Bolu 2050 Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Planı -1

            06.09.2005

Büyük buluşlar hayallerin belli noktalara odaklanması sonucunda meydana geliyor. Bir zamanların hayal ürünü olan kurguların gerçeğe dönüşmesi, uzay araştırmalarının sonucu, iletişim alanındaki zenginlik, bilgi çağı dediğimiz birbirini kovalayan yeniliklerin gerçekleşmesi gibi.

Birçeşit insanlarımız vardır. Birinci adresleri evi ailesi olması yanında işlerini de bu kesitin içinde düşünür ve değerlendirirler. Buna en güzel örneklerden birisi de Mimar Sinan Uğur Tunçok’tur.

Sn. Tunçok, mesleğinin gereği bir şehrin imarında mekanların değerlendirilmesine yönelik, çalışma yapıyorsa planını, o şehrin bütününde meydana getirecek projeleri hayal ederek, geliştirip uygulama aşamasına getirmeye çalışıyor. Büyük düşünce, yorucu bir çalışma, kendisini kutluyoruz. Bir zamanlar Mimarlar Odası çalışmaları içinde tanıtımını yapılan Anıtpark ve Kızılay Hamamı’nı içine alan proje uğraşı gibi bir çalışma da, 2050’yi hedef alan Bolu’nun geleceği projesi.

Genelde teknik elemanlar kendi alanları içinde birçok yeniliklere imza atarak, projeler üretirler. Birileri çıkar bu çalışmayı hayata geçirir. Olay beldeyi ilgilendiriyorsa, seçim malzemesi olarak adaylar projelere sahip çıkıp, seçim malzemesi olarak dağarcıklara alıp, belde insanına sunabilirler. 2050 Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Planı da böyle olmalı.

Belediye Başkanı Sn. Alaaddin Yılmaz’ın bu konuda böylesi meraklı bir teknik heyetle çalışmış olması büyük şans, aynı zamanda projelerin havada kalması da elbette büyük risk...

Türkiye’de siyasiler tarafından uzun vadeye yayılan projelerin ömrü, siyasi iradenin iktidar sürecine bağlı kalıyor. Bunu yaşayarak görüyoruz. Bu proje de yeni bir Bolu fotoğrafını ortaya çıkarması bakımından fevkalade. Ancak uygulanabilmesindeki kaygıları da beraberinde getiriyor. Herkesin söyleminde ortak görüş olan, “Devlette hizmetin devamlılığı esası vardır” sözünü en çok saptıranlar da siyasilerimizin kendilerinin olduğunu herkes görüyor. Kare kare ülke fotoğrafına bakıldığında, başlanıp bırakılan devasal proje mezarlıklarıyla dolu olduğunu herkes görüyor. Örnek için pek de uzağa gitmeye gerek yok. İsminden bile bahsedilmeyen Karaçayır Projesi’nin adından bile söz edilmiyor...

Teknolojinin böylesine hızlı geliştiği bir ülkede ne tür bir kolaylıkların hizmete gireceğini kestirmek akılları zorluyor. Geleceğin Bolusunu projelendirmek elbette çok güzel. Elbette insanları heyecanlandırıyor. Ama insanların gerçek heyecanı bu bütünün bir parçasına nereden başlanacağını bilmelerinde yatıyor. Modül kazmanın vurulacağı ilk start ne zaman, nereden başlayıp, ne zaman bitecek ve maliyeti ne olacak?sorularının cevabını güvenilir bir şekilde almak, çok daha hoş ve rahatlatıcı olmalı.

45 yıl sonrasının gelişim ve dönüşüm planının kamuoyuna açıklanması 31 Ağustos 2005 tarihinde Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapıldı. Belki de duyuru iyi yapılmadı. Belki de ayın son günü mali işlemlerin yoğunluğu beklenen ilgiyi sağlayamamış olabilir. Salonda boş koltuk çok.

Böylesi toplantıda, Mimar ve Mühendis ünvanını taşıyan herkesin olması gerekirdi. Böylesi toplantıda, siyasi temsilcilerimizin olması gerekirdi. Böylesi toplantıda pazaryeri esnafından insanları gerekirdi. Böylesi toplantıda Ticaret Sanayi Odası-Bolu İşadamları ve Genç İşadamları Dernekleri’nden ve de her kesimden insanlarımızın olması gerekirdi ama maalesef boş koltuk sayısı daha çok göze çarptı. Bu durumu Başkan Sn. Alaaddin Yılmaz da dile getiren ince mesajıyla belirtmeye çalıştı. “Teknik konularda Bolu’daki ilgi nedense az oluyor..! İş bitiminde sonra eleştiriler olursa, bunun günahı bizim olmayacak” diyordu.

Bu yazı toplam 770 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.