Bizim imkanlarımız onlardan daha iyi ama projeleri hayata geçiremiyoruz

Bizim imkanlarımız onlardan daha iyi ama projeleri hayata geçiremiyoruz

Bacalı mı bacasız mı konusu hala temcit pilavı misali tartışılmaya devam edilirken, Abant Tabiat Parkı'nın gözde oteli Büyük Abant Oteli'nde sessiz sedasız projeler hayata geçirilmeye devam ediyor. Eylül ayında yepyeni bir kongre merkezi ile Bolu'da turizme yeni bir açılım kazandıracak olan Büyük Abant Oteli Genel Müdürü Mehmet Temel'le “ne olacak bu turizmin hali”ni konuştuk.

RÖPORTAJ: DERYA ÖZTÜRK

Doğaya uyumlu yapısı ve sıcak personeliyle sizi karşılayan Büyük Abant Oteli, turizmde bir dünya markası olmaya devam ediyor. Güneşli bir Pazartesi sabahı Büyük Abant Oteli Genel Müdürü Mehmet Temel'le göl kenarında taze çaylar eşliğinde (tadı damağımdadır hala) turizm, otelin projelerini ve sektörün sorunlarını görüştük. Sektörel konuların işleneceği yazı dizimizin ilk bölümü olan turizm dosyasını Abant'ta açtık.

Bolu'da turizm ne durumda?

Bolu'daki turizm daha gelişim aşamasında,kendisini daha tamamlayamadı. Kötü de değiliz iyi de değiliz, şuan ortadayız. İyi olmaya çalışacağız, iyi olma yolunda devam ediyoruz.

Engeller nedir gelişme yolunda?

Yatırımcıya kolaylıklar sağlanmıyor. Bunlar sağlanmayınca yatırımcı küsüyor. Bazı şehirlerde yatırım yapıldığı zaman o kadar kolaylıklar sağlanıyor ki, örneğin Düzce'de işsizlik sorunu yok. Orada fabrikalar işçi bulamıyorlar. Yerel yöneticiler bize kolaylık sağlamıyor. Önümüzü açmıyorlar, açtıkları zaman çok güzel olacak, en önemlisi Bolu kazanacak. Yatırımcının burada önü açılsa, desteklense, projelerin bir an önce hayata geçirilmesi sağlansa istihdam artacak bunlardan herkese yarar sağlayacak.

Batı Karadeniz Otelciler Derneği var. Siz bu dernek aracılığı ile engelleri aşmaya çalışabilirsiniz, öyle değil mi?

Dernek daha yeni kuruldu. Şuan üretim aşamasında bundan sonra çalışmaları olacaktır. Olayların başındayız şuan tanışmalarla geçiyor. Ortak karar alacak henüz toplantılar yapamadık. Derneğimiz rayına oturursa uzun vadede güzel çalışmalar kanaatindeyim. Örneğin ortak pazarlama yapılabilir. Bir fiyat politikası belirlenir, kimse kimseyi ezmez. Beş yıldızlı, dört yıldızlı otel şu fiyatın altına satamaz diye bir karar alınırsa, tüm oteller kazanır. Satın alma birlikte yapılabilir. Beş otel birlikte satın alma yaparsa rakamlar aşağı çekilebilir. Bu birlikteliği biz burada nedense yapamıyoruz. Bursa'yı çok takdir ettim. Katıldığımız bir fuarda tüm Bursa'daki acenteler ve oteller çok güzel bir yer yapmışlar. O ortamı biz Bolu'da yakalayabilir miyiz ki? Hiç sanmıyorum. Otel sahipleri ya da çalışanları ile bir araya gelip oturmuyoruz, görüşmüyoruz. Ne yapalım diye aramızda konuşamıyoruz. Bursa çok hoşuma gitti bu konuda.

İnşallah Bolu da Bursa gibi olur?

Bizim imkânlarımız onlardan daha iyi ama projeleri hayata geçiremiyoruz.

Bolu'nun iki önemli oteli Abant'ta. Buraya gelen turisti şehir merkezine indirmek nasıl mümkün olur sizce?

