Bilgi çağının mimarları işbaşı yaptı-1

            07.10.2004

Abant İzzet Baysal Üniversitemizin 13. kuruluş yıldönümü olan eğitim-öğretim yılı, kalabalık bir davetli huzurunda üniversite kampüsünde açıldı.

Hedefe ulaşmanın yolu, gerçek bir planlama çalışmalarını yapmaktan geçer diyen Rektörümüz Prof.Dr. Sn. Yaşar Akbıyık, acil ihtiyaç ek derslikler, Tıp Fakültemizin iç donanımıdır diyerek sözlerine başladı.

Önceliğimiz güncellik değil, bilimselliktir diyen Rektör, Üniversitenin çağdaş kuruluşlardan birisi, hedeflerinin, Atatürk ilkeleri ve bilimsellik, amaçlarının sorun yaratmak değil sorunlara çözüm üretmek olduğunu söyledi.

Atatürk’ün, gençliğin yol haritasını gençliğe hitabede çizdiğini, öğrencilerin Bolu halkı ile kendilerinin emaneti olarak ifade ederek yeni öğretim yılının başarılı olmasını diledi.

Protokol konuşmalarında sıra İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sn. Ahmet Baysal’a gelmişti. Sn. Baysal Vakfın kurucusu amca İzzet Baysal’ı bir kez daha rahmetle anıyor, ona minnet ve şükranlarımı sunuyorum diyerek başladı konuşmasına.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile Vakıf üniversitelerinin arasındaki farka işaret ederek burası, bir devlet üniversitesidir. Burada ekonomik durumu iyi olanlar değil, toplumun zengin-fakir tüm öğrencileri yararlanır. Ne var ki özel vakıf üniversiteleri kurulduktan sonra, devlet üniversitelerinin unutulduğuna işaret ederek bu üniversitelerde öğrenim ve öğretim kalitesi kesinlikle özellerden geri değildir. Özel üniversitelerde görevli hocaları yetiştiren hocaların hocaları bu üniversitelerdendir. O büyük insan İzzet Baysal, görülen bu büyük işleri yapmıştır. Burada okuyanlar vakıf destekli bir devlet üniversitesinde olmanın avantajını unutmamalılar. Burada başarılı olmanın olanakları vakıfça sağlanıyor. Cumhuriyetin bekçisi Atatürk’ün gençleri olarak yetişmenizi istiyoruz. İzzet Baysal’ın yaşamını inceleyin, onun felsefesini öğrenin, o mutluluğu halkın ve gençlerin bakışlarında bulduğunu ifade ediyor.

Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz da toplumların daha güzel yarınlara ulaşabilmeleri için bilgi yüklü, üreten, araştıran, sorgulayan gençlere ihtiyacının olduğunu, İzzet Baysal Vakfı’ndan alınan güçle üniversitemizin her yıl biraz daha büyüdüğünü, ilimize olan sosyal ve ekonomik katkıların bilincinde olduğunu ifade ederek, sizler sıcak aile yuvasından koparak bizlere emanet edildiniz. Bolu insanının gönül kapıları sizlere daima açıktır.

Konuşma sırası Valimiz’e gelmişti. Davranış özelliklerinin merakı salondakileri de etkilemiş olmalı ki, herkesin kulağı Valimizde pür dikkat dinliyordu. Düzenlenen bu törende sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum diye başladı konuşmasına. Üniversitelerin, bir ilin sosyal ve ekonomik kalkınmasında büyük payı olduğunu, Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmanın yolu, üniversitemizde iyi eğitilmiş ve mesleğinde geliştirilmiş insanlarla olacağını, eğitimin iş temeline dayalı toplum için yararlı kurumlar olduğunu, Bolu’da bulunan öğrencilerin burada güven duymalarını, sosyal etkinliklere katkıda bulunacaklarını ifade ederek yarınlar gençliğindir. Atatürk, gençliğe güvenmiştir. Gençlerin, Atatürk’ün emanetini ilelebet koruyacaklarına inanıyorum dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin bir ayağı da Düzce ilimize uzanmıştı. Akademik yılın açılışında önemli konuklar içinde Düzce Valisi Sn. Halil Nimetoğlu da vardı. Protokol konuşmalarında adının geçmemesi belki de programa geç katılışındandı. Konuşması için kürsüye geldiğinde, Düzce’de göreve yeni başladığını Sn. Valimizle müfettişlik dönemlerinde birlikte olduklarını, bir odayı ve yemeği paylaştıklarını, acıları ve mutlulukları birlikte yaşadıklarını ifade ettikten sonra, açılış davetiyesinin yirmi dakika önce eline ulaştığını söylemesi kafalarda soru işareti yarattı.

Düzce’ye atandığımda burada güçlü bir eğitim kurumu var diye sevindim. Bugün duygu yüklü bir gün. Bu açılış klasik bir eğitim kurumunun açılışı değil. Bugün bir kişinin,toplum, ulus, devlet ve hepsinin bütünü insanlar için büyük işler yapan İzzet Baysal’ın bayraklaştığı gün olduğunu söyledi. Ya okumak, birşeyler yapmak, ya da yapılacak çok şeyleri yapabilmektir. İzzet Baysal bu konuda çok şeyler yapmıştır. Beynimizi çağdaş bilgilerle donatmaya gayret ederek bugünlere geldik. Bu resim ancak siz gençlerle güçlenecektir. Örnek alınacak insanlar, yaşamın her alanında vardır. Onları değerlendirelim dedi. Ateşli duygu yüklü bir konuşmaydı. Yeni Valimizin düşünceleri içinde Düzce-Bolu arasındaki tatlı rekabetin devam ettirileceği mesajları vardı. Düzce ilinde yeni üniversite çalışmalarının olduğuna işaret ediyor. Düzce Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin yavrusu olacak desem Düzceliler kızar. Ama yavru anayı geçer diyerek dağın altı üstü düşüncesindeki heyecanın devam edeceğine işaret ediyordu.

Bu yazı toplam 773 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.