Biz MHP'den ayrılırken, ülkücülüğümüzü de aldık çıktık

Biz MHP'den ayrılırken, ülkücülüğümüzü de aldık çıktık

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı İsa Unutmaz, partilerinin teşkilatlanma yapısı hakkında bilgi verirken, MHP ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Unutmaz, “Biz MHP'den ayrılırken, ülkücülüğümüzü de aldık çıktık” dedi.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

Büyük Birlik Partisi, ülke genelinde teşkilatlanma çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Bolu Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı İsa Unutmaz ve İlçe Başkanı Fuat Kılınç'la, BBP hakkında merak edilenleri konuştuk. Sağ orijinli siyasi partilerde lider ölümleri o siyasi partinin miladı olabiliyor. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünden sonra parti yeniden toparlanma ve örgütlenme çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Bugün BBP'nin yaptığı çalışmaları ve merak edilenleri sorduk.

Öncelikli olarak sizi ve kim olduğunuzu tanıyalım.Bolu'da çok tanınan siyasi bir sima değilsiniz.İsa Unutmaz kimdir?

Ben aslen Samsunluyum. 1996 yılında Bolu'ya yerleştim. Esas mesleğim denizcilik. Gemi baş makinistiyim. Uzun yıllar denizlerde dolaştım. Bolu'ya 1996 yılından 2000 yılına kadar Alperen İnşaat diye faaliyet gösterdik. Yaşanılan deprem sonrası ticari hayatımızda belli zorluklar yaşadıktan sonra denizden çıkıp, 2006 yılında tekrar Bolu'ya döndük. İnşaat çalışmalarına yeniden başladık.

Hep mi Büyük Birlik Partisi'nde yer aldınız?

Ben 1314 yıl Ülkücü Harekete hizmet ettim. Ama Büyük Birlik Partisi, MHP'den ayrılmadan önce ben MHP'den ayrılmıştım.

Peki, Fuat Kılınç kimdir biraz da sizi tanıyalım.

Ben Mengenliyim. Toptan gıda işiyle uğraşıyorum. 1997 yılından beri Bolu'dayım. 1998 yılından bu yana Büyük Birlik Partisi'nde bulunuyorum. 1999 seçimlerinde Mengen Belediye Başkan adayıydım. O günden bu güne yönetimde ve alt kademelerde çalışmalarımız oldu. MHP'de hiç bulunmadım.

Şuan siyasi çalışmalarınıza başladınız. Siz göreve atamayla geldiniz. Şuan ilçelerde teşkilatlanma durumunuz nasıl? Ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Ben atamayla il başkanlığı görevine geldim. İlçelerde çalışmalara başladık. Genel Merkez tarafından verilen ilçe listeleri üzerinde çalışmalar yapıyoruz. İlçelerde örgütleme çalışmalarını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Şuan Türkiye'de teşkilatlanma çalışmalarımız devam ediyor. Seçime gidilebilecek yeterli teşkilat çalışması yapıldı. En son Ankara'da gerçekleştirilen İl Başkanları Toplantısı'nda Merkez İlçe Başkanı arkadaşım Fuat Bey'le beraber gittik. Yaptığımız toplantıda, 71 il başkanı hazırdı. 67 il başkanı arkadaşımız mazeretli oldukları için gelmemişti. Muhsin Yazıcıoğlu Bey'in sağlığında dahi bu kadar çoğunluğa ulaşılamamıştı. Bu konuda da çok ciddi bir umut ortaya çıktı. Nedense bu tip durumlar bir lider öldüğü zaman oluyor. Bir liderin ölümü milat oluyor. Bizim gibi siyasi yapılar biraz kendilerine geliyorlar. Rahmetli Alparslan Türkeş'in ölümünden sonra seçimlerde MHP'nin iktidar olması gibi. Bizim Ankara'da gördüğümüz hava çok etkiledi bizi.

Siyasete sağdan bakan partilerin sayısı Türkiye'de belli. Ama MHP ile aranızda çok ciddi bir görüş faklılığı yok gibi. Ya da ne tip farklar var?

