Bizim için can verenlere borcumuzu nasıl ödüyoruz

            30.08.2004

İnançlarımıza göre çalışmak da en büyük ibadettir diyor bu işi bilenler. Vatan için ölmek şehitlik rütbesini kazanmak oluyorsa, bu uğurda şehit olanların bıraktığı toprakların işlenmesi için çalışmak da o kadar anlamlı ve onur verici olmalı.

Her milli bayramda, her 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, üzerinde yaşadığımız toprakları şehitlerimizin ödediği bedel kadar olmasa da, alınteri dökerek koruyabiliyor muyuz diye düşünüyorum.

Vatanı sevmenin, milleti yüceltmenin, hür yaşamanın son çaresi, belki uğrunda ölüme gitmektir. Ama tek çare değildir. Ölümden önce de yapmamız gerekli çok önemli görevlerimiz olmalıdır.

Düşünüyorum da, içinden çıkmakta zorlanıyorum. Dün bu vatan için omuz omuza savaşanların torunları birbirinin malına, namusuna göz dikmiş tetik çekiyor.

Gerekli eğitim bilincinden uzak kalmış, kafasında yarattığı canavarın güdümünde her gün, onlarca canı ve milli serveti trafik adına yollarda kaybediyor.

Yaratılan milyonlarca işsiz, akşam evine götüreceği ekmeğin parasını bulamadığı için bunalımda ya da kurulu düzeninin sermayesini bir anda kaybetmenin ruhsal çöküntüsünde. Böylesi karmaşa içindeki insanlar yolları birbirine bağlayan köprülerden kendilerini bırakıveriyorlar sonsuzun karanlığına.

Dün kapımıza gelip ekmek için el açanların kapılarında bekler olduk. İktisadi bağımsızlık için neler yapıldığını kitaplardan okuyoruz.

Çeşitli özentiler içinde altyapısı eskimiş sistemler üzerine hızlandırılmış yenilikler üretmeye kalkıyoruz ya da temeli ne olduğu bilinmeyen zeminler üzerine süslü yapılar konduruyoruz. Sonuçta içiyle, dışıyla tüm ulusu mateme boğuyoruz.

İşte bugün 30 Ağustos. Türk’ün tarihindeki en önemli dönüm noktası. O günden bugüne kazanılan zaferin bedeline olan görevimizi ne kadar yerine getirebilmişiz, kendimizi sorgulamamız gerek.

Şehitlerimizden af dileyerek bir kez daha aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyor, Zafer Bayramımızın tüm ulusumuza kutlu olmasını diliyorum.

Bu yazı toplam 701 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.