"Bir bahar akşamı"ydı

            08.06.2005

Son günlerin moda deyimi haline gelen "Ağzı olan konuşuyor" sözcüğünü doğrularcasına, herkes gençler üzerine konuşuyor. Gençler dışındaki hemen herkes, kendi gençlik dönemlerini örnek alarak, eleştiri oklarını bu kesim üzerine yönlendirip, duygu ve düşünceleri kalbura çeviriyorlar. Hiç kimse ne verdiğine bakmadan, sadece eleştiriyor, eleştiriyorlar.

Zamane gençleri kitap okumaz, gazetelerin farklı aktüalite ve spor sayfalarına şöyle bir bakar, Türkçe’yi kendine göre değiştirerek, farklı ve anlaşılmaz bir dil haline sokar. Televizyonda "stand-up" izler, "sit-com" ile "geyik" yapar, "çağrı bırakır", "mesaj atar", "uzun uzun konuşup yazmaz."

Ancak gün olur, tüm yüreğini, benini, benliğini sanata, edebiyata, şiire veren insanlarla karşılaşır zamane genci; çıkarcılığı, kısa yoldan amaca ulaşmacılığı, tembelliği bir tarafa iter elinin tersi ile. O güzelim Türkçemiz’in tadına vara vara duygu yüklenmeye, duygu taşımaya başlar.

Kelimelerdeki vurgulama zenginliğimizi hissettirir, yüreğimizin derinliklerinde hem de, büyük ustaların yüreği ile şiiri okumaya, şiiri anlamaya, anlatmaya çalışırlar.

Karşılaştığı o güzel insanlar eşliğinde, şiiri yaşamaya başlarlar. Öylesine yaşarlar ki, bu yaşadıklarını çevreleriyle paylaşmak arzusu ile dolar taşar.

Bir Şiir Dinletisi yapar o beğenilmeyen zamane genci. Zamane genci şiir okur, şahane. Zamane genci şarkı söyler, hem de pür duygu; zamane genci sazını,gitarını konuşturur; hem de ustaları kıskandıracak pür marifetle!

"Bir Bahar Akşamı" Bolu Kültür Turizm Müdürlüğü Salonu’ndayız; Nazik davranışları ve büyük bir misafirperverlik örnekleriyle karşılıyor misafirlerini, izzet Baysal Anadolu Lisesi yöneticileri.

Perde açılıyor ve kır kahvesi görünümünde bir dekor. Beş küçük tahta masa etrafında dörder katlanabilir şekilde, oturan zamane gençlerini görüyoruz.

Masalardan birinde, gençlerin, duyguları yaşaması için, yüreğini koyarak uğraşan, onları hazırlayan öğretmenleri Selma Deveci. Bu gençler işlendiğinde, daha nice güzelliklere imza atabileceklerini kanıtlarcasına gençlerle aynı mekanda, onların yanı başında, onlarla diz dize, yürek yüreğe hemen yamacında. Sahnenin solunda nağmeleriyle salonu büyüleyen solist kızımız, gitaristimiz, bağlamacımızı ve neyzenimiz program süresince doyumsuz ezgiler sunuyorlar.

Ve devam ediyor İzzet Baysal Anadolu Lisesi gönül ekibinin mısralarda oluşturduğu duygu seli. Gözyaşı yağmuru, sevgi aktarımı. Ayrılık diyorlar, anam diyorlar, babam diyorlar, dünya diyorlar, hayat diyorlar...

Yaşam karşısında dimdik, insanca ve biz buyuz, gelecekten endişeniz olmasın dercesine...

Teşekkürler diyoruz gençlerimize. Teşekkürler diyoruz bu gençlere gönüllerini sunan öğretmen ve yöneticilerine!..

Bu yazı toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.