Bir türlü çözülemedi

Bir türlü çözülemedi

15 Mart’ta yapılan ihaleyle özelleştirilen çöp toplama işinin üzerinden tam 8 ay geçmesine rağmen, vatandaşlar çöplerin özelleşmesiyle sorunun çözüleceğinin söylendiğini, ancak çöp sorununda hiçbir şeyin değişmediğini, hatta

15 Mart’ta yapılan ihaleyle özelleştirilen çöp toplama işinin üzerinden tam 8 ay geçmesine rağmen, vatandaşlar çöplerin özelleşmesiyle sorunun çözüleceğinin söylendiğini, ancak çöp sorununda hiçbir şeyin değişmediğini, hatta giderek büyüdüğünü söylediler.

    Çöp toplama işinin özelleştirilmesiyle birlikte çöp sorunun çözüme kavuşacağını söyleyen yetkililere karşın, özelleştirmenin 8'nci ayında çöp sorununa dair görüşlerini aldığımız vatandaşlar, çöplerin zamanında toplanmamasından, başıboş hayvanların çoğalmasına ve köpeklerin dağıttığı çöpler için kendilerine ceza kesilmek istenmesine kadar birçok olay anlattılar. 15 Mart'tan sonra ihaleyi kazanan firmanın Bolu'daki çöp toplama işine başlamasının üzerinden tam 8 ay geçmesine rağmen, çöp sorunu eskisine oranla gittikçe kötü bir hal alıyor.

BAŞIBOŞ HAYVAN SAYISI GİDEREK ARTIYOR

    Serbest meslek sahibi olan 39 yaşındaki Hikmet Ergül, poşet sisteminden tüm komşularının rahatsız olduğunu belirterek; “Poşetler dağılıyor. Çöp konteynerleri varken daha derli topluydu, temizdi. Sahipsiz hayvanlar poşetleri parçalayıp, buradan besleniyorlar. Gün geçtikçe de sayıları artıyor. Çöpler önceye göre daha çok koku yapıp, hastalığa neden oluyor. Özelleştirme hiç de iyi bir şey değil. Özelleştirme, hiçbir şeyin düzenli olmaması anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

SORUN YİNE ÇÖZÜLMEDİ

    46 yaşındaki emekli Nevzat Çetinkaya ise, özelleştirmeden sonra çöp sorununda pek fazla şeyin değişmediğini vurguladı. Çetinkaya, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Çöp sorunu çözülecek diye poşet sistemini getirdiler, ancak sorun yine çözülmedi. Sokaklar yine pis. Özelleştirilmedeki amaç, işçilerin işten atılmasına kılıf uydurmaktı. Belediye Başkanı da, poşet sisteminin getirilmesi ve özelleştirmeyle sorunun çözülmeyeceğini biliyordu. Zaten eski Belediye Başkanı Necdet Gören zamanında da temizlik işleri  özelleştirilmiş, ancak daha sonra yürümediği gerekçesiyle tekrar belediye tarafından yapılmaya başlanmıştı.”

ÇÖPLER DÜZENLİ ALINMIYOR

    46 yaşındaki Mehmet Cantürk ise, çöplerinin düzenli olarak alınmasını istediklerini kaydetti. Cantürk; “Özelleştirmeden memnun değilim. Çöplerimiz düzenli bir şekilde alınmıyor. Bundan dolayı da vatandaşlarımız tarafından düzenli bir çöp çıkarma saati de benimsenmiyor. Kedi ve köpekler çöp poşetlerini parçalıyor. Hayvanların poşetleri parçalaması kötü oluyor. Çünkü her taraf hem kirleniyor, hem de pis kokuyor” şeklinde konuşarak düşüncelerini ifade etti.

TEKERLEKLİ KONTEYNERLER YAPILABİLİR

    Kalıcı Konutlar'da ikamet ettiğini ifade eden 40 yaşındaki Durmuş Şahar ise, Kalıcı Konutlar'daki sorunun başıboş hayvanların çöpleri dağıtması olduğunu söyledi. Konteyner varken de, vatandaşların bilinçsizliğinden dolayı yine çevrenin kirlendiğini ifade eden Şahar; “Hayvanların ulaşamayacağı ve traktör kasasına benzeyen tekerlekli konteynerler yapılabilir. Ancak bu eski konteynerlerden tamamen farklı olmalı. Yabancı ülkelerde çöp bu şekilde toplanıyor. Üstelik maliyetli bir şey de değil” dedi.

16.11.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.