Bir garip insanlarız

Çok mu akıllıyız, çok mu cesuruz? Ya da hiçbiri miyiz? Ya bencilliğimiz yada cahilliğimizle olmadık işleri başımıza açıyor çoğu zamanda, vebalini yaradana fatura ederek işin içinden çıkıveriyoruz.

    Dünyanın bir tarafında yaşayan insanlar daha rahat yaşam için en son buluşlarla teknolojiyi kullanıma sunarken, bir kısım insanlar, ''Bizim bildiğimiz bize yeter'' düşüncesiyle ne öğrenme, ne de yenilikleri kullanmak için hiçbir gayretleri olmuyor. Bilgilenmeden veba görmüş gibi kaçıyorlar.

    Herhangi bir işi öğrenip geçimimizi sağlamaya çalışırken, olası kazalara karşı hiçbir önlem almayı, yada korunmayı aklımıza getirmiyoruz.

    İşte şu yanlız ülkemizi değil, dünya sağlığını da tehdit etmesinden korkulan kuş gribi vakası.

    Eğer tavuk üreticileri konuyla ilgili bilgi sahibi olmuş olsalardı, gerekli önlemi alırlar daha işin başında sorunun üstesinden gelinirdi.

    Suç; hasta yada ölü tavukla oynayan çocuklarda mı? Ana babalarında mı? Tavuk sektörünün patronlarında mı? Ya da devletimizin ilgili birimlerinde mi?

    Bu sorunun cevabını rahatça, vicdanlarımız rahatsız olmayacak şekilde verebilecek kaç babayiğit çıkabilir merak ediyorum.

    Kuş dili konuşma özentisinde olan bizler kuş gribinin göçmen kuşlar tarafından geldiğini söylüyoruz. Bütün yaptığımız bu. Ya önlem!!! Kuş gribini göçmen kuşlar yada yerli kuşlar getiriyor olsun önemli mi? Önemli olan böyle bir hastalık gündeme oturduğunda bizlerin ne tür önlemlerle karşı durmamız gerektiği. Kuş gribinin ne olduğu, nasıl bulaştığı, böyle bir durumda ne tedbir almamız gerektiği hakkında yapacaklarımızı biliyor muyuz önemli olan bu.    

    Daha önce başlayan ve alınan önlemlerle kısa sürede önü alınan kuş gribinde işin ciddiyeti dikkate alınarak açık alanda yetiştirilen kanatlılarla ilgili önlemleri alabilseydik, ikinci olayları gene de yaşar mıydık? Örneğin bugün toplanan kanatlıları insanları bilinçlendirerek o günlerde toplayabilmiş olsaydık ülke genelinde bu kadar tehlikeli boyuta gelir miydi? Hasta kanatlıyla temas halinde olanlara işin tehlikesi inandırıcı bir biçimde anlatılabilseydi, gencecik çocukları gene de kaybeder miydik?..

    Tepeden tırnağa bir garip insanlarız. Evimize hırsız girip ortalığı talan ettikten sonra kapı pencereyi kilitlemek aklımıza geliyor.

    Bir gariplik de yönetenlerimizde. Belki de toplumu paniklettirmemek için olayları üstü kapalı geçiştirmeye çalışıp kapatıvermek istiyorlar. Herşeyi güllük gülistanlık gösterip duman bacayı yardıktan sonra yangın alarmı vermeye çalışıyorlar ama, o da çok geç oluyor. Olaylar öyle gelişiyor ki canlı hayvan üretimi açık alanda doğayla başbaşa olamayacak gibi. Ekonomik riski çok büyük oluyor.

    Şu anda yaşanan olaylar yalnız kanatlı sektörü vurmadı. Turizm sektörü de bundan nasibini alacak gibi...

17.01.2006

Bu yazı toplam 756 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.