Bir gün sonra

Bir gün sonra

12 Kasım 1999.. Unutulur mu o gün yaşanılanlar?.. 7.2 ile sarsıldığımız gün, verdiğimiz kayıplar, yaşanılan acılar, nasıl unutulur?.. Ve bir gün sonrasında ulusal basın dünyaya bu acı haberi acaba nasıl duyurmuştu? Bolu Gündem, depremden bir gün sonras

12 Kasım 1999.. Unutulur mu o gün yaşanılanlar?.. 7.2 ile sarsıldığımız gün, verdiğimiz kayıplar, yaşanılan acılar, nasıl unutulur?.. Ve bir gün sonrasında ulusal basın dünyaya bu acı haberi acaba nasıl duyurmuştu? Bolu Gündem, depremden bir gün sonrasının, yani 13 Kasım 1999 tarihli bazı ulusal gazetelerin arşivlerini araştırdı…

TARİH: 12 KASIM 1999
SAAT: 18:57
ŞİDDETİ: 7.2
ÖLÜ SAYISI: 845
YARALI SAYISI: 4948
HASARLI BİNA (Yıkılması gereken): 3395
YIKIK veya AĞIR HASARLI EV: 12.939
YIKIK veya AĞIR HASARLI İŞYERİ: 2.450

Milliyet

Yine dipten vurulduk

Düzce merkezli 7.2 büyüklüğündeki deprem Türkiye'nin yarısını salladı. Düzce yıkıldı. Bolu ağır hasarlı. Yangınlar çıktı. Çok sayıda ölü ve yaralı var.

Marmara Bölgesi'nde 17 Ağustos'ta meydana gelen 7,4 şiddetindeki depremin ardından dün merkezi Bolu - Düzce olan ikinci büyük deprem Türkiye'yi salladı.

Richter ölçeğine göre 7,2 şiddetindeki deprem 30 saniye sürdü. İlk belirlemelere göre 34 can kaybı olduğu, enkaz altında çok sayıda yaralı ve ceset bulunduğu bildirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Işıkara, “artçı şok değil, münferit bir deprem” meydana geldiğini açıkladı.

Dün akşam saat 18.57'de meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremle 17 Ağustos'tan beri süren korku kabusa dönüştü. Merkez üssü Bolu'nun Düzce ilçesi olan deprem, başta Ankara olmak üzere İstanbul, Sakarya, İzmit, Eskişehir, Kayseri, Tokat, Antalya, Isparta, Burdur, Çanakkale, Zonguldak, Samsun, Afyon, Çorum, Kastamonu ve Kayseri'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ilde hissedildi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcısı Devlet bahçeli ve hükümet üyeleri, depremin ardından Başbakanlık'ta toplanarak durum değerlendirmesi yaptılar.

Radikal

Bolu ve Düzce yıkıldı

Türkiye'nin batısı dün saat 18.58'de 7.2 büyüklüğünde bir depremle sallandı. Depremin merkezi çevresindeki Bolu ve Düzce'de evler çökerken, çok sayıda yurttaş yaşamını yitirdi.

Marmara Bölgesi'nde 17 Ağustos'ta yaşanan depremden sonra artçı depremler sürerken, dün akşam saat 18.58'de merkez üssü Bolu-Düzce arasında olan 7.2 büyüklüğünde yeni bir deprem meydana geldi. Deprem Düzce, Bolu ve Kaynaşlı'da büyük hasara ve çok sayıda yurttaşın ölümüne yol açarken, İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Kayseri, Çorum, Zonguldak, Kastamonu, Tokat ve Antalya, Burdur, Isparta ve Çankırı'da da hissedildi. Dün gece enkazlardan 100'ün üzerinde ceset çıkarıldı.

