Bizim sorunumuz

            23.07.2004

Bolu’nun sorunu tanıtım mı? Bolu’yu yeterince tanıyan insanları ağırlamak mıdır? Önce bu konuya açıklık getirmekte yarar var diye düşünüyorum.

Bolu tanıtımı Sn. Valimizin turizme gösterdiği hassasiyeti nedeniyle yeterince yapıldığına inanıyorum. Yapılan jeep foto safariler, yemek tanıtımları vb. etkinliklerle gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışında sesini duyurdu. Bu tanıtımların sonucunda Abant-Kartalkaya-Göynük-Mudurnu-Esentepe gibi yerlere son üç-dört yıldan bu tarafa ziyaretçi akınının fazlalaştığı gözlenmekte.

Doğa güzelliklerinin ayrı bir fotoğraf verdiği bu yerlerde bulunan yataklı mekanlar da, doluluktan nasibini almaya başladı. Buralara gelen konukları Bolu Merkez’de nasıl ağırlayabiliriz? Bolu Merkez’e çok yakın Gölcük-Sultanbeyi Yaylası, Aladağlar-Akkayalar, Sarıalan ve Atyaylası gibi doğa harikası yerlerimizi gezdirip bir gecelik de olsa Bolu Merkezde nasıl konuk edebiliriz? Bunun formülünü bulmamız gerekli. Bizim sorunumuz gelenlere nasıl rehberlik yaparız? Nerelerde yedirir içiririz? Nerelere nasıl götürüp getirebilir, konaklatabilirize çözüm aramak olmalı. Günübirlik ziyaretçileri bir gece kalmaya özendirmek olmalı.

Bu işler turizm acentalarıyla paket turlar halinde olacaktır. Bu işlerin programını paket tur organizatörleri yapacaktır. Bunun için önce bu organizatörlerin temsilcileri için bir program yapılıp tanıtım işlemleri biraraya gelip formülünü bulsunlar. Daha ilerisi çizmeden yukarıya çıkmak olur.

Devlet hizmetinde esas olan, hizmette devamlılık prebsibine inanmayan yoktur. Ne var ki bu düşüncenin uygulaması hiç yapılmamıştır, yapılmaz da. Her seçim döneminde adayların çoğu ya kendi düşüncelerinin ürünü ya şehircilik uzmanlarının düşünüp program alacağı projeleri vardır. Ne hikmetse kazanan iktidar sahipleri kendi görüşü dışındaki hiçbir projeye sıcak bakmaz. Deneme sınama yöntemi birçok konuda terk edilmiş olmasına karşın, projeler çok yararlı ve uygun olsalar da sırf muhalefetin ürünü olduğu için iltifat görmez yüzüne bakılmaz.

Bizim sorunumuz merkez esnaf ve sanatkarın kazanım sağlaması ise, dışarıdan gelecekleri en az bir gece konaklatmanın yolunu bulmak olmalıdır. Geleneksel hale getirdiğimiz yayla mevlidlerimizi geniş çaplı olarak iki bölgede, örneğin kirazı ile ünlü Atyaylası’nda ve Sarıalan Yaylası’nda tüm çevre köylerin birleşimi ile geniş çaplı olarak yapılması şeklinde olabilir.

Tüm bu etkinliklerde insanların doğal ihtiyaçlarına hizmet de unutulmamalıdır.

Bu yazı toplam 878 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.