Bolu 2050 Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Planı-2

            07.09.2005

Geleceğe yönelik Bolu Projesi’nin Mimarı Sn. Uğur Tunçok çizim üzerinden yapılacakları anlatıyor

-Bolu’nun gelişimi ve değişimi için uzun vadeli bir hayalin projeye dönüşümü. Bolu’da Belediye meydanı, pazar yeri İzzet Baysal Caddesine alternatif yeni ticaret merkezlerinin yeniden oluşumu bu projenin orijin noktasını oluşturuyor.

Pazar yerinin uygun olmadığı bilinen bir gerçek. Pazar yeri başka bir yere taşınamaz. Projede kullanılan alanlar bir, iki yer dışında Belediye’nin, istimlak sıkıntısı fazla yok. Boluluların beğeneceği uzun vadeli 2050’ye uzanan bir proje.

Halihazır katlı otopark yerleşim bakımından kullanışlı değil. Bolu’da otopark sorunu var. Bunun çözümü de proje detayıyla işlenmiş durumda.

Halihazır pazar alanında 83 bin m2 kapalı alan olacak. 16 m2 alandan başlayan 472 dükkanın bulunacağı mekanda insanların rahat gezinmelerini sağlayacak kapalı dolaşım alanları olacak. Bodrum kat otopark, onun üzeri simdiki alan manav ve çeşitli dükkanlar ikinci, üçüncü kat otopark, son kat büyük ölçüdeki ticaretler için modern dükkanlar.

Belediye meydanında yeni düzenleme Köroğlu Otel ve Belediye binaları yıkılıp birleştirilecek.

Meydan genişleyecek, yürüyen merdivenlerle kültür müdürlüğüne çıkılacak burada yapılan düzenlemelerle Belediye meydanından 300-500 metre yürüyüşle pazar yerine ulaşılacak. Bu alanlarda 620 araçlı otopark olacak. Otel Belediye’nin otel girişi Kültür Müdürlüğü’nün bulunduğu alandan olacak. Ayrıca burada da otopark yapılacak.

Stadyumun yeni yapılan kale arkası anfi tiyatro ve müzik etkinliklerinde kullanılmak üzere kalacak. Stadyum kalkacak.

Bütün bunların bitiminde Konuralp, İsmetpaşa Caddeleri hareketlenecek, Belediye meydanı genişleyecek, Gölyüzü Mahallesi’ndeki işportacı sıkısıklığı kalkacak. Bütün bunların yapımı için Belediye bütçesinden para çıkmadan yapılabilecek...diyerek özetledi.

Uzun süredir kapsayan bir hayal ürününün bir, bir buçuk saatlik anlatımından sonra sayısal azınlıktan oluşan bir davetli grubundan sağlıklı eleştirilerin hemen alınması pek mantıklı değil. Zaten toplantının ağır toplarında Boluspor’un maç heyecanı başlamışken hiç mümkün değildi.

Sanıyorum Belediyemiz meclisinde de ilk defa yapılan bilgilendirmeden sonra kamuoyundan olumlu olumsuz sonuç almak kısa sürede zordu. Ne var ki böyle bir proje oluşumuna ait kulaklara karsuyu kaçmış oldu. Sanıyorum bu konu bundan böyle düşüncelerde şekillenir. Daha ciddi bir organizasyonla meraklıların bilgisine sunulur. En önemlisi de işe projenin hangi kesitinden başlanacağı ve başlama, bitirme tarihleri deklare edilir. Maliyetleri gün ışığına çıkar. İlgilileri özendircek teknik ayrıntılar daha detaylı olarak anlatılır.

Güzel bir proje, inşallah torunlarımızın hizmetine tamamı bitmiş olarak sunulur.

Bu yazı toplam 800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.