Depremin büyük hasara yol açtığı Bolu ve Düzce'de ilk belirlemelere göre 50 kişi hayatını kaybetti. Evlerde bulunan sobalar nedeniyle çok sayıda yangın çıktı. Depremde kurtulan afetzedeler alevlerde can verdi. Bolu ve ilçelerinde elektrikler kesildi, telefon ve cep telefonları çalışmadı. Hastanelere sürekli olarak yaralı taşınırken, yetkililer hasar konusunda bilgi veremiyorlar. Bolu Emniyet Müdürü Uğur Gür, Bolu'da ciddi hasar olduğunu bildirdi ve yardım istedi.

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Devlet Hastanesi ve SSK hastanelerine çok sayıda yaralı getirildiği öğrenildi.

Kent merkezinde en büyük hasar Karamanlı Mahallesi'nde meydana geldi. Mahallede bazı binalar yıkıldı. Sivil Savunma Müdürlüğü'nden ekipler ile köpekler, Bolu'ya ulaştı.

İtfaiye ekiplerinin çok sayıdaki yangın karşısında yetersiz kaldığı gözlendi. Vali Nusret Miroğlu, Emniyet Müdürü Uğur Gül, Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydın İnan, kurtarma çalışmalarına hemen bölgeye intikal eden komandolarla birlikte katıldı.

Sabah

Acı Allah'ım

7.2 şiddetindeki deprem Bolu'nun ilçelerini fena vurdu. Binalar yıkıldı, yangınlar çıktı. Gölyaka ve Düzce'de çok sayıda ölü var.

Merkez üssü Bolu'nun Düzce ilçesi olan ve saat 18.59'da yaşanan deprem, yurdun çeşitli yerlerinde de hissedildi. Deprem Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi'nin yanı sıra Çanakkale, Zonguldak, Samsun, Afyon, Çorum, Kastamonu, Kayseri ve civarındaki illerde de hissedildi. Vatandaşların panik halinde sokaklara çıktıkları, telefon hatlarının kilitlendiği bildirildi.

KAYNAŞLI'DA YANGINLAR ÇIKTI

Bolu'dan alınan ilk bilgilerde, can ve mal kayıpları olduğu belirtildi. Polis telsizinden şehirde acil sağlık ekibine ihtiyaç olduğu anons edildi.

Deprem en büyük maddi hasarı Bolu'nun Kaynaşlı ilçesinde yaptı. İlçede çok ayıda bina yıkılırken, bazı evlerde yangınlar çıktı. Elektrik sistemi tamamen çöktü. Depremin ilk anlarında haberleşme tümüyle kesildi. Televizyonların güçlükle kurduğu canlı bağlantılarda ise vatandaşların yardım isteyen çığlıkları duyuldu. Güllühan Ünlü adlı bir bayan vatandaş yaşadığı şoku anlatırken, “Burada her yerde yangın var. İtfaiye gelmeli. Gölcük 17 Ağustos'ta nasılsa, şimdi Kaynaşlı da aynı durumda” dedi.

GÖLYAKA VE DÜZCE'DE KAYIP VAR

Düzce ve Gölyaka ilçeleri de depremin şokunu en ağır hisseden ilçeler oldu. Düzce'de 3 kişi enkaz altında kalarak öldü. Bölgeye acilen itfaiye araçları ile sağlık ekipleri yola çıktı.Depremin merkez üssü olan Düzce'de de çeşitli yerlerde yangın çıktı ve polis telsizinden acil olarak itfaiye ve ambulans gönderilmesi istendi.Adapazarı'nda ilk belirlemelere göre yıkılan bina yok.

Vücutlarındaki kırık ve yaşanan şok nedeniyle hastanelere başvuranlar oldu. Halkın panik içinde sokaklarda beklediği ve trafiğin kilitlendiği bildirildi. Ölü sayısının artmasından korkuluyor. Düzce'de ilk gelen bilgilere göre 500 yaralı var.

Cumhuriyet

Türkiye sallandı

Bolu ve Düzce'de yaklaşık 40 bina yıkılırken sarsıntı Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri, Çanakkale, Antalya, Burdur, Isparta, Zonguldak, Samsun, Afyon ve Kırklareli'de de hissedildi.

