Biz ne yapalım, gidip çırılçıplak soyunalım mı?

Biz ne yapalım, gidip çırılçıplak soyunalım mı?Düzceli pazar esnafı, son günlerde zor günler yaşıyor. Pazar yerinde yaklaşık 15 Düzceli esnaf, Zabıta Müdürlüğü'nün yaptığı ilginç bir uygulama ile karşı karşıya. Düzceli esnaflar adına gazetemize açıklama yapan Osman Gözütok isimli vatandaş, “Düzceli olduğumuz için bize burada mal sattırmak istemiyorlar” diyerek isyan etti.

Yaklaşık 30 yıldır pazar yerinde kendi ürünlerini yetiştiren Düzceli esnaflar, Zabıta'nın yeni düzenlediği uygulama ile karşı karşıya. Düzceli esnaflar, artık pazar yerinde mal satamayacaklar. Konu ile ilgili 15 esnaf adına Osman Gözütok isimli vatandaşla görüştük. Gözütok gazetemize yaptığı açıklamada, yaşadığı sıkıntıları şu şekilde ifade etti: “Bizi buraya kabul etmiyorlar. Kendimiz esnaf olmamamıza rağmen, pazarcı olmamıza rağmen, kendi malımızı kendimiz yetiştirmemize rağmen, bizim burada iş yapmamızı istemiyorlar. Düzce'den Bolu'ya gelip mal satamazsınız diyorlar. Pazarcılar derneğine kayıtlı olmamız lazımmış, biz de kendimiz üretip kendimiz sattığımız için az az satıyoruz ekmek parası için. Yıllardır yaptığımız işi bundan sonra bize yaptırtmayacaklar. Bize bundan sonra pazara gelmeyeceksiniz dediler.”

İKİNCİ SINIF İNSAN MUAMELESİ GÖSTERİYORLAR

Gözütok, açıklamasının devamında yaşadıkları sıkıntı ile ilgili çeşitli mercilere başvurduklarını belirterek, “Belediye Başkanı'na biz gittik. Biz Düzceliyiz, buraya yaklaşık 25-30 seneden beri geliyoruz dedik. Burada hiçbir sorunumuz yok. Fakat bize siz Düzceli olarak pazara girmeyeceksiniz diyorlar. Yani ikinci sınıf insan muamelesi gösteriyorlar. Bize dediler ki bu hafta da burada tezgâhlarınızı açabilirsiniz, idareten dediler. Bir daha kesin kez gelmiyorsunuz, geldiğiniz takdirde 600 ile 6000 TL arasında para cezası keseriz dediler. Bize bütün bunları bugün söylediler” dedi.

BİZ DÜZCELİ OLDUĞUMUZ İÇİN, YETİŞTİRDİĞİMİZ ÜRÜNÜ DÜZCE'DE SATMAMIZ GEREKİYORMUŞ

Kendilerine çifte standart bir uygulama yapıldığını ifade eden Gözütok, açıklamasının devamında, “Gerekçesi ise şuymuş, biz Düzceli olduğumuz için yetiştirdiğimiz ürünü Düzce'de satmamız gerekiyormuş. Artık Bolu'ya il ayrımı olduğu için gelemeyecekmişiz. Düzce olarak, Düzceli olarak bizim burada yerimiz olmuyormuş, şuan çifte standart bir muamele ile karşı karşıyayız. Diğer esnaflar buraya Ankara'dan, Adapazarı'ndan, Konya'dan gelip mal satabiliyor. Biz yakın il komşusu olmamıza rağmen, Bolu'da satış yapamıyoruz. Ayrıca çiftçilik ve üreticilik belgemiz var. Dünya kadar para veriyoruz bu belgelere. Normalde bu belgeleri olan pazarcılar, ürettiği malı istediği ilde satabiliyor ama biz burada satamıyoruz.” dedi.

SABAHTAN TERAZİLERİMİZİ, KİMLİKLERİMİZİ TOPLADILAR

Zabıta ekiplerinin sabahtan gelip terazilerini aldıklarını ve kimliklerini topladıklarını söyleyen Gözütok, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “Biz gidip dedik ki neden bize çifte standart uyguluyorsunuz? Biz buraya 30 yıldır geliyoruz dedik. Ama bizi oradaki yetkili dinlemiyor. O zaten bildiğini okuyor. Biz de çaresiz Belediye Reisi'ne gittik görüşmeye, sizin işiniz Zabıta Müdürü ile dedi. Zabıta Müdürlüğü'ne gidiyoruz. Orada sabah 9'dan beri bekliyoruz. Daha yeni müsaade edildi. Ancak bakın şuan saat öğleden sonra oldu, daha 10 dakika oldu tezgahımızı açalı. Sabahtan terazilerimizi, kimliklerimizi topladılar. Sabahtan tezgâhlarımız kapalıydı, hiçbir şey yapamıyorduk.”

BEN BURADA TEZGÂHIMI AÇAMAZSAM, EVİME NASIL BAKACAĞIM?

Son dönemde yaşadıkları ekonomik krizle birlikte bu türlü bir uygulamaya anlam veremediklerini belirten Gözütok, “Esnaf zaten ekonomik kriz içersinde. Tarlada şuan ektiğimiz malımız var. Evde ekmek bekleyen çoluk çocuk var. Ben burada tezgâhımı açamazsam, evime nasıl bakacağım. Evimde 6 nüfus var bakmam gereken. Biz tarladaki malımızı ne yapacağız? Kime satacağız, nasıl değerlendireceğiz? Atalım mı malımızı? Gidip de hırsızlık mı yapalım? Vali Konağı’nın önüne gidip, Belediye Reisi'nin önüne gidip çırılçıplak soyunalım mı? İsyan mı edelim? Biz burada pazar yerindeki esnaflar olarak her türlü tepkimizi gösteririz” dedi.

KOSKOCA BOLU'YA HERKES SIĞIYOR, AMA BİZ SIĞAMIYORUZ

Düzceli esnaflar olarak Bolulu vatandaşların kendilerinden memnun olduklarını ifade eden Gözütok, “Şuan biz pazar yerinde Düzceli esnaflar olarak, 15 kişiyiz. Koskoca Bolu'ya bütün her taraftan pazarcılar gelip girebiliyorlar, mal satabiliyorlar. Biz Düzceli olarak 15 kişi buraya sığamıyoruz. Koskoca Bolu'ya herkes sığıyor ama, biz sığamıyoruz. Eğer Bolulular bizden memnun değilse, şuradan yoldan geçen 10 tane Bolulu'ya sorun, eğer 10 Bolulu’dan 1 tanesi bu Düzceliler pazar yerine gelmesin desinler biz gelmeyelim. Bizim vatandaşla bir problemimiz yok. Ürünümüzü kendimiz yetiştiriyoruz. Burada yer paramızı ödüyoruz. En güzel, en taze malı satıyoruz.Aşağıdaki esnaftan da fazla paraya satmıyoruz.Ama buna rağmen karşılığında gördüğümüz hiç hoş değil” dedi.

BİZ DERDİMİZİ NEREYE ANLATALIM?

Gözütok gazetemize yaptığı açıklamanın sonunda, dertlerini kimseye anlatamadıklarını ifade ederek, “Biz derdimizi nereye anlatalım. Valiye anlatamıyoruz. Belediye Başkanı bizimle görüşmek istemiyor zaten. Zabıta Müdürü ile görüşsek, o bize zaten gelmeyeceksiniz diyor. Bolu pazarına Düzceliler olarak gelmeyeceksiniz diyorlar. Ne şekilde olursa olsun” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.