Bir acı soğandır

            04.06.2004

Bir acı soğandır adı, soydukça çıkar acısı ortaya. Acılığına acıdır da verdiği tat başladır acı soğanın. Bir mutfakta görev alan insanların gözyaşı akıtmasına neden olur çoğu kez. Ama gene de vazgeçemezler acı soğandan. Acı soğanın acısını belki de dökülen gözyaşının bedelini soyup soğana çevirmek deyiminden çıkarmak isterler. Belki de kızgın yağa atıp çevirmekten alırlar gözyaşının acısını.

Acı soğanın oluşturduğu acıya karşın, onun da vardır iyi ve güzel yanları. Ustasının elinde tadıdır lezzetidir ekmeğin aşın. Sofraya konan yemekteki lezzeti, unutturur çoğu kez çekilen acıyı.

İşin adı ve şekli ne olursa olsun mutfakta çalışanlara kesilir olumlu ve olumsuzlukların faturası. Mutfak işçisindeki güven, sevgi, saygı ve dayanışma ne kadar ahenkli ise, sofraya konan ürünün damakta bıraktığı lezzet de o kadar güzel, o kadar unutulmaz olur.

Mutfakta çalışmak maharet ister, el becerisi ister, kullanılacak malzemenin özelliklerini bilmek ister. Birbirleriyle uyumlarının ne olduğu hakkında bilgi ister. Aksi halde lezzet için yağda çevirdiğiniz acı soğanı yakar, yemeğinde dibini tutturursunuz. Ya da pişmiş aşa soğuk su katar lezzetini yok edersiniz. Sonuçta iş hayatındaki paylaşımı iyi organize edemezsiniz. İşe ehli olanla başlayamazsanız acı soğanın neden olduğu gözyaşı gözünüzden hiç eksik olmaz,hayatın tadını alamazsınız.

Ortaklaşa yapılan her işin mutfağında acı soğanın bıraktığı etkileri meydana getiren davranışlar olabilir. Ne oldum havasına kapılanlar olabilir. Bulunduğu konumun dışındaki davranışlarıyla kraldan çok kralcı olanlar çıkabilir. Yapması gerekenleri ıskalayıp başkalarına ait davranışlara müdahale etme işgüzarlığına soyunanlar olabilir. Bu kavramını unutup sorumluluk sınırını zorlayarak, bencil davranış içinde havalananlar olabilir. Kendi işini unutup başkalarına ait işlemleri yönlenmeye özenenler olabilir. Bütün bunlar mutfak topluluğunun ortak icraatında hizmetin yerine getirilinceye kadar oluşan sıkıntılardır. Bu sıkıntıların sona erdiği dönem görevin başarı ile sonuçlanığı andır. İşin tadı, lezzeti yapılan işin finalinde perdenin kapanması anındaki yüzleri gülümsemesinde insanların mutluluğundadır. Ama herşeye rağmen ortaklaşa yapılan bir işin sonucunda ders alınacak çok şeyler vardır. Sanırım tecrübe denen olay da bu sonda gizlidir. Her yapılan işin sonucunda acı soğan örneği sıkıntılar yaşanır, gözyaşı dökülürse de işin sağlıklı ve başarılı sonlanması herşeyi siler, acıyı unutturur. Sevginin yeniden filizlenmesine neden olur. Hele bir de takdir ve teşekkür varsa tüm yorgunluklar biter.

Bu yazı toplam 808 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.