DÜZCE’DE BÜYÜK YIKIM

Düzce'de büyük hasara neden olan depremin ardından Bolu Devlet Hastanesi Başhekimi, hastalara hastane bahçesinde bakmak zorunda kaldıklarını belirterek yardım istedi. Çeşitli illerdeki yardım ekipleri hemen yola çıktı.

Antalya Büyükşehir Belediye İtfaiyesi 15 kişilik yardım ekibini yola çıkardı. Ayrıca 13 kişilik Antalya AKUT ekibi de yola çıktı.

TELEFONLAR KESİLDİ YOLLAR KAPANDI

Deprem nedeniyle D-100 karayolunun Bolu Dağı Bakacak mevkiinde yaklaşık 2 metrelik yarık oluştu. Aynı bölgede yol çöktü ve Bolu'dan İstanbul yönüne gidiş tamamen kapandı.

Depremin ardından yine telefon ve cep telefonlarıyla haberleşme mümkün olmadı.

Telefonların çalışmaması nedeniyle Bolu'yla iletişim uzun süreli olarak kesildi. Deprem sonrasında Amerikan Jeoloji Enstitüsü yaptığı açıklamada, merkez üssü Düzce olan depremin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 7.2 olarak açıkladı.

Hürriyet

Yine yıkıldık: 7.2

Türkiye, dün yine şiddetle sarsıldı. Saat 18.57'de merkez üssü Bolu'nun Düzce ilçesi olarak belirlenen 7.2'lik deprem, çok sayıda binanın yıkılmasına ve yangınlara neden oldu. Düzce'de ölü sayısının büyük olmasından endişe ediliyor.

Türkiye, binlerce vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, birçok kentin yıkıldığı 17 Ağustos'taki 7.4'lük depreminin yaralarını sarmaya çalışırken, dün akşam 7.2 büyüklüğündeki bir depremle yeniden sarsıldı. Deprem, merkez üssü Düzce ilçesi ile Bolu ve çevresindeki yerleşim merkezlerinde çok sayıda binayı yıktı.

İlk tespitlere göre yaklaşık 50 kişinin yaşamını yitirdiği depremde, 1200'e yakın kişi yaralandı, enkaz altında kalanları kurtarma çalışmaları gece boyu devam etti.

Sivas'tan Edirne'ye, Bartın'dan Antalya'ya kadar uzanan geniş bir alan, dün akşam saat 18.57'de, Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki bir depremle sarsıldı. Bu depremin hemen ardından bölge 1.5 saat içinde büyüklüğü 5.4 ile 4.7 arasında değişen tam 12 artçı şok daha bölgeyi salladı.

DÜZCE YIKILDI

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nün depremin merkez üssü olarak saptadığı 80 bin nüfuslu Düzce, ilk sarsıntıyla yıkıldı. 17 Ağustos depreminin vurduğu yerler arasında bulunan ilçeden toz bulutu göğe yükseldi. Elektrikler kesilmesiyle karanlığa gömülen kentte telefonlar sustu, yer yer yangınlar başladı. Yıkılan binaların enkazı altında kalanların feryatlarına, sokağa fırlayıp yakınlarını arayanların feryadı karıştı.

Büyük depremin ardından artçı şoklar peşpeşe gelirken, sanki cehennemi yaşayan Düzceliler oradan oraya koşuştu. İlk deprem ve artçı şoklar, aralarında 5- 6 katlı apartmanların da bulunduğu binaları yıktı. Düzce İtfaiyesi de yıkıldığı için, enkaz altında kalan görevliler yangınlara müdahale edemedi.

Bir tüpgaz bayiinde depremin ardından başlayan yangın, tüplerin patlamasıyla gece boyu sürdü. Ağır hasar gören Devlet Hastanesi boşaltıldı ve yaralılara bahçede müdahale edilmeye çalışıldı. Kaynaşlı beldesi de depremden Düzce gibi ağır hasar gördü. Yıkılan binaların enkazı altında kalanlar kurtarılmayı bekledi. Bolu kent merkezinde birçok bina hasar görürken, yer yer yangınlar çıktı.

