Bir babanın acı dramı

Bir babanın acı dramı

Bolu'da üniversite okuduğu sırada bayılarak hastaneye kaldırılan ve Anevrizma hastalığı teşhisi konularak tedavi olan Ecem Yuca, eski sağlığına kavuşmak için gün sayıyor. Hastalığı atlatmayı başaran, ancak kontrolleri süren Ecem'in babası, 140 bin TL tedavi borcu olan Zürih Üniversitesi'ne borcunu ödemek için Zonguldak Valiliği'nin de destekleri ile 90 bin TL daha arıyor.

Sürekli baş ağrısı şikâyetleriyle doktora giden Bolu İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi Ecem Yuca, Zonguldak Devlet Hastanesi, oradan da Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Yapılan tetkikler sonucunda beyninde baloncuk oluştuğu belirtilerek, doktorlarının tavsiyesiyle Yeditepe Üniversite Hastanesi'ne getirildi. Ecem'e, kontrollerde insanlarda çok nadiren görülen anevrizma rahatsızlığına yakalandığı ve tedavisinin İsviçre Zürih Üniversitesi'ndeki uzman ekip tarafından yapılmasının daha doğru olacağı söylendi. Ecem'in, çaresiz ailesi bunun üzerine para bulmaya çalıştı. Baba Mehmet Yuca çareyi ortak olduğu minibüs hattındaki payını satmakta buldu. Çaresiz baba, buradan gelen 110 bin liranın 20 bin lirasını borçlarına 90 bin lirasını ise kızının tedavisi için harcadı, ama bu da yeterli olmadı. Tedavi süresi uzadıkça evdeki hesap çarşıya uymadı ve borçlar arttı. Para yetmeyince, aile İsviçre'deki hastaneye 79 bin frank borç kaldı.

ELİMDE AVUCUMDA NE VARSA SATMAK ZORUNDA KALDIM

Yaşadıklarını anlatan Baba Mehmet Yuca, “Elimizde avucumuzda ne var ne yok satmak zorunda kaldım. Elden borçlandığımız akraba ve komşularımızın yüzüne bakamaz olduk. Kızımın tedavisi için ortak olduğum minibüs hattımı satmak zorunda kaldım. Buradan payıma düşen 110 bin lira ile elimdeki altın ve diğer değerli eşyalardan elde edilen geliri bu süreçte harcadık. Emekliyim, arabamı ve hattımı sattığım için çalışmam da mümkün değil. Emekli maaşım dışında hiçbir gelirim yok. Onları da parça, parça elden aldığım borçlara vermeye çalışıyorum. Desteklerle 6 bin lira maddi yardımın dışında bir destek bulamadık. Borçlarımı ödeyecek ve hayatımı idame ettirecek başka çaremiz yok” dedi.

Çaresiz aileye Zonguldak Valiliği aracılığıyla başlatılan yardım kampanyasına destek olmak isteyenler, Ziraat Bankası Zonguldak Şubesi'nde 100534415003 nolu yardım hesabına para yatırarak Ecem ve ailesine destek olabilecekler.

 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.