Biz konuşuyoruz, onlar üretiyor!

Biz konuşuyoruz, onlar üretiyor!

Geçtiğimiz gün gazetemize “Akçakoca'da bir şirket, tavuk gübresinden organik gübre üretmeye başladı” diye bir haber geldi. Haber gelir de biz durur muyuz? Arabaya atladığımız gibi Akçakoca'nın yolunu tuttuk. Nedeni ise, Bolu'nun başına bela olan bu sorunun çözümüyle ilgili çalışmanın ilimizde değil de, Akçakoca'da yapılmasıydı. Biocompost adlı firmanın demo amaçlı kurduğu tesislere gittik ve yerinde incelemelerde bulunduk.

Tavukçuluk Bolu için önemli bir ekonomik sektör, neredeyse Türkiye'nin beyaz et ihtiyacının % 30'unu karşılıyoruz. İlimiz için istihdam kaynağı. Ama gelin görün ki, bir de bu işin başka bir boyutu var: Yıllardır çözülemeyen tavuk gübresi sorunu. Sürekli konuşuruz konuşuruz da bir türlü çözüm bulamayız. Öyle mi yapsak, böyle mi yapsak diye diye bugünlere geldik. Sorun ortada, çözüm basit, ama biz konuşmaktan öteye gidemiyoruz. Ama birileri boş durmamış, peynir gemisi yürütmekten vazgeçmiş, üretim yapmaya karar vermiş.

TAMAMEN ORGANİK VE KOKUSUZ BİR GÜBRE ELDE EDİYORUZ

Deniz kıyısında Karadeniz'in incisi Akçakoca'da demo çalışmaları yapmaya başlayan bir firmaya konuk olduk, komposlama yöntemiyle tavuk gübresinin organik gübreye dönüşmesini yerinde inceledik. Konuyla ilgili bize Biocompost adlı firmanın Lojistik Müdürü Hüseyin Güler bilgi verdi. Amaçlarının toprağı yeniden eski organik haline getirmek olduğunu söyleyen Güler, tavuk gübresini organik gübreye dönüştürerek bunu sağlayacaklarını belirtti. BC 90 Bio composter adlı bir makine aracılığıyla tavuk gübresine bir miktar cüruf denilen fındık kabuğunu eklediklerini ifade eden Güler, bu karışımın 21 gün dinlendikten sonra tamamen organik ve nemden arınmış bir gübreye dönüştüğünü söyledi. Karışımda yüzde 70 oranında tavuk gübresi ve yüzde 30 oranında cüruf kullandıklarını belirten Güler, bicompost işlemini şu sözlerle anlattı: “Biyokimyasal olarak ayrışabilen çeşitli organik maddelerin mikroorganizmalar tarafından çürütülmüş, mineralize olmuş organik üründür. Biz bu işlem sayesinde tavuk gübresini bakteriler sayesinde çürüterek organik gübreye dönüştürüyoruz. Elde ettiğimiz ürün, nemsiz ve kokusuzdur ve tamamen organiktir.”

KARŞILIĞINDA ÜRETİCİYE ORGANİK GÜBRE VERECEĞİZ

Bolu'daki firmaların ilgisizliğinden yakınan Güler, Bandırma'dan Çorum'a kadar birçok yeri gezdiklerini ve bilgi aldıklarını söyledi, ama Bolu'daki firmaların nedense sıcak bakmadıklarını ifade etti. Tuzla'da bulunan fabrikalarında deneme üretimlerine başladıklarını söyleyen Güler, şu an sadece broiler gübresini dönüştürdüklerini belirtti ve ilerleyen günlerde atık çamuru ve yumurta tavuğu gübresiyle de çalışma yapacaklarını ifade etti. Günlük 60 ton üretim yapmayı hedeflediklerini ve hammaddeyi karşılığında üreticiye organik gübre olarak vermek şartıyla almayı düşündüklerini sözlerine ekledi.

BU BİR DEVRİMDİR

Daha sonra Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak'la bir görüşme yaptık. Albayrak bu konuda çok kararlı olduklarını belirtti ve bize ne yapmak istediğini anlattı: “Ben Akçakoca'nın geleceği için hedef koydum. Birincisi, turizm ve bununla ilgili de alt yapıyı hazırlıyoruz. Üniversite şehri olacağız ve organik tarım ürünlerinin üretildiği bir ilçe olacağız. Akçakoca'yı da organik ürünlerin üretildiği bir havza haline getireceğim. Bunun için de bize organik gübre gerekli. Hammadde de bizde. Fındıkkabuğu, tavuk gübresi, bir de kanalizasyon gübresi var. Bu üçünü karıştırarak organik gübre üreteceğiz ve göreceksiniz fındık üretimini de ikiye katlayacağız. Bu Türkiye'de bir ilktir ve örneği yoktur. Şu anda başladık fakat demo bir çalışmadır. Bu Akçakoca'da bir devrimdir. 4 yıl sonra burada temiz bir hava soluyacağız. Derelerde tekrar balıklar olacak. Bu sayede de Akçakoca'da üretilen fındık dünyada marka haline gelecek. Yatırımları Belediye ve yatırımcı firma ile ortak yapıyoruz. Yatırım ile ilgili ücret konuşulmadı ve 100 bin ton üretim planlıyoruz. Biz çok hızlı bir şekilde çalışıyoruz ve önümüzdeki ilkbaharda başlayacağız. Tavuk gübresi ile ilgili olarak da, her üreticinin bir tarlası var. Ve kendi ihtiyacını karşılayacak kadar gübre vereceğiz ve maliyeti de bu sayede düşürmüş olacağız. Bu benim 10 yıllık hayalimdir.”


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.