Bir yıl sonra açılacak

Bir yıl sonra açılacak

Ankara-İstanbul arasını karayoluyla 3.5 saate indirecek olan Boludağı Geçişi Projesi'nin en önemli bölümünü oluşturan tünellerin, 15 Aralık 2006'da ulaşıma açılacağı açıklandı. Yetkililer ayrıca, Boludağı Geçişi Projesi için 13 yı

Ankara-İstanbul arasını karayoluyla 3.5 saate indirecek olan Boludağı Geçişi Projesi'nin en önemli bölümünü oluşturan tünellerin, 15 Aralık 2006'da ulaşıma açılacağı açıklandı. Yetkililer ayrıca, Boludağı Geçişi Projesi için 13 yılda 715 milyon dolar harcandığını söylediler.

    Depremden yangına, kazadan yoğun kar yağışına kadar her şeyin düşünüldüğü Boludağı Tüneli'nin trafiğe açılışı; İstanbul-Ankara arasındaki iki metropolü birbirine bağlaması nedeniyle tüm Türkiye tarafından merakla bekleniyordu. Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu konuya son noktayı koyarak, Boludağı Tüneli'nin 15 Aralık 2006 tarihinde trafiğe açılacağını kaydetti. Türkiye, karayollarında en fazla kazanın meydana geldiği 10 ölüm noktası sıralamasında en üst sıralarda yer alan Boludağı'nda, tünelin açılışının ardından trafik kazalarının da azalacağı düşünülüyor.

ÜÇ ŞERİTLİ TÜNELLER

    Boludağı Tüneli’nde yapılan çalışmalar ve gelinen son nokta hakkında çeşitli bilgiler veren Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, tünelin yapımı için 1993 yılından bugüne kadar 240 milyon dolar harcandığını ifade ederken, “Tünel içerisinde kazı bitti. Havalandırma, aydınlatma ve sinyalizasyon ihalesi yapıldı. İhaleyi alan firma 14 ay içerisinde çalışmalarını tamamlayacak. Tünel içerisinde eksik kalan yerlerde çalışmalar devam ediyor. Tünelin çalışan araçların kullanımına açılmasından sonra çalışmalar daha da hız kazandı. Boludağı Tüneli, 15 Aralık 2006 tarihinde resmen açılacak” şeklinde konuştu.

TÜNEL 24 SAAT KONTROL ALTINDA

    Boludağı Tüneli’nin ulaşıma açılmadan önce her türlü teste tabi tutulacağını ifade eden Tokgözoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Tünel içerisinde yapılan çalışmaların tamamlanmasından sonra, her türlü kontroller ve gerekli görülen testler yapılacak. Tünelde meydana gelebilecek bir yangın olayına karşı her türlü önlem alındı. Çıkan yangına kısa sürede müdahale ve araçların tüp değiştirmelerine kadar her türlü ayrıntı düşünüldü. Boludağı Tüneli 24 saat kontrol altında olacak. Bunun için her türlü ayrıntı düşünüldü. Boludağı Tüneli’nin kaç şiddetindeki depreme dayanıklı olduğu her zaman merak edilen bir konu. Her zaman belirttiğimiz gibi tamamen bitirilmiş bir tünel, depremlerde en sağlam mühendislik yapılarıdır. Boludağı Tüneli’nin zarar görmesi demek, bölgede Boludağı Tüneli’nin zarar gördüğünü görebilecek insanın kalmadığını gösterir. Bir bölgeye yapılan bir tünel çalışması, o bölgenin tüm özellikleri göz önüne alınarak yapılmakta. Kullanılabilecek en son teknoloji kullanılmakta.”

HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINDI

    Boludağı geçişinin bir diğer bölümü olan viyadüklerde de çalışmaların devam ettiğini, çelik kirişlerin yerleştirilmesinde sona yaklaşıldığını anlatan Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı Başkanı Faik Tokgözoğlu, “Tabliyeler yerleştiriliyor. Yolun gelecekteki ömrünün teminatı olan hidrolik yapıların yapımına da süratle devam edilmekte. Boludağı'nda meydana gelen sis, yoğun kar yağışı ve buzlanmanın tüneli etkilememesi için her türlü önlem alındı. Buzlanmaya karşı optik algılayıcılar yerleştiriliyor. Tünelde bu tür sorunlar çok basit bir şekilde çözülmüş olacak” diye konuştu.

19.11.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.