdare Müdürlüğü'nün Abant Tabiat Parkı'nın işletme hakkını Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan almasının ardından, geçen yıl Kasım ayında inşaat çalışmalarına başladı. Gölün dere ile bağlantısının önüne menfez yapılması nedeniyle Şubat'ta karların erimesi ve yağmur nedeniyle göldeki su seviyesi yükseldi. Abant'ın etrafındaki yollar sular altında kalırken, iskeleler de sulara gömüldü. Göl seviyesinin yükselmesiyle piknik alanları ve Göl Gazinosu'nun zemin katı da sular altında kaldı.

ÇALIŞMALAR AYNI ŞEKİLDE DEVAM EDECEKTİR

Dün gerçekleşen İl Daimi Encümen toplantısında açıklama yapan İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, Abant'ta yapılan çalışmalarla ilgili şu açıklamayı yaptı “Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü 11.05.2010 tarih ve 345 sayılı yazı ile Abant Tabiat Parkı'nda bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkındaki hususlar bildirilmiştir. İlgili yazıda belirtilen hususlar ve tavsiyeler gereği bundan son-raki çalışmalar aynı şekilde devam edecektir. Mevcut yol-da otoparklarda ve çevrede yapılacak peyzaj çalışmaları ile ilgili, ilgi yazıda da belirti-len yapılması gerekenler için çalışmalar sürdürülmektedir”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.