BiR AÇLIK GREViNiN HiKAYESi

BiR AÇLIK GREViNiN HiKAYESi

Bu ülkede birçok kulüp ekonomik sıkıntılar yaşamış ve bu problemlerini çeşitli yöntemler kullanarak kamuoyu ile paylaşmıştır. Hatta bazıları amatör kümeye düşüp, yok olmuştur. Ancak Türkiye, sorunlarını açlık grevi yaparak gündeme taşımak mecburiyetinde kalan bir kulüp başkanına tanık olmamıştır.

Kocaelispor Başkanı yaptığı eylemle futbolseverlerin dikkatini çekince, Bolu Gündem Spor Servisi olarak olayı yerinde görmek ve bizzat Muammer Çelik' in ağzından dinlemek amacıyla İzmit'e gitmeye karar verdik. Bu açlık grevinin hikayesini bir de kendi ağzından dinleyelim dedik.

İSTENİRSE SORUNLAR 1 SAATTE ÇÖZÜLÜR

57 yaşında olduğunu söyleyen 4 çocuk babası Çelik, 40 yıldır Kocaelispor' un içinde olduğunu ifade ederek, “ Kocaelispor'da 20 yıllık yöneticilik geçmişim var. İşadamıyım, inşaat sektöründe faaliyetlerim var. Ben tribünden gelen bir başkanım. Taraftarlar derneğinin kurucusuyum, şimdiki Hodri Meydan Grubu. Kocaelispor'un sorunları istenirse 1 saatte çözülür. Ancak ne Büyükşehir Belediyesi'nden bir ses var, ne Vilayet'ten ne de özel kuruluşlardan” dedi.

SADECE BEN 680 BİN TL PARA HARCADIM

Yaşanan sorunların geçmiş sezonlardan birikerek sarktığını söyleyen Başkan Çelik, “ Kime gittiysek, Bank Asya'dan şampiyon olduğumuzda yardım ettiğini söylüyor. Ben o yönetimin içinde Teknik Asbaşkan'dım. Yine sıkıntılar vardı. Ben kişisel olarak 680 bin TL para harcadım. Şahsi gayretlerimle problemleri çözdüm. Sorunları dışarıya sızdırmadım. O sezon sadece Belediye'den son üç maçta destek gelmiştir, hepsi o kadar. Süper Lige çıkıldığında yönetimdeki ekiple görüş ayrılıklarımız olduğu için, ayrıca işlerim gereği görevi bırakmıştım “ diye konuştu.

BİZE SADECE HALK VE SENDİKALAR SAHİP ÇIKIYOR

Geçen sezon takımın küme düşmesi ile Süper Lig gelirlerinin de kaybedildiğini belirten Muammer Çelik sözlerini şöyle sürdürdü, “ Son güne kadar aday olmayacağını söyleyen Serhan Gürkan 27 Haziranda liste çıkarıp, yeniden Başkanlığa seçildi. Ancak bir ay sonra Kulübü bıraktılar. Osman Nuri Yaman'ın da anlatıldığı kadar gücü yoktu. Futbolcuların lisans işlemleri yapılamadı. Sonuçta bu koşullarda 12 Aralıkta yapılan kongrede yönetimi oluşturup Başkan oldum. “

Olumsuz etkilenmelerini istemediği için Kocaelispor' lu futbolcuların kendisini ziyaret etmelerini yasakladığını belirten Başkan Çelik, açlık grevi ile de çözüm bulunamazsa ölüm orucuna gideceğini belirtti. Yozgat' tan kalkıp ziyaretine gelen bir grup futbolseverin kendisini duygulandırdığını söyleyen Başkan Muammer Çelik “ Bize sadece halk ve sendikalar sahip çıkıyor “ dedi.