Bize sorulan soruların belki de il başında bu soru geliyor. Bu soru rahmetli başkanımıza da sorulmuştu. 2008 yılının sonunda bir üniversitede yaptığı konuşmada açıklamıştı. Bizim ayrımızı gayrımızı neden MHP ile yapıyorlar, neden diğer partileri sorgulamıyorlar demişti. Biz MHP çınarının dibinden bitmiş bir fidanız demişti. Ama sağa mı bükülecek sola mı bükülecek yoksa dik mi çıkacak onu zaman gösterecek demişti. Siyaset uzun soluklu bir maraton. Biz de koşuyoruz demişti. Kimin ipi göğüsleyeceği belli olmaz demişti. Biz MHP ile ayrılırken aslında orada hiçbir şeyimizi bırakmadık. Ülkücülüğümüzü de aldık çıktık. Sadece seçilmişlerin hakkının atanmışların elinde olduğunu, hatta 1993 yılında parti ayrılma ve iç tüzük sebepler olurken, seçilmişlerin hakkı atanmışların elinde olmaz dedik. Çekiç güce açık oylamayla MHP karşı çıktı. Bunun gibi bizim için daha değerli konularda fikir ayrılığını doğal olarak getirdi. Biz tabi bu konuda MHP şudur, Büyük Birlik şudur diye oluşacak durumu icraatlarla anlatabiliriz. Kurulduğundan bugüne kadar, mecliste görev aldığı günden bu yana iktidara etki ettiğimiz günlerdeki söylemlerimiz ile bugünkü durduğumuz noktada söylediğimiz söylemlerin değişmemesi hesabiyle farkımız görülebilir.

MHP'nin düşüncelerinde ve siyasi duruşunda değişiklik oldu mu?

O durum hakkında bir şey söyleyemem. O durumu MHP'nin yöneticilerine sormak lazım. Eğer bir partide oy kaybı varsa, değişiklik vardır. Ben vardır demiyorum. Bir parti düşüş yaşıyorsa, fikri olarak da belli değişikliklere uğramıştır bence.

Peki, siz neden Büyük Birlik Partisi'ndesiniz? Çünkü tercih etmiş olduğunuz siyasi alana daha zor bir durumu gerçekleştirmeye aday. Büyük siyasi yapıların içinde olmak daha kolay değil mi?

İnsanların gönlünde yatan, kafa yapısına şekline şemaline uygun bir siyasi yapısı olduğu için Büyük Birlik Partisi'nde görev yapmaya karar verdik. Uzun süreli olarak değişmeden bu görüşü sürdürebileceğimi düşündüğüm için, görüşümden sapmayacağım için burayı tercih ettim ve yolumuza devam ediyoruz. Partinin genel siyasi bakışına inandığımız için buradayız. ( Fuat Kılınç)

Peki, siz neden Büyük Birlik Partisi'ni tercih ettiniz?

İnsanın bazı şeyler seçmesi elinde değildir. Fıtratı onu oraya doğru sürükler. İnsan inandığı yerdedir. Ya da inandığı insanladır. Bu bizim elimizde olmayan bir şey. Büyük Birlik Partisi'nin insanlara ulaşırken ortaya koyduğu söylemler vardır. Evrensel değerlerle bizim manevi değerlerimizi birleştirerek Türk insanına hak ettiği siyaset anlayışına muhatap olma derecesine getireceği için, Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun bu konuda mecliste ve diğer yerlerde yaptığı konuşmalarda da herkes tarafından bu çok iyi biliniyor. MHP ile aramızdaki kalın çizgilerden biri budur. Manevi yönü güçlü gençlere hitap etmek ve onlara sahip çıkmak gerektiğine inandığımız için buradayız. Şuan gençliğin durumuna baktığımızda neden Büyük Birlik var sorusunun cevabını buluyoruz. Herkes belki aynı amaçla daha iyiyi yaparız diyerek yola çıkıyor ama biz de bu işe talibiz diyoruz. Bu duruma bağlı olarak Büyük Birlik Partisi'nde olma gerekliliğini hissettim ve buradayım.

25.02.2010HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.