Birkaç gündem başlığı

23 NİSAN

Evet, her 23 Nisan ulusal egemenliğimizin ilan edildiği 1920 yılından bugüne kadar kutladığımız:ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI (ÇOCUK BAYRAMI)dır. Osmanlı imparatorluğunu her yerinden kuşatmış EMPERYALİST devletlere karşı büyük önder eşsiz kahraman GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN çaktığı kıvılcım sonunda ateşlenen MİLLİ MÜCADELE ile bu millet kurtuluş savaşını yaptı. Her türlü güçlüğe, yokluğa, ihanete karşı düşmanları son kalemiz olan ANADOLU'DAN atmasını bildi.

Milli mücadelenin kalbi olan ANKARA'da ulusal egemenliğimizin sembolü T.B.M.M., 23 Nisan 1920'de toplandı. O ulusal meclis ülkenin tam bağımsızlığı için ne gerekiyorsa yapan bir meclistir.

Günümüzde ülkemizin bağımsızlığını tartışmalı hale getiren bir sürü kanun, tüzük, yönetmelik çıkaran da Meclis ve siyasal partilerimizdir. Acaba çocuklarımıza sizin kutladığınız bu bayramın asıl nedeni, milletin hiçbir dış ve iç etki altında kalmadan emperyalizme boyun eğmeden kendi kendini idare etmesinin bayramıdır diyebiliyorlar mı? Bağımsızlığımız, ülke bütünlüğümüz, kimliğimiz, değerlerimiz un ufak öğütülürken, bu körpe dimağlara hangi bayram mesajı veriyorsunuz ya da vermeliyiz. Atam senin emanet ettiğin o TAM BAĞIMSIZ milli devlete ve ona inançta çözülme, sulandırılma zafiyet var. Kendileri iki kişiyi bir araya getiremeyen besleme şahsiyetler seni ve eserini tartışıyor, yerden yere vuruyor. Bunca yaşanmış TARİHİ tecrübeye rağmen hala MANDAHİMAYE ve TESLİMİYETTEN medet umanlar var.

Çocuklarımızın temiz ve saf beyinleri dışında, bu bayramın aslına bakarsanız bir anlamını bırakmadılar…! Bayram bayram olmaktan çıktı, sanki yasak saymak için yapılıyor görüntüsü veriliyor.

SOSYAL GÜVENLİK REFORMU…!

Yıllardan beri bu ülkede her önüne gelenin konuştuğu, ama laf olmaktan öteye gidemediği bir reform. Siyasi partilerin tümü programına alır ama bir arpa boyu yol kat edemez. Hükümet IMF'ye verdiği taahhüdün gereği olarak, geçen yıl 26 katrilyon açık veren sosyal güvenlik için adı REFORM olan bir yasa çıkardı. Bu yasa ile EMEKLİ SANDIĞI, BAĞ-KUR, S.S.K. tek çatı altında birleştirilerek reform yapıldığı ilan edildi. Bu reformla …!

Belki gelecekte personel tasarrufu, bina ve mefruşat tasarrufu sağlanabilir ama, esas reformun temeli olan, sağlık sigortası, kayıtsız çalıştırma yasağı, örgütlü çalışmanın önündeki engellerin kalkması da reform sürecinde yapılmazsa: İnsanlarımız KAYIT DIŞI ekonominin ve ondan beslenen iş çevrelerinin eline teslim edilirse, olsa-olsa ancak 65-68 yaşlarında mezarda emekli olurlar. O taktirde de ALLAH’IN BÜYÜK güvencesine kavuştukları için sizin dünyada sosyal güvenceniz anlamını yitirir.

CARİ AÇIKTAKİ SON DURUM…!

Türk ekonomisindeki son 16 çeyrekteki büyümenin nedeni olarak, İTHALATTAKİ beklenmeyen tırmanış ve toplu konut kredilerinin inşaat sektöründe meydana getirdiği canlanma ile otomotiv sektörü olduğu söyleniyor. Bu sektördeki canlanmanın İHRACATI yeterince besleyemediği, tersine ithalatın artmasına yol açtığı, bu nedenle de cari açığın düşük kur politikalarının da etkisiyle her geçen aya göre artış gösterdiği: 2006 yılı ilk üç ayı verilerine bakılırsa bir önceki yıla göre artışın devam ettiği bu artışla gidilirse yıl sonuna 50 milyar doları geçeceği, bu durumun Türk ekonomisinde ciddi zafiyetlere neden olacağı belirtiliyor. Ülkede kaynağı belli olmayan 50-60 milyon dolar sıcak para dolaşıyor. Bu paranın ekonomide ciddi dalgalanmalara da yol açabileceği de belirtilenler arasında. Hükümet kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almada isteksiz davranıyor. Kimse beklenen vergiyi ödemiyor Devletin gelirlerinde azalma devam ediyor. Büyük özelleştirmelerde bitti. Peki ne olacak bunun sonu. 199 milyon dolar borç devralan hükümet şu an borç stokunu 375 milyara çıkarmış yani borcu borçla kapatma kolaycılığını sürdürüyor. Piyasalar 15-20 ay ileriye satış yaparak ayakta durabiliyor. Aslında herkes geleceğini ipotek etmiş durumda. Ülkede illüzyonist bir ekonomi var…! Ekonomideki çatlak bütün dengeleri yerinden oynatır. Yetkililer bu durumu iyi tahlil etmedi.

28.04.2006

Bu yazı toplam 1132 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.