Bir seçim daha böyle geçti..!

            02.04.2004

Seçimler; demokrasinin olmazsa olmazıdır. Halkın güvenini tazelemek, programını, adayını halka kabul ettirip ettiremediğini ölçmek için en önemli göstergedir.

3 Kasım seçimlerinden buyana 16 aylık bir süre geçti. Bu süreçte halkın % 34,5 oyu ile iktidarda olan AKP’si hükümet olarak iş başında idi. Aynı seçimlerde parlamentoya giren CHP, (sonradan DYP Genel Başkanlığı’na gelen Mehmet Ağar) dışında bütün partiler % 10’luk barajı geçemedikleri için parlamento dışında kaldılar. Halk sürekli kendisini aldatan bu partilere KIRMIZI KART gösterip tasfiye ederken bir yıllık bir mazisi olan AKP’ye teveccüh gösterdi. Mevcut iktidarın ekonomi politikaları, dış politikası muhalefet partilerince çok eleştirildi. Ancak yerel seçimlerde, iktidarın aldığı oyların %42’ye çıkması: muhalefetin özellikle de parlamento içi sol muhalefetin oylarında kayıp olması bu partilerin genel başkanından itibaren bütün söylemleri ile programlarının halk tarafından benimsenmediği (STATÜKOCU) yorumuna yol açtı.

DYP ve MHP’de bir miktar toparlanma görülse de; bu partilerin de gelecek için baştan aşağı söylem ve programlarını halkın beklentilerine Dünya konjonktürüne göre yeniden ortaya koymaları gerektiği bir kez daha görüldü. Ancak bu partilerin yetkililerinin ilk değerlendirmeleri halkın gördüğünü hala onların görmediği yorumuna da yol açtı.

28 Mart seçim sonuçları; iktidar partisine hem ülke içinde, hem de ülke dışında çok ağır sorumluluk yüklemiştir. Sayın Başbakanın seçim sonuçlarıyla ilgili ilk değerlendirmesi çok olumlu ve seviyelidir. Sonuçlar milletin tamamını kucaklamayı ihmal ettirecek uygulamalara yol açmamalıdır. (Sayın Başbakanın deyimiyle asla şımarıklığa yol açmamalıdır.) Muhalefetin parlamento içinde ve dışında bulunan partileriyle özellikle dış politika gibi (Milli) konularda diyalog gereklidir.

Kamu Reformu ve Yerel Yönetimler Reformu; milli çıkarlarımızı, bütünlüğümüzü zedelemeyecek, çalışanları mağdur etmeyecek şekilde yasalaştırılmalıdır.

Belediyelerde ve merkezi hükümette kayırmacılık suistimal vb.uygulamalara meydan verilmemelidir.

Çıkarılmış olan yolsuzluklarla mücadele yasası çerçevesinde ülke kaynaklarını hortumlayanlardan bu paralar tahsil edilmelidir. Ekonomiyi daha sağlıklı zemine oturtacak yapısal REFORMLARLA ilgili yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Eğitim ve fırsat eşitliği sağlanmalıdır. Adaletteki tıkanıklık aşılmalıdır. Milli ve manevi değerlerimizi yok etme faaliyetlerine (özellikle kültür erozyonu ve misyonerlik faaliyetlerine) karşı gerekli tedbirler alınmalıdır.

Muhalefetsiz DEMOKRASİ olmayacağına göre; muhalefet eleştiri hakkını yapıcı, diyaloğa açık kullanmalı, iktidarın AK dediğine KARA deme yerine; gerekçe ve alternatif sunmalı, kavgadan, karışıklıktan uzak bir muhalefet anlayışını DEMOKRASİ geleneği haline getirmelidir.

Seçimler halkın hür iradesine uygun yapılıyorsa, buna saygı gösterilmelidir. Seçilen Belediye Başkanları İl ve Belediye encümenleri PARTİ gömleğini çıkarıp, vatandaşı bir bütün olarak kavrayacak şekilde çalışmalı. Dürüstlük ve şeffaflıktan ayrılmamalıdır.

Sonuçlar herkese almak istedikten sonra bir DERS vermektedir. Sonuçları iyi okuyarak herkes dersini almalı ve geleceye yatırımını yapmalıdır. Halka rağmen hiç kimse siyaset yapamaz, yapsa da başarılı olamaz..!

İl Genel Meclisi’ne, Belediye Meclisine ve Belediye Başkanlığı’na seçilenleri kutluyorum. Başarı diliyorum. Şahıslarına, beldemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun. Allah utandırmasın!

Bu yazı toplam 1405 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.