Biz bu ülkenin insanları değil miyiz?

Biz bu ülkenin insanları değil miyiz?

Valiliğe bağlı Dernekler İl Müdürlüğü farklı noktalarda faaliyet gösteren 15 derneğe ait lokallerin içki ruhsatlarını iptal etti. Lokallerin içki ruhsatı iptal gerekçesi olarak lokallerin içkili yer bölgesinde bulunmamaları ve içki satış belgesinin olmaması gösterildi. Lokal işletmecileri konuyu yargıya taşıdılar. Uygulamaya lokal işletmecileri, "Biz bu ülkenin insanları değil miyiz?” diyerek tepki gösterdi.

Dernekler İl Müdürlüğü, içki ruhsatı iptali gerekçesi olarak 5253 sayılı dernekler kanununun 61. Maddesini gerekçe gösterdi. İlgili kanunda şu ifadeler yer alıyor: “Dernek lokallerinde alkollü içki kullanılması mülki idare amirinin iznine bağlıdır. Ancak alkollü içki izni verilebilmesi için,dernek lokalinin içkili yer bölgesi içinde bulunması ve içki satış belgesi alınması zorunludur.” Konuyla ilgili içki ruhsatı iptal edilen lokal işletmecileri ve dernek başkanları ile görüştük.

LOKAL İŞLETMECİLERİ TEPKİLİ

“İçki ruhsatı iptali hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna,Bolu Fenerbahçeliler Derneği Niyazi Kaya (İşletmeci) şu cevabı verdi: “Sakarya Bölge Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açtık. Kararı bekliyoruz. Yasal bir şey değil bu. Belediye Meclisi içkili yerlerin krokisini göstersin bize. Karar çıkana kadar bir şey yapmayacağız, şu an içki satışı yapmıyoruz.” Aynı soruya Alıçören Köylüleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Faik Özcan (Dernek Başkanı) “Biz dernek olarak dava açmayacağız. Karara uygun davranacağız” dedi. Bolu Tüccar, Sanayici ve Yöneticileri Derneği Vedat Turan (İşletmeci) konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu akşam yönetim kurulu toplantısı yapacağız. 12 dernek avukat tuttuk, dava açtık. 200 metrelik sokakta 50 metreye izin var, 150 metre yasaklı. Kız yurdunun bitişindeki yer için izin veriyorlar, biz 150 metre uzaktayız, bizim iznimizi iptal ediyorlar.” Bolu Üstyaka Kamyoncular ve Nakliyeciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İsmail Candan (Dernek Başkanı) ise yapılan uygulamaya tepki göstererek, “Ortak avukat tuttuk, mahkemeye verdik. Hiçbir şey yapmadığımız halde bizi dışlıyorlar. Biz bu ülkenin insanları değil miyiz? Belediyenin gösterdiği yerleri tutmayı düşünmüyoruz” dedi. Türkiye Ziraatçiler Derneği Bolu Şubesi İlhan Öner (İşletmeci) yasal işlem başlattıklarını belirterek “Dava açtık, sonucunu bekliyoruz. Bu uygulama yanlış. Taraflı bir karar bu. İçki içilmesine karşı alınmış bir karar. Zora koşup anahtarı teslim etmemizi bekliyorlar. Belediyenin gösterdiği yere taşınamayız. Kiralar 1.5002.000 TL civarında. Bunu karşılamamız mümkün değil” dedi.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.