Bir beceri yarışmasının ardından

            18.05.2005

Bir kurumun içinde severek, 46 yılınızı geçirmişseniz, o kurumun başarısıyla sevinir, başarısızlığıyla üzülürsünüz. Emekli olsam da benim birinci adresim okulum, Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lİse ve Endüstri Meslek Lisesi’dir. Orada bilgilenip, beceri kazandım. Orada kazandıklarımı öğretmeye çalıştım. Yaşamın son noktasına kadar dilerim bu iletişim kesilmez.

Bir vakıf kurduk halen içindeyim. Vakıf girişimleriyle, projesi ve kontrol mühendisliği vakıfa ait olmak üzere, İzzet Baba’nın "Yapalım bu çocukların istediğini" dediği modern bir Anadolu Teknik Lisesi’nin oluşumunda ve okulumun haberim olan her faaliyetinde içindeyim, içinde olmaktan gurur duyuyorum.

ÖSS sınavlarında Bolu’nun başarısızlığı sözkonusu olduğunda, sonuca etki eden %60 civarındaki meslek okullarıdır düşüncesine son derece üzülüyorum. Esasında sınavla alınan Fen Lisesi-Anadolu Lisesi-Öğretmen Liselerinin dışında kalanların içindeki genel liselerin sayısal durumları dikkate alınmadan, faturanın meslek liselerine kesilivermiş olması, ne derece doğru bilemiyorum.

Gerçek başarısızlık YÖK’ün uyguladığı adaletsiz katsayılı sınav sisteminden mi? Yoksa mezun ettiklerimizi kendi beceri alanlarında bir iş verilmediğinden mi? Oturup iyi bir düşünmek gerekir.

"Kuşun aklı darıda" olurmuş benim aklım da ÖSS sınavlarında... Ben esasında İzzet Baysal’a Şükran Günleri’nde düzenlediğimiz Mesleki Teknik Öğretim Okulları arasındaki yarışmadan söz edeceğim.

Yaklaşık Şükran Günleri’nin 2-3 ay öncesinde Okul Müdürü Sn. İbrahim Çavuşoğlu’na açtım düşüncemi. Daha önceleri okulumuz atölyeleri arasında başlatılan "Beceri Yarışmasını" Vakfımızın sponsorluğunda Bolu ve Gerede’de bulunan Endüstri Meslek ve Kız Meslek Liseleri arasında yapsak nasıl olur? Düşüncesini vakıf yönetimine götürdük. Olay çok sıcak bir ilgiyle karşılandı. Hemen diğer okullarımızın yöneticileri ile ön temas kurduk, onların da olumlu davranışlarıyla resmi prosüdürü yerine getirmeye başladık...

Sonuçta 14 Mayıs Cumartesi günü, İzzet Baysal’a Şükran Günleri etkinlikleri içinde yerimizi aldık. Bir çoğunun okulumuz mezunu olduğu kuruluşlarımızdan Akman Kontraplak-Ergin Otomotiv-Ermak-Özmaksan-Öztürk Makina-Semmak’dan bilgisayarlarımız, Sanart Reklam-Yamaner-Caner-Alyanak Kuyumculuk, Ulu Nakliyat Alaaddin Eratalar, Emekli Öğretmenler Derneğimiz ve Sn. Selahattin Ayen’den altın ve saatlerimiz alınarak, zengin bir ödülle okullarımız ve öğrencilerimizin alın terleri değerlendirildi.

Amacımız İzzet Baba’nın düşüncesi "Laf değil, iş" felsefesini göstermekti. Öğrencilerimizi yeni buluşlara özendirmekdi. Toplumu teknik öğretim hakkında bilgilendirmekdi. Okullar arası dayanışmayı sağlamakdı. Kaliteli ürün ve iş ahlakının ne olduğunu göstermekdi. İzleyenlerden alınan görüşler doğrultusunda çok iyi olduğu öğrenildiğinde, mutluluğumuz ve cesaretimiz arttı. Yarışmayı kaçıranların pişmanlıklarını dinledikçe, iyi ki de düşünmüşüz dedik.

Belki başlangıçta programların yoğunluğu arasında Sn. Valimiz’e yarışma hakkında bilgilendirme yapamadık. O da bizim kusurumuz olmalı ama tesellimiz iki saate yakın süreyi memnun olarak geçirdiklerine inanıyor, başta Valimiz Sn. Ali Serindağ’a-Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’a, Vali Yardımcımız Sn. Hüseyin Doğan’a İzzet Baysal Vakfı mütevelli heyeti başkanı ve üyelerine ve saygıdeğer halkımıza, öğrencilerimize sonsuz teşekkürler diyorum. Onlar herşeyin en güzeline layık diyerek, her zaman en iyisi için yeni eserler sergileme çalışmalarının sürdüreceğini ifade etmek istiyorum. Görev alan herkese öğretmeninden öğrencisine sonsuz teşekkürler.

Bu yazı toplam 748 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.