“Bolana” bebeklerin umudu oluyor

“Bolana” bebeklerin umudu oluyor

Bolca Hindi tarafından 3,5 yıldan beri araştırma aşamasında olan keçi sütü, bebeklerin hayatını kurtarıyor.

Bolca Hindi tarafından 3,5 yıldan beri araştırma aşamasında olan keçi sütü, bebeklerin hayatını kurtarıyor.

    Anne sütüne en yakın süt olarak dünya kamuoyunda bilinen keçi sütü, piyasada bulunmadığı için inek sütü kullanan bebek, alerji nedeniyle beslenme sorunları yaşamasına neden oluyor. Bunun farkında olan ve bebeklerin beslenme gelişimine önem veren Bolca Hindi ise, Türkiye'de 3,5 yıldan bu yana keçi sütü üzerinde araştırmalarda bulunuyor. Bolca Hindi'nin araştırmalarından haberdar olan anneler ise, bebeklerinin beslenme sorununu çözebilmek için Bolca Hindi'den yardım istiyor. Bolca Hindi, Bolana Projesi ile İstanbul ve Bolu'daki birer bebeğin ardından, şimdi de Bursa'da bir annenin feryadına karşılık vererek, bu annenin bebeğine de keçi sütü göndermeye hazırlanıyor.

İŞİNE SAHİP ÇIKAN BİR KURULUŞ

    Turanç isminde 9 aylık bir bebeği bulunan ve İstanbul'da ikamet eden Dilan Çetinoğlu, bebeğinin inek sütüne alerjisi olduğunu ve 2 yıl boyunca hazır mama tüketemeyeceğini öğrendiğini söylüyor. Keçi sütü ve keçi sütü içeren gıdalar kullanmak zorunda olduğunu belirten Çetinoğlu, “İki ay araştırdım, hiçbir ilerleme kaydedemedim. Araştırmalarım sürerken Bolca Hindi'nin Genel Koordinatörü Şerafettin Erbayram'ın keçi sütünün faydalarını anlatan yazısına ulaştım. Web sitelerine girerek yöneticilere mağduriyetimi anlattım. Yetkililer bana ulaştı. İnek sütüne alerjisi olan çok fazla bebeğin olduğunu, şu anda sadece keçi peyniri ürettiklerini, ilerde keçi sütü, hatta keçi sütünden bebek maması üreteceklerini söylediler. Keçi sütü satışı olmadığı halde Bolu'dan bana düzenli olarak süt yolladılar ve hala yolluyorlar. Bu denli işine sahip çıkan bir kuruluşun varlığı beni çok mutlu etti. Hepsine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

    Öte yandan Bursa'da bulunan bir anne de, bebeğinin alerjiden dolayı gördüğü zararı fotoğraflayarak Bolca Hindi'ye gönderip yardım istedi. Bolca Hindi yetkilileri, Bolu ve İstanbul'daki annelere olduğu gibi bu anneye de yardımcı olmak için kolları sıvamış durumda.

PROJE BOLU'YA HEDİYEMİZ

    Keçi sütü projesinin uzun bir süreç içerisinde şekillendiğini ve şekillenmeye de devam edeceğini belirten Bolca Hindi Genel Koordinatörü Şerafettin Erbayram; “Hedefimiz tüm Türkiye'ye ulaşmak. Bolu Kalite Yem Sanayi A.Ş. iştiraki olan Bolana Keçi Süt Ürünleri İşletmesi, 2000 yılında başlayan yurtiçi ve yurtdışı etüt ve araştırmalarından sonra, 2002 yılında hayvan yetiştiriciliği ile faaliyetlerine başladı. Şu an keçi sütü piyasada bulunmuyor. Ancak bazı annelerin ricaları üzerine birkaç bebeğe bu sütü ulaştırıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Bolu'ya bir proje hediye edeceğiz. Bu projeyle, köylülerimize ıslah edilmiş keçi veriyoruz. 5 yıl içerisinde Bolu genelinde 5 bin keçi dağıtmayı düşünüyoruz. Bu anlayışla, yöre çiftçisine gelir getirecek yeni bir iş kolu oluşturmak ve halkımızın sağlıklı keçi peyniri yemesini de amaçlıyoruz. Herkes keçi peyniri üretip sattığını söylüyor, ancak bizim bakış açımızla keçi peynirini Türkiye'de üretip satışa sunan başka bir firma yok. Ürettiğimiz peynir, sadece Ankara, İstanbul ve Bolu'daki seçkin marketlerde bulunuyor. İnek sütüne alerjisi olan bebeklerin alerjileri büyüdükleri zaman da devam edeceği için, ileriki süreçte bu bebeklerin mama ile beslenmesi gerekecek” şeklinde konuşurken, buna dair de bir projelerinin olduğunu söyledi.

14.11.2005

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.