Bir Nisan şakası gibiydi

Merkez İzzet Baysal Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Liselerinin temelini oluşturan Erkek Sanat Enstitüsü 1945 yılında açıldı.

    Aradan geçen 60 yıl sonunda sosyal etkinliklerle, nereden nereye gelindiği gösterilmeye çalışıldı. Okul yönetimi ve okula yardımcı olan destek kuruluşlar Okul Aile Birliği, Koruma Derneği ve Bolu Anadolu Teknik Eğitim Vakfı tarafından organize edildi tüm etkinlikler.

    Amaç; daha iyiyi, daha güzeli yakalamak. Eğitim öğretimde kaliteyi artırabilmekte lüzumlu atölye ve laboratuar malzemelerinin temini. Okul personeli, öğrencisi, velisi ile dayanışmayı sağlamak sevgi ve güveni güçlendirmek.

    Önemli olanın, günün mutlu yaşatılması. Önemli olanın, dostlukla yaşanıp dost kalınması. Önemli olanın, aklı beceride buluşturup üretebilmenin keyfinin yaşatılması. Önemli olanın, dayanışma içinde olunmasıydı.

    Yapılan etkinliklerin sonuna gelene kadar, yukarıda saydıklarımın hemen hepsini yaşadık, yerine getirdik, gereken ilginin gösterildiğini ve gösterileceğine inandık.

    Bu etkinliklerimiz süresince hangi kapıyı çaldıksa umduğumuzun üzerinde sıcak ilgiyle karşılandık, dost ellerin sıcaklığını yüreğimizde hissettik. Bütün bu olumlu gelişmelerin sonucunda tertip komitesi olarak gönül bağı dostlarına, “Suyu akmayan çeşmeden testi dolmaz. Gülü olmayan dala çiçek konmaz” düşüncesiyle nam olsun, kâr olmasın diyerek dostlar meclisini oluşturalım dedik bu mecliste; Vurun aşıklar sazın teline, diller şakısın. Söyleyin aşıklar meclis şenlensin diye Anadolu Kültürünü yaşayalım, yaşatalım istedik.

    Biliyorduk ki halk aşığı esen yelden, akan sudan haber verir. Anadolu’nun bozkırından, yaylasından demet demet çiçek sunar. Biliyorduk ki handan hamamdan, tarihten kültürden, örften adetten bilgi verir. Biliyorduk ki, Edirne’den Kars’a desen desen kiliminden, ilmik ilmik oyasından, al yazmalı güzelinden, yanık tenli yiğidinden, sazıyla sözüyle ses getirirler.

    Bu düşünceyle Bolu’da bir ilki gerçekleştirelim. 60. Yıl etkinliklerine ait perdeyi öylesine kapatalım ki, belleklerden izi uzun süre gitmesin. Mevcut biletlerimizin tümünü ulaşması gereken yerlere ulaştırdık. Protokolu çok geniş tutarak alınması gereken tüm önlemleri aldık. Sonuçta ne oldu? Sonuç sanki 1 Nisan şakası gibiydi. Davetiyelerimizin hepsinin bitmesi sonucunda yer gösterme bakımından zorlanırız diye düşünürken insanlar biletlerimizi almışlar ama programa gelmemişler. Adeta nisan şakası yapmışlardı. O akşam tesadüf bu ya çok yerde program vardı bizimle çakışan ama gene de üzüldük.

    Adım başı birlik beraberlikten bahsediyorduk da neredeydi öğretmenlerimiz? Neredeydi velilerimiz? Neredeydi, dağıtılan davetiyelerimizin sahipleri??? Nedeni, oturup araştırılacak bir konu. Belki çok iyi yapıyoruz dediğimiz olaylarda bizim de günahımız var. Biliyorum; kişi tercihine ait özgürlüğün nasıl kullanılacağına ait soru sorma hakkım yok. Ama sırtımı dayadığım duvarın hemen her an üzerime yıkılıverecek kerpiç duvar mı? Beton duvar mı olduğunu bilmek isteme dürtüsüdür bütün bu düşünceler.

    Herşeye karşın bizimle olan konuklar bize yetti. Onlara sonsuz teşekkürler. Çok güzel, çok doyurucu, keyifli bir gece geçirdik, buna katkısı olan halk ozanlarımıza teşekkürler.

06.04.2006

Bu yazı toplam 668 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.