Bu toplantılarda çok gündeme geldi. Abant'a gelen turistlerin Bolu için katkısı yok diye belki böyle. Bolu'ya müşteri çekebilecek cazibe merkezleri olması gerekiyor, var mı? Yapalım birkaç
şey ondan sonra konuşalım. Bolu'ya geldiği zaman arabasını park edeceği yer yok. Oto park problemi var. Bolu'ya gelen turistlerin Bolu'ya gitmesi için alternatif bir şeyler üretmek zorundayız. Misafir gitmese de Bolu'ya Abant'ta tüketim yapıyor. Dolaylı olarak Bolu'ya katkı sağlıyor. Belediye'den bir talep geldi, Atatürk Orman Çiftliğinde çok güzel yerler açtıklarını söylediler. Buraya turist getirerek katkı sağlamamızı istediler. Yedigöller'de de şimdi piknik yereri ile ilgili çalışmaya başlamışlar. Onlar da geldi nasıl katkı sağlarsınız diye. Yeter ki bize talepte bulunsunlar, bize reel bir şey sunsunlar. İki tane aracımız var. Arapları her gün tura çıkarıyorum. Yedigöller turu düzenlemeye başladık. Yedigöller'e gidiyoruz, dönüşte de Bolu'ya getiriyorum. Benim aktivitem sınırlı, ben insanlara ne kadar fazla aktivite sunarsam o kadar fazla kalır tekrar gelmek ister. İnsanlar sıkılıyor belli bir süre sonra, çünkü hareketli ortamlardan buraya geliyorlar. Bu sene bir kuyumcu firmasıyla görüştüm. Biliyorsunuz ki Arapların altına karşı özel bir ilgisi vardır. Ya kuyumcuya götüreceğim orada alışveriş yaptıracağım. Ya da toplantı salonunu vereceğim kuyumcuya haftanın belirli günleri stantlarını getirecek orada satışını yapacak. Bu da Bolu'ya bir yatırım. Benim buradan bir beklentim yok.

Bolu'da turizm açısından eksiklikler neler?

Ortak pazarlamaya geçebiliriz. Ulusal basında turizm tanıtım sayfaları var. Oradan herhangi bir yer satın alınabilir. Oteller fiyatlarını yayınlar orada ortak internet sayfası açılabilir. İsterim kısaca ortak bir platform oluşturulsun birbirimizi ezmeden yapıcı bir şekilde olsun. Rakiplerimizin açıklarını kapatarak yapalım ve Bolu kazansın. Bizim yaptığımız yanlış bir hareket Bolu'yu da etkiliyor.

Alt yapı olarak ne gibi eksiklikler var?

Abant'ın düzelmesini istiyorum. Şuan yollar yapılmadı. Kötü bir görüntü var. Yağmur yağsa çamur, güneş açsa toz. Kaçış yok, iki şekilde de ben mutsuz misafir görüyorum.

Size şikâyet geliyor mu?

Geliyor tabii, eskiden Abant'ın bakımsızlığından şikâyetçi olurdu gelen turistler şimdi de toz, toprak, çamur olması nedeni ile şikâyet alıyoruz. İnşallah yol kısa sürede biter, Abant eski güzelliğine kavuşur. Çöplerin de düzenli toplanması gerekiyor. Bazen Pazar gününün çöpü Pazartesi öğleden sonraya kadar toplanmıyor. Buraya gelen turistler gezerken çöp görüyor bu hoş olmuyor. Buraya gelen turistler de suyun eski haline gelmesini istiyorlar. Bir de faytonların nizami bir hal almasını istiyoruz. Faytoncunun giyimiyle faytonun görüntüsüyle güzel bir görüntü sergilemesini bekliyoruz. Hijyenik değil. Atların pislikleri yürüyüş yolunda hiç hoş değil. Ben rahatsız oluyorum. Ben rahatsız oluyorsam misafir de rahatsız olur. Yolun biran önce yapılmasını istiyoruz. Işıklandırma gerekli Abant için, çünkü turistler gece de yürümek istiyor ama karanlık olduğu için çıkamıyor.

Abant'ta yapılan çalışmalar sizi etkiledi mi?

Misafir dört gece rezervasyon yaptırıyor örneğin, geliyor ikinci gecenin sonunda ben gidiyorum diyor. Dolaşamıyorum otelin içinde sıkılıyorum dışarısı çamur diyor. Ben burada doğada yürüyüş yapmaya, gezmeye geldim dışarı çıkamıyorum ne işim var burada diyor. Biran önce çalışmaların bitmesini istiyorum ondan sonra eski güzelliğine döner.

