Bir de kırmızı halı serseydiniz!

Bir de kırmızı halı serseydiniz!

Dün Türkiye'ye gelerek teslim olan PKK örgütü mensuplarının karşılanmaları ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Tanju Özcan, bir basın toplantısı düzenleyerek sert açıklamalar yaptı.

Tanju Özcan, PKK militanlarının teslim olmasıyla ilgili yaptığı açıklamada;“Teslim olmaya gelen teröristlere bir tek çiçek vermeyip önlerine kırmızı halı serilmedi. İmralı'daki muhatap alınıyor ve bu durum Tük halkını derinden yaralıyor ve üzüyor” dedi.

BU ŞOVA TSK DA ALET EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Özcan açıklamasında; “Dün yaşananlar Türk halkını derinden üzmüştür. Türk halkının gönlünde derin bir yara açmıştır diye düşünüyoruz. Açılımın bir parçası olan, parçası olduğu söylenen bir kısım teröristin, Kandil Dağı'ndan gelerek Habur sınır kapısından girerek bir anlamda teslim olmalarını gösteren görüntüler yaşandı. Bu haberler bizleri, Türk halkını derinden üzdü. Teröristler Mahmur kampından, Kandil'den ayrılırken ellerinde PKK bayraklarıyla ve coşku içerisinde, sanki kahramanlar askere uğurlanırcasına yola çıktılar. Türkiye'ye girdikleri andan itibaren de, başta DTP milletvekilleri olmak üzere ayrılıkçı bir grup tarafından coşkuyla karşılandılar. Teslim oluş süreçleri bir şova dönüştürüldü.

Maalesef hükümetin dirayetsiz politikaları sonucunda da bu teslim şovuna da Türkiye Silahlı Kuvvetleri' de alet edilmiş olundu. Dün teröristlerin nasıl karşılandıklarını herkes gördü. Neredeyse bir çiçek vermedik, kırmızı halıda da yürütmediğimiz kalmıştı. Peki, bu insanlar niye geldiler. Bu insanlar gerçekten teslim olmaya gelmediler. Zaten kendileri de söylüyorlar” şeklinde konuştu.

AÇILIMA DESTEK İÇİN GELMİŞLER

Özcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu insanlar İmralı'daki bebek katilinin kendilerine talimat verdiği için, sırf hükümetin demokratik açılım adını verdiği sürece katkıda bulunmak için geldik diyorlar. Biz pişmanız demiyorlar, örgütten ayrıldık demiyorlar, yaptıklarımızdan üzüntü duyuyoruz da demiyorlar. Biz PKK'lı olmaya devam ediyoruz diyorlar. Ancak buna karşın bu insanlar tutuklanmadan ellerini kollarını sallayarak halkın içine karışıyorlar. Halkın içine karışmakla kalmıyorlar. Birer barış elçisiymiş gibi rağbet ve ilgi görmek istiyorlar. Bununla birlikte de birileri tarafından bu ilgiyi görüyorlar. Şunun iyi bilinmesi gerekiyor. Silahlı eyleme katılıp katılmaması çok önemli değil. Bu kişiler PKK terör örgütünün üyeleridir. Bu ülkede kan dökülmesine doğrudan ya da dolaylı yoldan sebebiyet vermişlerdir. Bu insanlar suçludur ve cezalarını çekmelidirler. Ancak biz bunlara ceza vereceğimize, üzülerek söylüyorum şehit ailelerine göstermediğimiz ilgi ve alakayı bu insanlara gösteriyorlar. Bundan hem biz hem de halkımız rahatsızdır.”

TÜRK HALKI ÇOCUKLARINI ASKERE NASIL GÖNDERECEK?

“Bu görüntüleri izleyen Türk anne ve baba, çocuğunu askere nasıl gönderecek, kendi oğluna, komşusunun oğluna, Türk Mehmetçiğine silah çeken, silah doğrultan bu insanların bu şekilde karşılanmış olmasına nasıl tepki verecek” diye konuşan Özcan açıklamasına şöyle devam etti: “İşin buralara gelmesinin sebebi, en başından itibaren belirttiğimiz gibi bu açılımla ilgili fikri ortaya atan Sayın Başbakan'ın yola çıktığı arkadaşları ile Türkiye'yi getirdiği nokta budur. Siz DTP ile bir süreci paylaşıyorsunuz, DTP ile bir şey yapıyorsunuz, İmralı'daki caniyi dolaylı olarak muhatap alıyorsunuz ve şov yapmasına izin veriyorsunuz. Ondan sonra da açılım ilk meyvelerini vermeye başladı diyorsunuz.”

HÜKÜMET, PKK İLE, İMRALI İLE ANLAŞMIŞ

Özcan açıklamasının sonunda; “Bugün İçişleri Bakanının bir açıklaması var. Diyor ki; 'Bundan sonra da 100–150 kişilik bir gurubun da aynı şekilde teslim olması bekleniyor. İşte bu planın bir parçasıydı.' Yani hükümetimiz PKK ile konuşmuş, müzakere etmiş, ortaya bir plan konulmuş bu planın parçası olarak birileri ellerinde bir mektuplar devlete bir şeyler dikte edip, şov yapmaya çalışıyorlar. Biz bu şova izin veren, bu şova Türkiye'nin güvenlik güçlerini alet eden, işin bu noktaya gelmesine sebep olan Sayın Başbakan'a yazıklar olsun diyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.