Bizim bu kadar çevrilen dolaplara aklımız ermez

Bizim bu kadar çevrilen dolaplara aklımız ermez

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın gündeme bomba gibi düşen görüntülerinin ardından açıklama yapan CHP İl Başkanı Tanju Özcan, yaşanan sürecin arka planında AK Parti olduğunu ve komplo yapıldığını ifade etti. AK Parti İl Başkanı Ali Ercoşkun'dan Özcan'a yanıt gecikmedi. Ercoşkun, gazetemize yaptığı açıklamada,“Bizim bu kadar çevrilen dolaplara aklımız ermez” dedi.

Ali Ercoşkun gazetemize yaptığı açıklamada, “1989 yılından beri siyasetin içinde olan biri olarak, Cumhuriyet Halk Partisi zihniyetinin nasıl bir zihniyet olduğunu anlayamadım. CHP İl Başkanı Tanju Özcan'ın bu kadar ayan beyan açık olan meselelerde bile bu kadar anlaşılmaz ve Türk milletinin hiç bir zaman anlayamayacağı değerlendirmeleri yapmış olduğunu görüyoruz. Özcan'ın yaptığı açıklamada genel başkanımız utanılacak bir şey yapmamıştır ifadesini hayretler içinde karşılıyorum. CHP Genel Başkanının böyle bir olayla anılması ve akabinde istifa etmesi AK Parti olarak bizim arzu ettiğimiz bir durum değil. AK Parti olarak siyasi arenada bulunduğumuz günden bu yana siyasetin belli bir kalite ile belli bir seviye ile yapılmasını savunduk. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın böyle bir olayla gündeme gelmesi siyasetin seviyesi açısından çok talihsiz bir durum” dedi.

TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA

Ercoşkun açıklamasının devamında, CHP İl Başkanı Tanju Özcan'ın 'Genel başkanımız utanacağımız, başımızı öne eğecek bir şey yapmamıştır' söylemine şu şekilde cevap verdi: “Genel olarak şu son birkaç gündür değerlendirmelere baktığımızda, bu durumun birçok CHP'li tarafından da açık bir şekilde bilindiğini,hatta değişik yorumlar yapıldığını yeni öğrendim. Yaşanan olayda 'Başımızı öne eğecek ve utanılacak bir şey yok' değerlendirmesi ise Türk milletinin çok büyük bir çoğunluğu adına talihsiz bir açıklamadır. Bu ifadeyi Türkiye toprakları üzerinde yaşayan yüzde doksan beşlik dilimin kabul edebilmesi mümkün değildir diye düşünüyorum.”

ANCAK CHP ZİHNİYETİNE YAKIŞIR

Özcan'ın açıklamasına yönelik sert eleştirilerini sürdüren Ercoşkun, “Ayan beyan ortada net olan bir durum karşısında AK Parti'yi işin içine katarak sanki yapılan eylemin temelinde AK Parti varmış gibi yorumlar yapılabilmesi ancak CHP zihniyetine yakışır bir tavırdır. Kaldı ki olayda başta Genel Başkanımız ve Adalet Bakanımız hükümet tarafından alınan önlemle bu yayınları kaldırarak, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın böyle bir olayla tasfiyesini değil siyaseten tasfiyesini ifade etmiş oldu. Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, AK Partiye yakışan bir, genel başkana yakışan bir tavır sergiledi. Bu konu hakkında hiç ikilemeden geri plana atmadan gerekli önlemleri alarak bize yakışan bir tavır sergilediler” dedi.

KURNAZLIK YAPIYORLAR

Ercoşkun açıklamasının devamında, “Ben bir de şu durumu ifade etmek istiyorum. CHP Genel Başkanının yaşadığı olayların bir benzeri bizde olsaydı, bizim genel başkanımızın böyle bir şeyi çıkmış olsaydı ki böyle bir ihtimal asla söz konusu dahi olmaz. Ben CHP'lilerin ne tür bir tepkide bulunacaklarını, bu olayları nasıl yorumlayacaklarını düşünemiyorum bile. İçinde bulunduğu durumda dahi bel altında vurmaya çalışmayan bir siyasi anlayışa dahi 'Bu işin arka planında siz varsınız bu komployu siz kurdunuz' söylemi bizim partimize genel başkanımıza bu işin mal edilmeye çalışılması yavuz hırsız ev sahibini bastırır kurnazlığından öte bir şey değildir” dedi.

