BİZ KİMSENİN ADAMI DEĞİLİZ

BİZ KİMSENİN ADAMI DEĞİLİZ

1965 Taraftarlar Derneği Başkanı Kamil Yılmaz'la yaptığımız rö-portajın son bölümünde diğer taraftar grupları ile ilişkilerini ve ken-dilerine yöneltilen “yönetimin adamı” olma polemiğini görüştük.

RÖPORTAJ: SERVET YILMAZ

Kamil Başkan, cadde grubu geçtiğimiz sezon maçları sizle birlikte izliyordu. Bu sezon beraber değilsiniz, bunun sebebi nedir?

Cadde grubundan arkadaşlar geçen yıl bizimle beraber hareket edeceklerini söylediler. İçlerinde öğrenciler vardı. 5 liralık öğrenci biletinden faydalanmak istediklerini ifade ettiler. Sezon boyunca da bu uygulamadan yararlandılar. Geçen sezon 17 maçın tamamında bizimle ortak hareket ettiler. Bu sezonun başında Boluspor yönetim kurulu öğrenci bileti uygulamasından sadece liselilerin yararlanabileceğini, üniversite düzeyindeki öğrencileri kapsamayacağını açıkladı. Biz alınan bu karara saygı duyduk. Sezonun ilk maçı (Mersin İ.Y.) başlamadan önce, girişte bir sıkıntı yaşandı. O gün biz yine de arkadaşları mağdur etmedik, tribüne girmelerini sağladık. O maçtan sonra cadde grubundan arkadaşlar, bundan sonra 1965 Boluspor Taraftarlar Derneği ile birlikte hareket etmeyeceklerini söylediler. Arkadaşlarımız daha genç ve tecrübesizler. Böyle bir karar almışlar. Biz bu karara da saygı duyduk. Cadde, şimdi maraton tribününden maçları seyrediyor, Yarenlerle ortak hareket ediyor. Bizim için Boluspor'a destek olunması önemlidir. Desteğin hangi tribünden geldiği önemli değildir. Her zaman söylüyorum, Boluspor için bir çivi çakan her arkadaşımı-zın başımızın üzerinde yeri vardır.

Sizin için “yönetimin adamı” deniyor. Buna karşılık geçen sezon Bakan Murat Başesgioğlu'na gösterilen tepkiden sonra, Necip Çarıkcı'nın size küstüğü ve eskisi kadar yakın durmadığı konuşuluyor. Buna karşılık ne söylemek istersiniz?

Biz önce Bolusporluyuz. Kimsenin adamı değiliz. Bugün Kulüp Başkanı Necip Çarıkcı değil de, X kişi olsa bizim Bolusporluluğumuz mu değişir? Biz taraftar derneğiyiz. Boluspor Yönetimiyle, bizim ilişkilerimizin iyi olması gerekiyor. Çünkü bizim ortak hedefimiz Boluspor. Boluspor'un menfaatleri söz konusuysa, biz iletişime geçeriz. Şimdi de sürekli Necip Başkanla irtibat halindeyiz. Ama bu bizim yönetimin adamı olduğumuz anlamına gelmez. Biz yönetimin yardımcılarıyız. Örneğin, Boluspor eşya piyangosu düzenledi. Biz de buradan bilet satışı yaptık. Bunun neresi kötü? Boluspor'un ürünlerini insanlara ulaştıracağı bir satış noktası yoktu, biz derneğimizin bir noktasında bu ürünleri sattık. Kulübümüze de bu satıştan 4 bin 900 lira gelir sağladık. Bunu neresi kötü?
Başkan size küstü mü konusu, geçtiğimiz sezon Kasımpaşa maçında yaşanan olayla ilgilidir. O gün Başkan beni maç devam ederken de, maçtan sonra da telefonla aradı. Ama bu bir tepki mahiyetinde değildi. Yapılanın yanlış olduğunu söyledi. Yükselen sese bizim ortak olmamızdan dolayı şikayeti vardı. Aramızda herhangi bir kırgınlık oluşmadı. Biz de yapılan davranışın doğru olmadığını, elimizdeki imkanları kullanarak olayı engelleyemediğimizi, bu noktada eksik kaldığımızı söyledik.

Peki gruplar arasındaki çelişki uzlaşmaz bir noktada mıdır? Boluspor' un çıkarlarını daha fazla koruyabilmek için, Boluspor ortak paydasında bir kucaklaşma sağlanamaz mı?

Geçen sezon Kasımpaşa maçından sonra, taraftarımızın motivasyonu bozulmaya başlamıştı. Dedik ki biz hepimiz arkadaşız. Yarenlerin pozisyonu belli. Bizim yaptığımız yeni çalışmaların pozisyonu belli. Hepimiz Boluspor'un menfaatleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Bu dönem, taraftarımızı tekrar nasıl şevklendiririz diye düşündük. Bir ortak yemek düzenleyelim dedik. 15 kişi bizden, 15 kişi de yarenlerden katılsın, kaynaşma olsun istedik. Bizim böyle bir teklifimiz olmuştu. Yarenler önce kabul ettiler, sonra reddettiler. İşin içinde Boluspor ve menfaatleri varsa biz bırakın kucaklaşmayı, sımsıkı sarılırız, kenetleniriz. Bugün hem Boluspor yönetim kurulu, hem de futbolcular şampiyonluğa inanıyor. Taraftarlar olarak bizim de inanmamız gerekiyor. Şimdi kenetlenme zamanı. Arkadaşlar buyursunlar. Onların dediği noktada da olur. Bizim dediğimiz noktada da olabilir. Bu mekanı kullanabilirler. Burası bizim yerimiz değil. Burası bütün Boluspor' luların. Biz bu mekanı daha aktif hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Bizim; buraya yarenlerden, caddeden kimse giremez diye bir tavrımız hiç olmadı ki. Maç seyretmek için yarenlerden, caddeden arkadaşlarımız derneğimize gelmiştir. Hiçbir gruba dahil olmayan insanlar da geliyor. Bizim kimseyi sınıflandırma şansımız yok, zaten olamaz da.

04.02.2010


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.