Bir an önce kazma vurulsun istiyoruz

Bir an önce kazma vurulsun istiyoruz

En son ASTAY A.Ş. tarafından otel ve kür merkezi yapımı için kiralanan ama bir türlü yapım çalışmalarına başlanamayan Karacasu'daki arazi ile ilgili gündem maddesi, dün yapılan İl Genel Meclisi toplantısında görüşüldü. Arazinin durumu ile ilgili araştırmaların yapılması için konu İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na havale edildi. İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman, konunun komisyona havalesine itiraz ederek, “Bir an önce kazma vurulsun istiyoruz” dedi.

Görüşülen gündem maddesiyle ilgili İl Özel İdare Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü'nden gelen rapor okundu. Yapılan görüşmede bahsi geçen arsa ile ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu açıklama yaptı. Kutlu yaptığı açıklamada, “Meclisimiz bahsi geçen arsayla ilgili 2005 yılından bu yana çok özverili çalışmalar gerçekleştirmiştir. Aynı arsa daha önce Dinçerler adlı bir firmaya ihale edilmişti. Yaklaşık 6-7 yıl sonra bu arsanın ihalesinden vazgeçildi. Dolayısıyla çok ciddi bir zaman kaybı yaşanmıştır. İl Özel İdare'nin çok kıymetli bir alanında ciddi bir zaman kaybına yol açılmıştır. Biz öncelikli olarak Dinçerler firmasına neden ihaleyi aldıktan sonra yatırım yapmadıklarını sorduk, kendileri bize bahsi geçen alandaki suyun yeterli ölçüde olup olmadığı ile ilgili şüphelerinin olduğunu ve İl Özel İdare'nin kendilerine bu konuda garanti vermesini istediler. Özel idaremiz o dönemde böyle bir garanti veremediğinden dolayı, firma bu durumu fırsat bilip projeden vazgeçmişti” dedi.

TEMİNAT ÖZEL İDARE'YE GELİR OLARAK YAZILDI

Kutlu açıklamasının devamında, “Yaşanan bu sürecin sonunda bahsi geçen alanla ilgili Maden Tetkik ve Arama Endüstrisi'ne başvurduk. Bu alanda yapılan araştırma sonucunda saniyede 80 lt/sn suyun aktığını belgelendirdiler. Bu konuda yapılan araştırma ve rapor şuan idaremizde mevcut. Bu alanda yatırım yapacak işletmenin bu 80 lt/sn'lik suyun 60 lt/sn'sinin risksiz bir şekilde kullanılacağı belirtilmiştir. Yapılan araştırma ve verileri değerlendirerek, arsanın yeniden değerlendirilebilmesi için şartname oluşturduk. Bu konuda Turizm Bakanlığı'ndan yardım istedik. 4 Kasım 2008 tarihinde bu alanın ihalesi gerçekleştirildi. 2009 yılı Aralık ayının ilk haftalarında da arsayla ilgili bir karar vermiş durumdayız. Bu kararda ihaleyi alan firmanın yatırım süresi geçtiğinden dolayı ihale tek taraflı olarak feshedildi. Firmanın teminatı da Özel İdare'ye gelir olarak yazıldı” şeklinde konuştu.

İKİYE BÖLÜP İHALE EDELİM

Kutlu açıklamasının sonunda şunları kaydetti: “Bugüne kadar yapmış olduğumuz toplantılarda sürekli olarak İl Özel İdare gelirlerinin arttırılması gerektiğini söylüyoruz. Özel İdare'nin gelirleri artarsa Bolu'ya ve ilçelerimize hak ettiği hizmeti götürmeye çalışacaktır. Dolayısıyla görev ve sorumlulukları çerçevesinde Karacasu'da turizm teşviklerinin de önünün açılabilmesi için gerekli çalışmaları yapmayı her defasında denemiş ama bugüne kadar ihale edilen alanda bir çalışma olmamıştır ve yapılan değerlendirme sonrası sözleşme tek taraflı olarak feshedilmiştir. Bu durum bizi ciddi şekilde üzmüştür. Ama belki de bu durum yeni bir şeyin başlangıcıdır. Bu çalışmayı yine bütün arkadaşlarımız ve birimlerimizle sürdürmeye devam edeceğiz. Belki önümüzdeki dönem yeni fırsatların ortaya çıkması için bir fırsat olur. Yeni dönemde bahsi geçen arsanın iki ayrı parça olarak ihale edilmesinin il özel idareye çok daha fazla gelir getireceği belirtilmiş. Bu konuda böyle bir talep var.”

