Bilgi çağının mimarları işbaşı yaptı-2

            08.10.2004

Üniversitemizin açılış programında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof.Dr. Türkan Saylan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof.Dr. Sadıl Tural gibi önemli konuklar vardı. Programın öncesi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bolu Şubesi’nin girişimleri ile Gençlik Kütüphanesi’ni açan Genel Başkan Prof.Dr. Sn. Türkan Saylan açılışta ilk dersi vereceği programda açıklanmıştı. Mardin ve Hakkari’de de bir dizi programlara katılacağı için uçağa yetişeceği düşünülerek sıralamada değişiklik yapıldı. Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi olan Sn.Saylan’ın 401 yayını olduğu ifade edilerek konuşmasını yapmak üzere davet edildi.

Milliyet Gazetesi’ndeki köşesinde üniversitelerimiz görevlilerinin eserlerine ait sayısal değerler veren Abbas Güçlü’nün yazdıklarını okuduktan sonra, 401 sayısını duyduğumda aaa demekten kendimi alamadım.

Sn. Saylan, Mustafa Kemal’in kızları, oğulları olarak selamladı salonda bulunanları.

Hayat akıp gidiyor. Bir kapıdan girip diğerinden çıkıp gidiyoruz. Acaba yaşamımız süresince bu dünyada neler var, neler yapmamız gerekli diye düşünüyor muyuz?

Artık yoksulla zengin, güzelle çirkin arasında fark olmadığını farkedebiliyor muyuz?

Padişahın eteğini öpüyorduk. Bu ülkenin kuluyduk. Öl dendiğinde ölüyorduk. Yöneten ve yönetilenler vardı. Soru sormak ayıptı, yanlıştı. Çantaların taşındığı bir dönemden geldik. Artık herşey değişti. Değişmeyen yalnızca değişimdir. Yasalar değişti değişmesine de, acaba kafalar değişti mi? Kendi doğurduğumuz çocuğu bile susturup konuşturmuyorsak karar vermek durumunda değilsek, erkek egemenliği devam ediyorsa, sözü edilen eşitlik sistemini içtenleştirmek nasıl olacak? Hala trafik kurallarını ihlal ediyorsak, hala birbirimize güven duymuyorsak, sevgiyi yaşatmaya gayretimiz olmuyorsa, saltanat alışkanlığı devam eden bir toplumda eşitlik nasıl gerçekleşecek? Eğer biz kırmızı ışıkta durmasını biliyorsak, bir hukuk devleti oluyoruz demektir. Yarı dinsel bir hukuktan çağdaş yaşamlı insan hukukuna geçmişiz. İki cins olarak aynı haklardan yararlanamıyorsak, kızlarımızı halen daha okutamamışsak, doktorlarımızı doğuya gönderdiğimizde istifa ediyorlarsa düşünmemiz gerek. Onur ve özgürlük yalnız benim onurum ve özgürlüğüm değil, başkalarının da onuru özgürlüğüdür. Bugün halen okula gidemeyenler varsa, bunun acısını yüreğimizde yaşatmalıyız. Özgürlükçü, eşitlikçi bir eğitim hepimizin görevidir. Bu üniversiteyi kuran kadar öğrencilerimizin de ufkunu açarak bu hizmeti yürütebiliriz. Bizim üniversitemiz çok iyi olabilir ama, başka taraflarda açlar, çıplaklar varsa, eğer biz haksızlık yapmıyorsak doğru işler yapıyoruz demektir. Dürüst olmak zorundayız. Bu dürüstlük yalnızca görüntüde değil, yalnızca hesaplarımızda değil, her hareketimizle dürüst olmak zorundayız. Üniversitelerimiz açılıyor. Çok sancılı durumlar var. Bilgiler kitaplarda yazıyor ama, biz önce insan olmalıyız. İnanın işin içine para girdiğinde herşey değişiyor. Gençleri kültür ve sosyal açıdan beslemek için çaba sarfetmeliyiz. Bu çocuklar avucumuzdan uçup giderse bunun hesabı kimin olacak? Eşitlik fikrinin tartışılmasını yeniden algılayalım. Bizleri yayınlarımızla değil, topluma katkılarımızla değerlendirelim. Bu üniversitenin kurucusu İzzet Baysal’ı saygıyla anıyor, ışıklar içinde yatsın diyorum.

Prof.Dr. Türkan Saylan’ın açılıştaki ilk konuşması her kesimden insana hitapeden mesajlarla dolu dolu oldu. Ne var ki her fırsatta sayısal açıklaması yapılan üniversitemizin tüm kadrosu sanki salonda yok gibiydi. Kimi öğretim görevlilerimiz sivil görünümde sanki havanın sıcaklığı cübbeleri ağırlaştırmıştı...

Yeni öğretim yılının hayırlı uğurlu ve başarılı geçmesi dileğimle.

Bu yazı toplam 681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.