BİZ DE TÜRK VATANDAŞIYIZ

BİZ DE TÜRK VATANDAŞIYIZ

Siirt'ten Bolu'ya inşaatlarda çalışmaya gelen işçiler, Zabıta'nın uygulamalarından şikayetçi. Belediye binası önünde Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'la görüşmek için gelen işçiler, kendilerine ayrımcılık yapıldığını söyleyerek, “Biz de Türk vatandaşıyız. Biz de bu bayrağın altında yaşıyoruz. Sonuçta biz kardeş bir milletiz. Durumumuzu iletmek istedik. Ne hakları var bizim her gün kıyafetlerimizi alıp götürmeye” dedi.

İdris Taşkesen, Aydın Yakup Güvenilir ve birkaç işçi daha Bolu Belediyesi Zabıta ekiplerinin kendilerine ayrımcılık yaptıklarını iddia ettiler.

Siirt'ten Bolu'ya inşaatlarda çalışmak için geldiklerini söyleyen İdris Taşkesen, “13 yıldır Bolu'ya gelip gidiyorum. Yazın geliyorum kışın gidiyorum. Ben Yukarı Çarşı'da çok sıkıntılar çekiyorum. İşsizim, iş yok. İnşaat işçisi olarak çalışmaya geldim. Yukarı Çarşı'da elbiselerimizi götürdüler. Ayrımcılıkla karşılaşıyoruz. Bizim gözümüzün önünde yapıyorlar. 125 lira ceza yazdı bana zabıta görevlileri. Bizi Yukarı Çarşı'dan zabıtalar kovuyor. Zabıta bize burada beklemeyin diyerek bizim kıyafetlerimizi alıp götürdüler. Nereye gidelim, burada bir kahvehane vardı; ancak onu da kapatmışlar. Biz burada beklemeye mecburuz, gidecek başka yerimiz yok. Sanayinin orası var; ancak orada da iş yok, oraya kimse gelmez.

Belediye'ye şikayete geldim, Başkan olmadığı için şikayetimi iletemedim. Biz de Türk vatandaşıyız. Biz de bu bayrağın altında yaşıyoruz. Sonuçta biz kardeş bir milletiz. Durumumuzu iletmek istedik: ne hakları var bizim her gün kıyafetlerimizi alıp götürmeye. Cebimde 10 lira yok inanın. Başkan gelene kadar burada bekleyeceğiz, hiçbir yere ayrılmayacağız” diye konuştu.

Bir diğer inşaat işçisi Aydın Yakup Güvenilir ise kendilerine yapılanlardan rahatsız olduklarını söyleyerek, “Bolu'ya ilk defa geldim, ancak daha önce hiçbir yerde böyle bir uygulamayla karşılaşmadım. Çaresizlikten, işsizlikten, eşimizi çocuklarımızı memlekette bırakarak buralara kadar geldik. İş olsaydı memleketimizden neden ayrılıp buralara kadar gelelim” dedi.

 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.