BU FİRMA İHALEYE GİRMESİN

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Hakkı Fidan konuyla ilgili; “Daha önce ihaleyi alan şirket yeniden bu ihaleye girecek mi? Bu şirket bizi bu güne kadar oyaladı. Yapılacak yatırımı ve gelirleri geciktirdi. 23 tane il genel meclisi üyesi olarak bir sürü şeye karar veriyoruz. Elbette bu durumla ilgili de karar vermeliyiz. Bu adamlar bizi bugüne kadar oyaladılar. Bu firmayı ihaleye sokmamamız lazım. Bizim bir duyumumuza göre bu firmanın Vali Bey'e baskı yaptığı, hatta Vali Bey'in bu nedenle izine ayrıldığı ifade ediliyor. Herkes bu konuda bir şeyler konuşuyor. Bu firma bize bugüne kadar içinde bulunduğu sıkıntı ile ilgili olarak talepte bulunmadı. Talepte bulunsaydı biz o firmaya destek olurduk. Ama kendileri böyle bir talepte de bulunmadılar” dedi.

BİR KISMINI SPORTİF ALAN YAPIP KİRALAYALIM

AK Parti Mengen İl Genel Meclisi Üyesi Zeki Ozulluoğlu, “Karacasu'da bu arazinin ihale edilmesi dahi bölgede çok ciddi bir rüzgâr estirdi. Bu nedenle bu bölgeye çeşitli turizm yatırımları yapıldı. Ben diyorum ki 127.000 m2 olan arazinin ikiye bölünmeden önce bölgedeki irili ufaklı otellere de hizmet verecek şekilde sportif sahaların yapılabilmesi için 27.000 m2'nin bir kenara bırakılarak geride kalan 100.000 m2'lik alanın ikiye bölünmesi daha sağlıklı olur. Yani araziyi 3'e bölsek daha iyi olur diye düşünüyorum” dedi.
Ardından arazinin iki parça halinde ihale edilmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na havalesine oy birliği ile karar verildi. İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman arsayla ilgili kararın İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na havale edilmesinin yeni ihale sürecini geciktireceğini ifade ederek, kararın komisyona havale edilmesine itiraz etti.

PROJE DEĞİL SÖZLEŞME İPTAL OLDU

Akduman arsayla ilgili şu konuşmayı yaptı: “Bildiğiniz gibi bahsi geçen arsayı kiralayan ASTAY adlı firma yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği bu proje iptal edildi. Sözleşme ve kanuna göre bizim burada bu sözleşmeyi uzatabilme imkânımız da yok. Bu bölgede proje iptal olmadı, sadece sözleşme iptal oldu. Kış ayını proje hazırlıklarını kış ayında yani ölü sezonda hazırlanıp bir an önce bu alana kazma vurulsun istiyoruz.”

NEDEN DAYATMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ

AK Parti Yeniçağa İl Genel Meclisi Üyesi Recai Çağlar, “Biz burada meclis olarak bir şeylere karar verecekse, bizim önümüze dayatma gibi bir kararın alınmaya çalışılmasını doğru bulmuyorum. Biz meclis olarak burada tartışacağız gerekli komisyonlara havale edilecek ve gerekli karar verilecek. Ben bu kararın bu gün hemen geçirilmesinin doğru olduğunu düşünmüyorum. Ama arkadaşlarımız bu konuda kararın geçirilmesi yönünde bir tavırları varsa buyursunlar geçirsinler” dedi.

ÖNÜMÜZÜ BİR GÖRELİM

AK Parti Gerede İl Genel Meclisi Üyesi Metin Demirbilek konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Bu konuda bir günde karar vermenin hukuken uygun olmadığını düşünüyorum. İhale iptal edildikten sonra firma hukuki süreci başlatacaktır. Teminatın idareye gelir kaydedilmemesi adına elinden gelen hukuki çabayı gösterecektir. Bu konuda verilecek en doğru kararın zamana yayılması gibi geliyor bana. Önümüzü görelim bir bakalım.”

İl Genel Meclisi üyelerinin Tahsin Akduman'ın karşısında fikir beyan etmeleri ile konu Şubat ayında yeniden görüşülmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na oy birliği ile havale edildi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.