Bir panelin düşündürdükleri

            21.07.2004

17 Temmuz etkinlikleri içinde eğlence ve spor dışında kültürel alanda bilgilenmemizi sağlayacak "Atatürk ve Kadın Hakları" konulu panel de vardı.

Son dönemlerde medeni kanunda yapılan değişimler sonucu, kadınlarımıza yönelik haklar, 17 Temmuz 1934 akşamı Bolu’nun Fırka Tepesi’ndeki Halkevi binasında ortaya atılan düşüncelerin uzantısı olabilirdi. Ev sahipliğini yaptığımız bu toplantının ürünlerini almanın, Bolu insanı üzerinde bir övünç payı çıkarmanın ayrıcalığı, Bolu kadınlarının öncülüğü hakkındaki gururu nedeniyle salon, kadınlarımız tarafından doldurulur diye düşünmüştük ama yanılmışız.

Olaylara siyasi gözlük ve şartlanmışlık duygusu içinde bakmaya alıştığımız ve alıştırıldığımız için fikri bilgilenmelere de, spor kulübü taraftarı gibi tribünlerde yerimizi alarak rağbet gösteriyoruz. Spor kulübü yakıştırması belki yanlış oluyor. Çünkü oralarda rakip takım seyircilerini görmek mümkün...

Panel; Oturum Başkanı AİBÜ İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Sn. Faruk Güçlü, ADD Genel Başkanı Avukat Sn. Ertuğrul Kazancı, AÜ Tıp Fakültesi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Sn. Ahmet Saltık, ADD Eski Genel Başkanı Avukat Sn. Arif Çavdar’la yerine getirildi.

Konuşmalardan belleğimizde kalanları keşke toplantıya gelmemiş olan kadınlarımız da dinlemiş olsalardı. Keşke dinlediklerinin doğruluğunu kitaplardan öğrenme gayretine girmiş olabilseler. Keşke düşündüklerinin doğru ve yanlışlığını sorularıyla tartışmaya açabilselerdi.

O zaman Atatürk’ün büyüklüğünü daha iyi anlamış olabilirlerdi. O zaman tesettürün hangi dönemde kimler tarafından ortaya atıldığını daha iyi anlayıp değerlendirmiş olurlardı. O zaman, Atatürk’ün Mehmet Akif ve Elmalılı Hamdi yazıra Kur’anı Kerim’i incelettirdiğini öğrenmiş olurlardı. O zaman, hanlarımızın hakanlarımızın yanlarındaki yerlerinin neresi olduğunu öğrenmiş olurlardı. O zaman, fes giymeyi kimlerin nereden alıp geldiğini. O zaman, Atatürk’ün tam bağımsızlık ve uluslararası ilişkilerde eşitlik düşüncelerini öğrenebilirlerdi. O zaman, Ata’nın Batı taklitçiliğini hedef almadığını öğrenmiş olurlardı. O zaman, gerçekleşen devrimlerin kendileri için anlamlarını daha iyi kavramış olurlar... O zaman namus kavramını akılcı düşünceden çıkarıp saçın teline bağlamazlardı. O zaman, devlet gücünün sözkonusu olduğu yerlerde dinsel öğelerin kullanılmayacağını anlamış olurlardı. O zaman insan aklının cinsiyetle ilgisinin olmadığını öğrenmiş olurlardı. O zaman, birgün kendilerinin boğazını sıkabilecek kararları uygulamada gözü kapalı itaatkar davranmazlardı.

Öylesine çelişkili bir ortam ki, bir taraftan sorgulayan, irdeleyen bir gençlik yetişsin istiyoruz.

Bir taraftan kadınlarımızın, kızlarımızın ağızlarını bantlamaya çalışıyoruz. Bir ulusun terbiyesini aileden alacağını söylüyoruz da, kadını tutsak, erkeği özgür bırakıyoruz...

Panelde öğrendiğimiz en acı olay da, her karış toprağını şehit kanıyla suladığımız topraklarımızın artan bir ivmede yabancılar tarafından satın alınmış olduğunu öğrenmiş olmamızdır.

Bu yazı toplam 987 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.