Bir bilenden sanatın tanımı

            27.05.2004

Geçirilen onca sıkıntılara karşın, sanatsal etkinliklerin her geçen gün çoğaldığı memnuniyet verici. Hepimiz birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Herkes kültür ve sanat adına bir kısım etkinliklerin içinde. Kimilerimiz zamanın değerlendirilmesi amacıyla, kimilerimiz içindeki cevheri dışa yansıtma adına sanatla uğraşıyor. Kimilerimiz amatör, kimilerimiz profesyonelce yaptığı bu işin tanımını yapmakta zorlanıyoruz. Sanat nedir? Sanatçı kimdir sorularının yanıtlarını vermekte zorlanıyoruz. Üniversite şehri olmanın bir avantajı olmalı. İnsanlar yaptıkları işlerde usta-çırak ilişkisine bağlı kalmakla beraber, üniversiteden de bilimsellik adına yararlanmasını bilmeli. Geleceğin aydınlık yüzünü görebilmeli.

Demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşları üniversite ile halk arasında görevini yapmalı, halkı bilimle buluşturmalı. İşte bu konudaki düşünceyi Bolu Güzel Sanatlar Derneği Bolu’da belki de bir ilke imzasını atarak gerçekleştirdi. Abant İzzet Baysal Üniversitemizden Prof.Dr. Erol Özden’le sanatçıları bir konferansta buluşturdu. Sn. Özden’in on ana başlık altında topladığı “insan ve sanat” adlı konferansını zevkle dinledik, bilgilendik.

Neler mi dedi Sn. Özden;

-Sanat yaşama sığmaz. Yaşama katılabilir. -Sanat yaşamın ta kendisidir. -Sanat yansıtma değil, yaratmadır. -Sanatçı güzelin uzmanıdır. Güzele doyum olmaz. -Sanat hayatta olaydır. Yaratmak rahatlatmaktır. -Sanat hayatın ekmeği değil, şarabıdır. -Sanat yaşamı büyüleştirir. İnsanı insanlaştırır. -Sanat eğitimi insan yaşamında ilaç gibidir. -Sanat uzun, hayat kısadır. -Sanatçılar hep daha güzeli yakalamak, yapmak isterler. -Güzel Sanatlar olmasaydı, toplum bu günlere gelişmiş olarak gelemezdi. Sanatçılar toplumun gözüdür, kulağıdır, sözüdür, görüntüsüdür. -Sanatın doğasında bilimsel tarif yoktur. Sanatçı yaptığından bellidir.-Hayat ne kadar ciddi ise, sanat o kadar neşelidir. -Sanat düzenleme ve sezgi olayıdır. -Sanat bilimsel bir etkinlik değildir. -Ruhun madde içindeki görünümü sanattır. -Sanat insanın özgürlük düşüncesini ortaya çıkaran bir kavramdır. -Bütün davranışların kökünde estetik güzellikler vardır. İnsan eserleriyle, adının geçtiği sürece yaşar. -Sanatın bir mektebi yoktur. -Sanatçı olunmaz, doğulur. -Çalışkanlığı oradan, becerikli olmayı kurtdan, bilgiyi bizden önce yaşayanlardan, sanatı ise kendi öz yeteneğimizden öğrenebiliriz. -Yazılan eser doğadan uzaksa, sanata yakındır. -Sanat mutlaka okul süzgecinden geçer. -İnsanlık karanlıktan geldi, sanatla aydınlığa gidiyor. -Sanatçı hep güzeli arıyor. Güzel dediğimiz de hoşlandığımız şeydir. -Bütün sanatlarda ortak nokta güzelliktir. Sanat doğada gizlidir, onu ortaya çıkaran sanatçıdır diyerek konuşmasını bitirdi. Bunlar konferans sürecinde not alabildiğim başlıklardı.

Günümüz sanatında kopyacılığın rağbet görmediğini, sanatçının kendisinden birşeyler katarak eserini meydana getirdiğinde daha değerli olacağını söyledi Sn. Özden.

İnsanın yetenekler, doğrultusunda bir uğraşı olmalı. Yaşamdan zevk almada katkı maddesi gibi sanat. Orada küfür, riya, dedikodu yok. Orada kötü düşünceye yer yok, umutsuzluğa yer yok. Orada güzellik, orada güzelliği bulmak, yakalamak, o güzelliklerle yaşamak var diyor, Sn. Özden’e ve Görsel Sanat Derneği yönetimine teşekkürler diyorum.

Bu yazı toplam 1296 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.