BİZ SORDUK, KAMİL YILMAZ YANITLADI

BİZ SORDUK, KAMİL YILMAZ YANITLADI

1965 Boluspor Taraftarlar Derneği Başkanı Kamil Yılmaz'la, derneğin kuruluş sürecinden, bugüne kadar yapılan etkinlilere, taraftar grupları arasındaki ilişkilerden, çocuk tribününe kadar birçok konuyu konuştuk. 1965 Boluspor Taraftarlar Derneği'nin penceresinden, taraftarın ve Boluspor'un nasıl görüldüğünü, Başkan Kamil Yılmaz'ın anlatımlarıyla sizlerle paylaşacağız.

RÖPORTAJ: SERVET YILMAZ

Bize önce derneğinizin kuruluş sürecini anlatır mısınız?

Ben derneğin kuruluşu aşamasında bulunmadım. Ancak yapılanları izliyordum. Kuruluş aşamasında arkadaşlarımızın düşüncesi bir mekanda toplanılması yönündeydi. O dönem de bu işin içinde; Arçelik çalışanlarından oluşan kırmızı grup vardı, Yarenler vardı (ki ben de o insanların içinden çıktım) Köroğlu grubu oluşmuştu. Dengenin sağlanması için gruplardan ikişer kişi alındı. Ayrıca hiçbir grupla ilişkisi olmayan 12 arkadaşımız da kurucu yönetime alındı. Ergün Çiftçi arkadaşımız da grupların dışında bir insandı. Bu nedenle, Başkanlık için Ergün Çiftçi uygun görüldü. Oluşumun isminin, 1965 Boluspor Taraftarlar Derneği olmasına karar verildi. Sonuçta Ergün Çiftçi Başkanlığında 10 kişiden oluşan kurucu yönetim kurulu bürokratik işlemleri tamamladı, böylece dernek tüzelkişilik kazanmış oldu. Kamil, oluşan bu kurucu yönetim görev süresini tamamlamadan; kongre kararı alıp, yönetimden ayrıldı.

O dönem neler yaşandı?

10 kişilik kurucu yönetim faaliyetlerine başladı. Belediye Başkanını, Emniyet Müdürünü ve diğer bazı resmi makamları ziyaret ettiler. Toplantılarını Ergün Başkanın ofisinde yapıyorlardı. Çalışmalar bir aşamaya kadar getirilmişti. Ancak, sanırım Ergün Başkanın bazı rahatsızlıkları oldu. Ergün Çiftçi göreve devam etmek istemediğini, yapılacak etkinliklerin seçimle gelecek yönetim tarafından organize edilmesi gerektiğini söyleyince, kongre kararı alındı. Ben de derneğe o aşamada üye oldum. O gün itibariyle derneğin 51 üyesi vardı. Kongreden önce bir çalışma yaparak, 5'i asil, 5'i de yedek üyeden oluşan bir yönetim kurulu listesi hazırladık. Seçime bizim listemizden başka katılan olmadı. Oyların tamamına yakınını alarak görevi devraldık.

Göreve geldikten sonra neler yaptığınızdan bahseder misiniz?

Göreve başladıktan sonra, kurucu yönetim tarafından Belediye Başkanından alınmış bu mekanı nasıl yaşanabilir hale getirebiliriz diye düşünmeye başladık. Önce Mühendisler Odasına gidip danıştık. Onlar da bize yardımcı olmak üzere, bir mühendis görevlendirdi. Kendilerine çok teşekkür ederim. Mühendis arkadaşımız bu mekanla ilgili 3 değişik proje hazırladı, biz de şimdi içinde gördüğünüz bu projeye karar verdik. Uygulama için değişik firmalardan fiyat teklifleri aldık. Daha sonra gerekli malzemeleri temin ettik.

Bu işin elbette bir de mali boyutu var. Sizin paranız var mıydı, kimden destek aldınız?

Biz önce bir tür bağış kampanyası yapıp, makbuz karşılığı para topladık. Bir de eksikliğimiz oldu, biz bu işe giriştiğimizi Boluspor yönetimine bildirmemiştik. Daha sonra yönetimden Osman Gürsoy ve İsmail Hakkı Öztürk vasıtasıyla Necip Başkanın kulağına fısıldadık. Bütün bu süreçler yaşanırken şimdi bizi eleştiren Yarenlerden arkadaşlarımız bizim yanımızdaydı. İş tamamlandıktan sonra bizim piyasaya 15 milyar civarında bir borcumuz çıktı. Bu masraf derneğin şimdi gördüğünüz hale getirilmesi için yapılmıştı. Sonuçta biz bu borcu Boluspor Kulübüyle paylaşmayı düşündük. Necip Başkana gidip, durumu ve düşüncemizi anlattık. Faturaları ve diğer belgeleri Kulübe verdik. Kısacası bu borçların çok önemli bir kısmını Kulüp ödedi. Ancak, nakit olarak mı ödedi, reklam karşılığı mı ödeşti onu bilemiyorum. Bir de Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yer vermenin dışında, elektrik tesisatını da çektirmiştir. Kendilerine derneğimiz adına çok teşekkür ederim. Bize yardımcı olan insanların unutulmaması için derneğimizde bir şeref köşesi yaptık. Bu isimleri liste halinde o köşemize astık. Geçen sezon ligin başlamasına iki gün kala açılışımızı yaptık. Açılışımıza; Alaaddin Yılmaz, Necip Çarıkcı, eski Başkanlarımızdan Yener Bandakçıoğlu ve yöneticilerimiz katıldılar. O gün de Yarenlerden arkadaşlarımız içimizdeydi. Halen de derneğimize üyelikleri devam ediyor. Ancak üyeliğin gereklerini yerine getirmiyorlar, aidatlarını ödemiyorlar.

Kamil Başkan, derneğin üyelik aidatı ne kadar, şimdi kaç üyeniz var?

Derneğimizin 85 üyesi mevcut. Biz bugüne kadar derneğimize üye olmak isteyen hiçbir arkadaşımızı geri çevirmedik, çevirmeyiz de. Üye aidatı kurucu yönetim döneminde; giriş için 10 TL, aylık 5 TL idi. Biz tüzükte değişiklik yaparak; giriş için 10 TL, aylık da 1 TL'ye indirdik. Yani yıllık 12 TL. Toplamda ilk girişte 22 TL alıyoruz. Bir de şunu ilave etmek istiyorum, söylediğim tüzük değişikliğini yapabilmek için olağanüstü genel kurul kararı aldık. Bu genel kurulda daha fazla arkadaşımızı çalışmalara katabilmek için yeni yönetim kurulunu 15 asil, 7 yedek üyeden oluşturduk.

03.02.2010


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.