YOLLAR ÇÖKTÜ, ASFALT YARILDI

Deprem sırasında Bolu Dağı'nın Kaynaşlı çıkışında 8 metre derinliğinde ve 7 metre eninde çukur oluştu. Bolu Dağı'ndaki rampara yolun yer yer çökmesi sonucu çok sayıda trafik kazası meydana geldi. TEM'in Düzce- Bolu arası, Kaynaşlı kesiminde asfaltın çökmesi sonucu ulaşıma kapandı. Otoyol bu kesimde ulaşıma kapanırken kurtarma ve sağlık ekiplerinin Düzce'ye ulaştırılmasında zorluk çekildi.

Yapımı devam eden Bolu Tünelleri'nin depremden zarar görüp görmediği, yapılacak inceleme sonucu belli olacak.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

İlk belirlemelere göre çoğunluğu Düzce olmak üzere Bolu ve Kaynaşlı'da 40'tan fazla vatandaş yaşamını yitirdi. Ölenlerden çoğu enkaz altında can verirken, yıkılan binalardan birinin bulundukları otobüsün üzerine çökmesi sonucu 8 kişi birden öldü. Kurtarma çalışmaları ilerledikçe, ölü sayısının artmasından korkuluyor.

Bu arada deprem Bolu dışındaki illerde de can kaybı ve yaralanmalara neden oldu. Sakarya'nın Karasu ilçesinde deprem sırasında biri binadan atlayan, diğeri kaçarken kopan elektrik teline basan 2 kişi yaşamını yitirdi. Yalova'da deprem sırasında Safran mahallesindeki evinde oturan 45 yaşındaki Ulviye Tetik, kalp krizi geçirdi ve yakınları tarafından hastaneye kaldırılırken yaşamını yitirdi.

Deprem sırasında Düzce, Kaynaşlı ve Bolu'da yaralananların sayısı 900'ü geçti. Adapazarı merkezde kaçarken düşüp yaralanan ve şoka giren 76 kişi, kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındı. Hendek ilçesinde de yaralanan ve şoka giren 80'e yakın kişi hastaneye kaldırıldı. Bursa'da 78, İzmit'te 40, Yalova'da 20, Zonguldak'ta 30 kişi hastaneye kaldırıldı.

ANA-BABA GÜNÜ

DHA muhabiri, o anı merkeze bildirirken, “Şu anda belediye binası yanındayız. Yer altımızdan kayıyor. Korkudan çığlık atan insanlar kaçışıyor. Binalardan toz ve duman yükseliyor. Herkes canının derdine düşmüş, burası tam bir mahşer yeri” dedi.

Depremden birkaç dakika sonra ambulans seslerinin ve telsiz anonslarının yükseldiğini, sokaklarda koşuşturan insanların yakınlarını aradığını bildiren Akgün, ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığını, ancak çok sayıda kişinin hastaneye götürüldüğü haberini verdi.

ENKAZ ALTINDA YANDI

Türkiye bundan yaklaşık üç ay önce Marmara Depremi'nde yaşadığı acı sahnelerle dünkü felaketle birlikte yeniden karşı karşıya kaldı. Yine kağıt gibi yıkılan binalar, yine dehşet görüntüleri. Bolu şehir merkezinde yaşanan bu acı sahneler, unutulmaya yüz tutmuş deprem acısını yine yüreklerde hissettirdi.

Kurtulanlar kurtulduklarına sevinemedi. Yaralananlar yaralarını düşünecek fırsat bulamadı.. 30 saniye içinde yıkılan binalardan çıkmaya fırsat bulamayanların görüntüleri de yürekleri yaktı. Gövdeleri beton bloklara sıkışıp kalanlar yıkılan sobalardan yayılan alevlerle kavruldu. Yakınları alevler ve betonlar arasında sıkışan vatandaşların çığlıkları sabaha kadar dinmedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.