Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Binalar deprem olmadan da yıkılıyormuş...

Türkiye’de deprem bölgesi olmayan kentlerde bazı binalar kendi kendine çöküyor. En son Konya’daki 11 katlı binanın çökmesi ve 90 civarında insanın ölmesi, bazı ailelerin tümden yok olması.

Savaşlarda bile böyle bir anda 90 kişinin ölmesi pek nadirdir. Yapıların çökmesi sonucu felaketin büyüklüğü gözler önüne serildi.

Avrupa’da, Amerika’da ve diğer ülkelerde böyle bizdeki gibi çöken bina felaketlerini hiç okumadım duymadım. En son Rusya’daki olay onu da Türk müteahhit yapmış ama o olay başka şekilde olmuş olabilir soruşturması devam ediyor, öğreneceğiz.

Bizim ülkemizdeki bu yıkımları, çökmeleri uzmanlar araştırıp neticeye varmışlardır. Caydırıcı olmayan cezalarla da sorumlular paçayı kurtarmışlardır.

Böyle felaketlerin yaşanmaması için öncelikle işveren iyi proje yaptırmak zorundadır. Sadece iyi proje yaptırmakla da iş bitmez. İşi yapacak müteahhidin ve ekibinin kültürlü, kaliteli, sorumluluk bilincinde olan insanlardan olmalıdır.

Bugün en vasıfsız işçi inşaat işçisidir.

Bana göre kötü, kalitesiz yıkılmaya mahkum inşaat aşağıdaki dört maddenin biraraya gelmesi neticesindedir.

-Teknik bilgisizlik-bezerisizlik,

-Kontrolsüzlük-sorumsuzluk

-Tamahkarlık-eksik malzeme kullanmak

-Bir de bunlara ilaveten cezaların caydırıcı olmaması.

Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’da yapılacak yapılarla ilgili çıkardığı fermanı burada belirtmeden geçemeyeceğim.

CAHİL MİMARLARA İSTANBUL’DA İŞ GÖRDÜRÜLMEMESİNE DAİR

Hassa Mimarların başı Sinan’a hüküm ki, Rumeli’den ve sair yerlerden gelip neccariye ve bina ilminden haberleri olmayıp müşarunileyhin ma’rifet olmadan ellerine arşun alup mi’marlık edip naehil olmağla bina eyledikleri evlerin ekseriya ocakları tutuşup ihrak olduğun bildirdiğin ecilden buyurdum ki;

Vusul buldukda bu babda mukayyed olup onun gibi bina ve dilgerlik ilminden haberi olmayıp ellerine arşun alup vech-i meşruh üzre mi’marlık eyleyenleri men edip senin ma’rifetin olmadan ol vechiyle naehil kimselere mi’marlık etdirmeyesin.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

(Divanda Topçular Çavuşuna verildi)

Fİ 17 SAFER 980, 29 HAZİRAN 1572.

Bu yazı toplam 2436 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.