Bir dönemin sonu

            17.06.2004

Her dönemin kendine özgü bir seyir defteri vardır. Gelişmişlik düzeyi sonucunda yeni oluşumların getirdiği değişimlerin neden olduğu olaylar vardır. Bu olaylar temel yapıda köklü reformları meydana getirmese de şekilsel yapılanmalar kendiliğinden oluşur. "Biz Osmanlı Bankasıyız. Yok birbirimizden farkımız" reklamında olduğu gibi. Milli Eğitim’de de böyledir. Sık sık sistem değişiklikleri yaşasak da bunlar daha ziyade sınıf geçme sınavı yönetmeliği, devam devamsızlık olur. Esas olan öğrenmek, bilgilenmektir. Öğrenmede amaç; gelecekte arzulanan hedefe ulaşmaktır. Gelişmişlik düzeyine paralel olarak bu adrese ulaşıp ulaşılmadığı, yılsonu bilançosunda görülür.

Eğitim-öğretimde her dönemin başlangıcını, tiyatro perdesinin açılışında yaşanan heyecana benzetirim. Oyunun adını bilseniz de oyuncuların gösterecekleri performansın ne olacağını bilme şansınız yoktur. Oyunu algılama ve sergilemeleri hakkında fikriniz yoktur. Ne nasıl olacak heyecanını mutlak yaşarsınız. Kapanış öyle mi? Kapanışta görülecekler görülmüştür. İyi kötü değerlendirmesini çok rahat yaparsınız.

Okullarımızda eğitim-öğretimin sona ermesi de böyledir. Açılışta heyecan, kapanışta sevinç ya da burukluk. Bir de bir yılın kar-zarar bilançosu. Bu bilançonun öğrenci-öğretmen ve veli açısından değerlendirilmesi, kısacası açık hesabın görüldüğü dönemdir okul kapanışları.

2003-2004 eğitim-öğretim yılının sona ermesine ait tören kalabalık bir davetli huzurunda Karacasu Beldesi’nde yapıldı.

İşte okul müdürü, başlangıçlar güzeldir, bitişler zor diyor. İyiden güzelden bilgiden yana hep vermeye çalıştıklarını söylüyor.

İşte okul birincisi Esra Cengiz, hem hüznü hem de mutluluğu yaşadığını, öğrenim hayatında bir kilometre taşını daha geçtiklerini ifade ediyor. Güzel günlere, arkadaşlarına veda ediyor.

İşte küçük sınıfın büyük öğrencisi, ablalarına taş çıkartırcasına okuyor şiirini..."Ben dalında bir gonca, solarsam günah senin öğretmenim. Ben boş defter, kalem sensin öğretmenim" diyor.

İşte Belediye Başkanı Sn. İsmail Erkoç. Mutluluğunu ifade ediyor. Böylesi törenin beldesinde olmasından onur duyduğunu söylüyor. Daha önce iş merkezli beldede okumaya fazla önem verilmediğini vurguluyor.

İşte M.E.M.Sn. Halil Ecevit. Çocukları en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştıklarını, bunun sonucunun LGS ve ÖSS sınavlarında görüleceğini söylüyor. Eğitime Destek Projesi’nde biz masalarını temin ettik Milletvekilimiz Sn. Mehmet Güner’in de bilgisayarları alacağını müjdeliyor.

İşte Milletvekilimiz Sn. Mehmet Güner. Kendisinin bu okulda okuduğunu, bu okulda ondörtbuçuk yıl öğretmenlik yaptığını geçmişteki anılarıyla birlikte anlatıyor. Eğitim olmadan hiçbirşeyin olmayacağını, eğitime destek konusunda üzerimize düşeni yapacağız diyor.

İşte Valimiz Sn. Mehmet Ali Türker. Bolu’da ilköğretim ve ortaöğretime ait öğretmen-öğrenci tablosunun sayısal değerlerini açıklıyor. Karacasu’nun bundan sonraki görev ve vizyonunun değişmesi gerektiğini. Burasının bir geçiş ve uğrak alanı olduğunu, sağlık turizmi içinde Termal kaynaklarının değerlendirilmesini, burada herkese görev düştüğünü, geçmişle ağlamanın yarar getirmeyeceğini, Aladağlar’a çıkış kapısı olması nedeniyle alışveriş merkezi olması gerektiğini vurguladı.

Tören, yapılan mantı ikramıyla son buldu.

Bu yazı toplam 843 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.