Otelle ilgili projeleriniz var bildiğim kadarıyla. Biraz bahseder misiniz?

Kongre Merkezi'ni eskiden beri yapmak istiyorduk. Gecikmelerden dolayı geçen kış başlayabildik. Sakarya Sapanca'da oteller var. İzmit'te oteller var. Bizim toplantı salonumuz olmadığı için toplantılarını misafirler o otellerde yapıyorlardı. Ankara'dan gelen organizasyon da Sapanca'da yapılıyordu. Böyle devam ettikçe kan kaybedecektik, bizim büyük salon yapmamız gerekti. Birçok organizasyon şirketi ziyaret ettiğimizde toplantıyı yapalım sizin otelde ama salonunuz yok diyorlardı. Antalya, İstanbul'un Anadolu yakasındaki oteller gibi oraya giden organizasyonları aldık, bunu yaparken burada bulunan hiçbir otele de zarar vermedik. Bu toplantı salonuna gelen misafirleri benim yatıracak yerim yok. Organizasyonu aldığımızda gelen misafirleri çevre otellere paylaştıracağız. Bu salonun çevredeki tüm otellere faydası olacak. Bizim kongre merkezi sekiz yüz elli kişilik ana salondan oluşuyor. Bu ana salon üçe bölünebilir şekilde ayarlandı. Sinema salonu yaptık, bir de ben sinema salonun eksikliğini çok gördüm. Burada kendisini insanlar sinemada hissedecek. Ayrıca diskotek ve restaurantta yapıyoruz. Otelimizin bahçesinde fitness aletleri yapacağız. Bunların hepsi Eylül ayında biter. Kongre Merkezini Şeker Bayramı'nda açacağız.

Düğün ve balayı programları nasıl yapıyorsunuz, bunları paket olarak mı sunuyorsunuz?

Abant bölgesi genelde hafta sonları yoğun geçer, hafta içi doluluk sağlayamıyoruz. Biz hafta içi doluluk sağlamak için değişik müşteri profillerine yöneldik. Bunların birisi balayı misafirleri, buna yönelik balayı paketleri hazırladık. Balayı misafirlerinin her şeyi özel oluyor.

Özel talepler geliyor mu?

Bazen oluyor, biz onların taleplerini bildiğimiz için misafir geldiğinde beklentilerini görüyor. Şarap ikramıyla başlıyoruz, her sabah odaya kahvaltıları, gazetelerini gönderiyoruz. Ertesi akşam özel bir restaurantta mum ışıklarında keman eşliğinde akşam yemeği veriyoruz. Masaj programları uyguluyoruz misafirlerimiz çok mutlu oluyorlar.

Mutlu evliliklerin temelleri Büyük Abant Otel'de atılıyor diyebilir miyiz?

Diyebiliriz. İnternet yorumlarına bakarsanız balayı misafirlerimizin yorumları hep pozitiftir. Ertesi sene aynı odada evlilik yıldönümünü kutlamak istiyorlar.

Otel doluluk oranı nasıl şuan?

Doluluk çok fazla Arap misafirler gelmeye başladı. Özellikle Suudi Arabistan Kuveyt, Katar, Lübnan, Suriye ve Dubai'den geliyorlar. Misafirimizin yüzde ellisi acente aracılığı ile geliyor diğerleri ise bizi arayarak geliyor. Her sene Dubai'de fuara katılıyoruz, orada standımız oluyor. Stantta otelin broşürlerini dağıtıyoruz. Daha sonra insanlar geliyorlar, böylece geri dönüşüm çok iyi oluyor. Biz orada stant açmasak acenteler aracılığıyla gelse farklı olur, çünkü acenteler müşterileri kendi çıkarlarına uygun olan otellere yönlendiriyorlar. Acentelerin elinde oyuncak olmak istemiyoruz, birebir müşterinin ayağına gidiyoruz.

Dubai'nin ulusal gazetelerine ilan veriyoruz. Onlar çok güzel geri dönüşüm sağlıyor bize. Bu sene bizim otelde TRT çekim yaptı. Turizm programında çıktı.

Sektöre farklı bakış açılarını anlatacağımız yazı dizimiz devam edecek.

08.07.2010HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.