Bolu Bakkallar Şekerciler ve Bayiler Odası Başkanı Ayen;"Büyük marketlere ruhsat vermeyin"

Bolu Bakkallar Şekerciler ve Bayiler Odası Başkanı Ayen;"Büyük marketlere ruhsat vermeyin"

Bolu Bakkallar Şekerciler ve Bayiler Odası yönetimi, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ı ziyaret ederek, yeni zincir market açılmasına izin ve ruhsat verilmemesi için talepte bulundular. BBŞB Başkanı Selahattin

Bolu Bakkallar Şekerciler ve Bayiler Odası yönetimi, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ı ziyaret ederek, yeni zincir market açılmasına izin ve ruhsat verilmemesi için talepte bulundular. BBŞB Başkanı Selahattin Ayen, “Dün biz vardık, yarın da olmak istiyoruz” dedi.

Bolu Bakkalcılar Şekerciler ve Bayiler Odası Başkanı Selahattin Ayen, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ı ziyaret etti ve büyük marketlere ruhsat verilmemesini istedi. Bakkalların en önemli sorunlarından birinin, genelde Hiper, süper, gross ulusal ve yerel zincir market olarak isimlendirilen mağazaların haksız ve insafsız rekabetlerin olduğuna değinerek, “Dün vardık, yarın da olmak istiyoruz” diye konuştu.

Selahattin Ayen büyük marketlerin şehir içersinde trafiğini de alt üst ettiğini vurgulayarak, “Avrupa ülkelerinde titizlikle uygulandığının altı çizilen kent merkezlerinin dışında tutulan büyük alışveriş merkezleri; bugün şehir içlerine girmiş yeni bir hamle ile geleneksel alışveriş alışkanlığımız olan bakkalcılığın kökünü kazımak için kendi aralarında iş birliği ve söz birliği yapmışça-sına metre kare ne olursa olsun çağdaş şehircilik anlayışını hiçe sayarak, mahalle aralarına yerleşmeye başlamışlar, yerel yönetimler de bu duruma seyirci kalmıştır” dedi.

Yılmaz, “Hükümetler başarısız oldular”

Selahattin Ayen'in konuşmasının ardından Alaaddin Yılmaz, büyük marketleri kuruluş yerleri için bir hukuki alt yapının olmadığı, bunun da şehir içine yerleşmek isteyen büyük marketlere dur denilemediğini belirterek şöyle konuştu, “Bakkallarımız bizlerden önce kalkıp bizden sonra yatan, çocuklarımızın eğiticisi ve eşyalarımızı güvenerek emanet edeceğimiz Türk kültürünün önemli bir yeridir. Bakkallarımız toplumuzun temel direkleridir.Fakat günümüzde dünya koşullarında rekabet edemeyerek sıkıntı yaşadıklarını görüyoruz. Hükümetler büyük marketlerin şehir dışına çıkmasında başarısız olmuşlardır."

Alaaddin Yılmaz, hukuki boşluktan yararlanan büyük market sahiplerinin şehir içinde mağaza açmalarına engel olunamayacağını, bakkalcıların bir araya gelerek onların da hukuksal alanlarda araştırma yapıp bir araya gelmeleri gerektiğini söyleyerek, “Şu durumda bakkalcılık önü açık bir meslek görülmüyor. Çok zor bir meslektir. Dünya bir süreçten geçiyor ve bizim de bu süreçten geçmememiz mümkün değildir” diyerek bakkalcılar odasına gayretle ve iyi niyetler çalıştıklarını söyledi ve bakkalcıların da büyük marketlerle rekabet edecek şekilde bir araya gelerek büyümeleri gerektiğini vurguladı.

16.12.2006 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.