BAŞKAN ÇELİK ÇADIRINDA YALNIZ DEĞİL

Muammer Çelik' le röportaj yaparken, Başkanın geleni gideni hiç eksik olmadı. Ziyaretçiler arasında taraftarlardan, siyasi parti temcilerine, sendikacıdan, Kocaelispor yöneticisine kadar toplumun her kesiminden insan vardı. Başkana destek vermek üzere ziyaretine gelen, Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Adnan Tok ve Kocaelispor Genel Sekreteri Oktay Kalyoncu ile yapılan açlık grevini nasıl değerlendirdiklerini konuştuk. ADNAN TOK (CHP İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ):

Kocaelispor' a Bunları Yaşatmak Kimsenin Hakkı da Değildir, Haddi de

Önce sorunun adını koymalıyız. Bu kentin gerçek sahipleri, her türlü olumsuzluğa karşı direnen, sorunların çözümü için bir araya gelebilen insanlardır. Başkanımızın bu eylemini ben doğru buluyorum, onaylıyorum. Başkanımızla aynı düşüncedeyim. Bundan dolayı da sonuna kadar arkasındayım. Burada yapılan bu tavır kent bilincini ortaya çıkarmıştır. Bu tavır bence kentteki her insanı bir araya getirmenin eylemidir. Kocaeli Şehri 1999 depreminden sonra ilk kez bu duyguyu yaşamaktadır. Bir kez daha sorunların birlikte çözülebileceğini hissetmektedir. Kocaelispor' a bunları yaşatmak kimsenin hakkı da değildir, haddi de. Bu Kulübün kocaman bir mazisi var. Kocaelispor' a emek vermiş, alın teri akıtmış insanlarımız, şimdi yaşamayan büyüklerimiz var. Sadık Efe gibi başkanlarımızın mezarda kemiklerini sızlatmayalım.

YAKUP YILDIZ (TÜRK METAL SENDİKASI KOCAELİ ŞUBE BAŞKANI):

Kocaelispor adına 5 TL toplayacağız

Kocaelispor burada yaşayan insanların onuru, gururu, şanı, şerefidir. Bu onura ve gurura sahip çıkmak Kocaeli' nde yaşayan her bireyin borcudur. Biz çalışanların, emeğin temsilcileri olarak bu duruma çare olabilmek adına Başkanımızı ziyaret ediyoruz. Çözüme yönelik projelerimizi Sayın Başkanla paylaştık, kamuoyuyla da paylaşacağız. Kocaeli sanayinin başkentidir. Biz tüm çalışanlardan Kocaelispor adına ayda 5 TL bağış toplayacağız. Biz Başkanımızı destekliyoruz. Emekten yana sorun yok, emek desteğini verecek. Hemen bir bağış kampanyası başlatacağız. Bu bağış olayı bir kerelik olmayacak, süreklilik arz edecek. Kocaelispor' a düzenli olarak her ay, belli bir miktarda gelir sağlayacağız. Bu günleri elbirliği ile atlatacağız. Kocaelispor layık olduğu yerde olacaktır. Tekrar eski günlerine dönecektir. Biz buna inanıyoruz.

OKTAY KALYONCU (KOCAELİSPOR

GENEL SEKRETERİ): Kocaelispor Bir Halk Takımıdır

Biz bu saatten sonra Kocaelispor' un hiçbir siyasi kurumun gölgesinde ve himayesinde kalmasını ve anılmasını istemiyoruz. Biz futbolcularımıza Futbol Federasyonundan lisans çıkartabilmek için mücadele ederken yaşadığımız sürece “ Kurtuluş Savaşı “ demiştik. O gün de bize halktan ve emekçiden destek gelmişti. Halk bize sahip çıkmıştı. Bu yüzden diyorum ki Kocaelispor bir halk takımıdır. Gerçek Kocaeli' lilerin takımıdır. Yaşadıklarımız her ne kadar olumsuz şeylerse de, aslında daha sonra gelecek iyi günlerin bir başlangıcıdır. Çünkü olumsuz bir sürece girildikten sonra dip yapmadan tekrar çıkış yakalanmıyor. Geçmiş yıllarda diğer kulüplerde de bu örneklere tanık olduk. En yakınımızda Boluspor örneği var. Boluspor ancak 3. ligi gördükten sonra çıkışı yakalayabildi. Yine yakın örnekler Bursaspor ve Eskişehirspor. Her iki kulüp düşüşü yaşadılar. Ancak şimdi Süper Ligde adeta fırtına estiriyorlar. Bu anlamda ben aslında yaşadıklarımızda da bir hayır olduğunu düşünüyorum.

Biz Başkanımıza inanan bir ekibiz. Bu nedenle alınan bütün kararların ve Başkanımızın arkasındayız. Kocaelispor bu günleri aşacaktır. Layık olduğu noktada temsil edilecektir. Bundan hiç şüphem yok.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.