Bilinmeyeni aramak

            02.05.2005

Kimin sözüdür bilemiyorum. Bir yerlerden kesip saklamışım. İzzet Baysal’a Şükran Günleri etkinlikleri içinde Mesleki Teknik Öğretime bağlı okullarımız arasında yapılacak “Beceri Yarışması” çalışmaları esnasında elime geçti.

“Bilim, laboratuvarlarda, teknoloji fabrikalarda değil, Bilim; bilimsel yeterliklere sahip kafalarda gerçekleşiyor.”

Günümüzde teknolojik gelişmelerde çok ileri düzeyde olan uluslar, maliyetin ucuzluğu kadar çevre kirliliğini de düşünerek ürettiklerinin bir bölümünü kendi topraklarının dışında üretmeye çalışıyorlar. Onlar bilimsel yeterliklere ağırlık verip, beyin gücünü kullanarak, bilgi üretiyor, bilgi satıyorlar. Onlar, sürekli biçimde bilinmeyeni arıyor, üretilemeyenin nasıl üretileceğini düşünüyorlar. Onlar biliyorlar ki, ezber, taklit, kopyacılık bireyin düşünme özgürlüğünü yok eder. Başkalarının düşüncelerini tekrar etmekten öteye gitmez.

İşte Şükran Günleri etkinliklerinde Bolu Anadolu Teknik Eğitim Vakfı olarak, “Bilinmeyeni aramak, üretilmeyeni üretmek” düşüncesine takıldık. Sanayiye ara eleman yetiştiren bir teknik okulun vakfıydık. Atölyelerimizde öğrencilerimize kazandırılan beceriler içinde alışılmışın dışına çıkarak, araştırmaya yönelik çalışmalar için, ne yapmak gerekir diye, beyin cimnastiği yaparken, bu yıl belki geç kalındı ama ilimizde bulunan Erkek ve Kız Meslek Liselerimizin atölyelerinde ürettikleri ortak bir ürünle katılacakları beceri yarışması düzenleyelim görüşü ortaya çıktı. 14 Mayıs Cumartesi günü ilimiz Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda bu yarışma gerçekleşecek.

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Bolu Anadolu Teknik Eğitim Vakfı'nın (BATEV) ortaklaşa düzenlediği yarışmaya Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi-Mimar İzzet Baysal Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lisesi-Gerede Endüstri Meslek Lisesi ve Gerede Anadolu Kız ve Kız Meslek Lisesi okullarımız katılacak.

İzzet Baysal’a Şükran Günleri’nde belki de bir ilki başlatacak okullarımıza başarılar diliyorum.

Bu tür etkinliklerin halkımız tarafından izlenmesi, öğrencilerimizi daha güzeli bulmada motive edecek, güç verecektir.

Bilinmeyeni arayanlara, becerilerini sergileyenlere ve de İzzet Baba’nın ilkelerini yaşatmaya çalışanlardan desteğinizi esirgemeyin.

Onları alkışların. Onları onore edin. Edin ki Atatürk’ün “Teknik ve Teknolojik Eğitim Kalkınmanın temelidir” sözü gerçekleşsin.

Bu yazı toplam 690 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.