Bir bütünün parçaları

            06.04.2005

Her makinanın kendi işlevine uyan adı vardır. Yine, her makina birçok hareketli hareketsiz parçadan oluşur. Enerji merkeziniz ne kadar güçlü olursa olsun, makina parçaları arasında uyum yoksa, hareketi sağlayan iletişimi kuramaz, makinanızı çalışıp, iş görür hale getiremezsiniz.

Kurumlar ve ortak çalışmalardaki sistem de tıpkı bir makina gibidir. Her görevin sorumlusu birlikte çalıştığı elemanlarıyla uyumlu değilse, iş yerinin çalışma prensibine uymayan davranışlar sergileniyorsa, çalışanlar arasında sevgi ve güven erezyonu varsa, böyle bir işyerinde verimli iş olur mu?

Toplu yapılan işlerde "ben" yerine "biz" esasının kabullenilmesi sonucunda başarının yakalanacağı, amir memur hemen herkesin her platformda söylediği sözdür. İtirazı var mıdır? Kesinlikle doğrudur. Keşke uygulayabilsek! Keşke sözümüzle eylemimiz birbirini tutsa...

Bir kurum düşünün. Yasa ve yönetmeliklerle görev alanı çizilmiş, hangi birimlerin hangi yetkililerle donatıldığı belli. Emir komuta zincirinin baş halkasına bağlı diğer halkalarda korozyon yoksa, zincirin kendi kapasitesi içindeki gücü aşan bir çekme olmadığı sürece kopmaların olması beklenemez. Zincir ne kadar güçlü halkalardan oluşuyorsa, dayanma gücü o kadar artar. Birim içindeki halkaları sağlamlaştıran yöneticiler, ben yerine bizi uygulayanlardır. Bunlar aynı zamanda başarıyı yakalayanlardır.

Sabah Gazetesi Hıncal’ın sayfasında okuduğum Ralph Waldo Emerson’un söylediği "Başarı nedir?" sözlerini de sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Başarı, sık sık gülmek ve çok sevmektir. Akıllı insanların saygısını ve çocukların sevgisini kazanmaktır. Dürüst eleştirmenlerin onayını almak, sahte dostların arkadan vurmalarına dayanmaktır. Güzeli sevmektir; herkesteki en iyiyi bulmaktır. Karşılık beklemeyi hiç düşünmeden kendiliğinden vermektir. Geride ister sağlıklı bir çocuk, ister kurtarılmış bir ruh, ister bir parça yeşil bahçe, ister iyileştiren bir sosyal durum bırakarak dünyanın iyileşmesine katkıda bulunmaktır. Gönlünce eğlenmek ve gülmek, kendinden geçerek şarkı söylemektir. Tek bir kişi bile olsa, birinin sizin varlığınızdan ötürü daha rahat nefes aldığını bilmektir. İşte bu başarılı olmaktır."

Bizi oluşturanların herbiri başarılı olmak için çaba sarfediyorsa, bundan rahatsız olmak yerine mutlu olmak gerekir. Birimlerdeki başarı, beni gölgede bırakacak sendromu, başarılı olmada önümüze çıkan en büyük engeldir. Güveni sarsan, sevgiyi yok eden en büyük düşmandır.

Bırakınız birimleriniz başarılı olsun. Bırakın birimlerinizin ismi duyulsun. Sonuçta onlar bir bütünün parçalarıdır. Varlığınız o parçaların uyumlu çalışmaları sonucunda devamlılığını sağlayacaktır. Her başarının sonunda da unutulmasın ki kurumun bütününe ait isim dillerde dolaşacak, hakettiği yeri bulacaktır. Bizler bu bütünün başarısı için, bir damlacık katkıda bulunmaya çalışanlarız.

Hiç kimse çalıştığı kurumun mahremini göstermek için eteğini kaldırmaz. Bu böyle biline.

Bu yazı toplam 771 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.