Bir gecelik konuk

            16.07.2004

"Beni görmek demek, yüzümü görmek demek değildir" anlamına gelen bir sözün içeriğindeki mesajda bulacağımız; eserlerine ne kadar sahip çıkıyoruz? İlkelerini ne ölçüde yaşatıyoruz? Teknolojide nerelere geldik? Bağımsızlığımızın sınırı her alandaki üretkenliğimiz ve milletimin mutluluğu nedir sorularına verebileceğimiz cevaplarda saklı olmalı.

O, herşeyi ile bizimle birlikte. Bizler ne kadar onunlayız, yapabildiklerimizin fotoğraflarına bakarak değerlendirmek mümkün.

Yorgun askerlerin başındaki kahraman vatan topraklarını düşman çizmesinin kirinden kurtarmış barışı getirmişti. Cumhuriyetle birlikte yeni umutlarla dolu dolu yeni bir ulus oluşturdu. Onu görmek istiyordu Anadolu insanı. Bekliyordu kurduğu gönül sofrasındaki sıcak aşına buyur edeceği kahramanı, Atası’nı, Atatürk’ünü.

Bu bekleyenlerin içinde elbet Bolu insanı da vardı. Bir kısım talihsiz gelişmelerle belki olumsuzluklar listesinde adı geçiyor olabilirdi Bolu’nun. Ama Bolu, kadını-erkeğiyle göstermişti İnönü Savaşlarında neler yapabileceğini.

Beklenen haber geliyordu Mebus Cevat Abbas Bey’den. Gazi Bolu’ya geliyordu 17 Temmuz 1834’te...

Halk Hisaraltı, Karga Tepesi denen yerde toplanmış, heyecan içinde bekliyordu konuğunu. Her yaştan, her cinsten insan başını Ankara istikametinde tahta köprüye çevirmiş Gazi Mustafa Kemal’ini bekliyordu.

Eski şose yolda bir toz bulutu verdi ilk müjdeyi. Geliyor, geliyor dedi hep bir ağızdan ahali.

O büyük kahraman arabasından indi, halkı selamladı. O anda gözüne ilişen gençleri, öğrencileri işaret ederek; "İşte Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği bunlardır. Bu gençlere değer vermeli ve en iyi bir biçimde yetişmeleri sağlanmalıdır. Çünkü Cumhuriyet bunların omuzları üzerinde yükselecektir" diyordu.

Başta gazi olmak üzere halk ahşap binaların sıralandığı kaldırım taşlı sokaklardan geçerek Fırka Tepesi’ne çıkıldı. Gece halk fırkasında kalan Gazi, Türk kadınının geleceğine yönelik seçme seçilme hakkının tanınmasına ait düşüncelerini olgunlaştırıp gerçekleştirdi. İzmir’de meydana gelen olumsuzluklar üzerine, bir gece konuğumuz olan Atatürk, mutluluk içinde Bolu’dan ayrılmıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu büyük insanın ilimizi ziyaretinin yetmişinci yılında gençlerimizi geleceğe ne kadar hazırlayabildik? İnsanlara ne kadar iş olanağı sağlayabildik? Bolu’da hangi alanda gelir düzeyimizi artırabildik? Modern teknolojiden ne kadar yararlandık sorularına vereceğimiz cevapta içimiz ne kadar rahat tartışılır. Bütün bunları soruversen yanıt vermekte zorlanıp seni memnun edemeyeceğimizi biliyorum. Gene de senin ilkelerini yaşatmak adına huzurunda saygıyla eğiliyorum. Ruhun şad olsun büyük kahraman.

Bu yazı toplam 787 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.