KOMEDİ DEMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY ELDEN GELMİYOR

Muhabirimizin sorduğu “Bu komployu AK Parti düzenlemiştir söylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?”soruyu Ercoşkun şu şekilde cevaplandırdı: “Sayılı gün çabuk geçer. Sizin yaptığınız haberin içeriğinde CHP İl Başkanı Özcan 'Çok kısa sürede bu komplo ortaya çıkacak' diyor. Sayılı gün çabuk geçer. Önümüzdeki günlerde bir şey gerçekleşir mi gerçekleşmez mi? Göreceğiz. Varsa bir şey ortaya çıkartırsınız. Artık hiçbir şey gizli kalmıyor. Elde böyle bir şey varsa hodri meydan çıkarsın söylersin. Sen hiçbir ahlak kuralını tanımayacaksın, bir siyasi partinin genel başkanına yakışmayacak davranışlar sergileyeceksin, üzerine düşeni yapmayacaksın ondan sonra da bunu kalk bir komplo olarak değerlendir. Ortaya çıkan görüntülerin geri planında hükümeti ara, AK Parti'yi ara bu akıl karı bir iş midir? Bu duruma komedi demekten başka bir şey elden gelmiyor.”

BAYKAL SAMİMİ DEĞİL

Muhabirimizin sorduğu “Görüntülerin CHP'ye dönük siyasi seyri nasıl olur sizce? Bu durumun siyasi yansımaları nasıl olur?” sorusunu Ercoşkun şu şekilde cevaplandırdı: “Ben Deniz Baykal'ın istifasının samimi bir istifa olduğuna inanmıyorum. Ortaya çıkan ve oluşturulmaya çalışılan kamuoyunun önümüzdeki günlerde CHP içinde yapılacak kongrede yine Deniz Baykal'ın genel başkanlığı ile neticeleneceği kanaati oluştu bende. Sanki bu konuda çok ciddi manada bir hazırlık yapıldı. Böyle bir yol haritası yapılarak bu neticeye ulaşılacak gibi geliyor. Dolayısıyla her şey beklenebilir. Bizim bu kadar çevrilen dolaplara aklımız ermez.”

CHP NORMAL KARŞILADI

Muhabirimizin sorduğu, “Yaşanan olayın ardından sokakta karşılaştığınız vatandaş nasıl bir tepki veriyor?” sorusunu Ercoşkun şu şekilde cevaplandırdı, “Bu olay gündeme geldikten sonra CHP'de bulunan bir çok insanın bu meseleyi bildiğini görüyoruz ve normal olarak karşılanıyor.Bana tuhaf gelen tarafı da bu. Fakat CHP taraftarı olmayan bütün herkes bu durumu ayıplıyor. Bunu net bir şekilde görüyoruz. Bunun tartışması bile olmaz.”

KEŞKE BU TÜR MESELELERLE TOPLUMUN ÖNÜNE ÇIKMASAYDI

Ercoşkun , “Ana muhalefet partisi genel başkanı keşke bu tür meselelerle toplumun önüne çıkmasaydı. Bu durum siyasetin genel seviyesini düşüren, hiçbirimizin arzu etmediği bir durum. İnşallah bundan sonraki süreçte milletin gerçek temsilcileri olarak böyle bir davranış içinde bulunmazlar” dedi.

CHP TARİHE GÖMÜLECEK

Muhabirimizin son olarak sorduğu, “Çok önemli tarihi bir süreçten geçiyoruz yorumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu Ercoşkun şu şekilde cevaplandırdı: “Burada çok önemli bir tarihi süreçten geçiyoruz söylemi çok basit bir şekilde yorumlanıyor. Gerçekten çok önemli tarihi bir süreçten geçiyoruz ama bu süre CHP genel başkanın süreci gibi küçücük değerlendirecek bir süreç değil. Çünkü hepimiz biliyoruz ki Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruluşundan bu yana en önemli kararlarından birini alıyor.Gerçek demokrasi insan hak ve hürriyetleri noktasında sivil anayasaya geçişin en önemli adımını atmış durumda. Dolayısıyla gerçekten bu tarihi süreci bununla değerlendirmek lazım. Yoksa tarihe gömülmek üzere olan bir CHP'nin çöküşünü tarihi bir süreç olarak değerlendirmek yanlış olur. Biz zaten önümüzdeki süreçte milletimizin sandıkta tarihe gömeceği CHP'nin sadece bir genel başkanlık değişikliğine tanıklık ederiz. Bence bu durum milletin tarihinde küçücük bir noktayı temsil eder."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.