Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın açıklamalarına Bolu Valiliği’nden cevap geldi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın açıklamalarına Bolu Valiliği’nden cevap geldi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın açıklamalarına Bolu Valiliği’nden cevap geldi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın Twitter hesabında yaptığı açıklamalar üzerine Bolu Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yazılı cevap geldi

İşte açıklamadan önemli satır başları:

Bolu Belediyesi’ne ait Atık Su Tesisi’ne cezai işlem uygulanmasına ilişkin olarak;

2009 yılında işletmeye alınan Atık Su Arıtma Tesisiyle ilgili Bolu Belediye Başkanlığı tarafından 2019 yılında revizyon ihalesi gerçekleştirilerek Arıtma Tesisinde revizyon yapılmış ve kapasite artışına gidilmiştir.

Kapasite artışına gidilmesine rağmen gelen atık suyun bir kısmının hiçbir arıtma işlemine tabii tutulmadan doğrudan Büyüksu Deresi’ne deşarj edildiği Bolu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından muhtelif zamanlarda yapılan denetimlerle tespit edilmiştir.

Bu kapsamda 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. madde I. 6. Paragrafı “…..içme ve kullanma suyu sağlama amacına yönelik olmayan sulara atık boşaltanlara….” hükmü gereğince Bolu Belediyesi’ne 25.02.2020 ve 29.09.2020 tarihlerinde mahallinde yapılan incelemeler neticesinde idari para cezası uygulanmıştır.

Yine 30.06.2022 tarihinde yapılan denetimde aynı fiilin 3 yıl içerisinde 2’nci kez tekrar edilmesinden dolayı idari para cezası 2 kat artırılarak 394.548 TL. tutarında uygulanmıştır. Ayrıca 04.07.2022 tarihi itibariyle de konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.

Bolu Belediye Başkanlığı’nın izinsiz kurban yardımı toplamasına ve Cami inşaatı için yardım toplama izin süresinin Valilik tarafından uzatılmadığına ilişkin olarak 25.06.2022 tarihinde kamuoyuna gerekli bilgilendirme yapılmış idi.

Cami inşaatı yardımının Valiliğimiz tarafından engellendiği yönündeki iddiayla ilgili olarak;

Bolu Belediyesi tarafından ikinci kez talep edilen yardım toplama başvurusu Valiliğimizce incelenmiş olup;

2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu’nun 8. Maddesinde atıf yapılan ilgili yönetmeliğin 6. Maddesinde yer alan:

“…Toplanacak yardım miktarını belirlemeye yarayacak keşif özeti, rapor ve benzeri bilgi ve belgeler de (Değişik ibare:RG-10/11/2021-31655) başvuru formuna eklenir. Tüzel kişiliği haiz kuruluşların müracaatlarında kuruluşun yönetim organlarında görevli olanların, gerçek kişilerin yardım toplaması halinde ise sorumlu kurul üyelerinin ve yardım toplama faaliyetlerinde görev alacakların açık kimlikleri ve adresleri belirtilir. Kamu görevlilerinin çalıştırılmasının düşünülmesi halinde ilgili valilik ve kaymakamlıklardan alınmış izin belgeleri de eklenir…" hükümlerince;

Başvuru dilekçesinde ek olarak Valiliğimize verilmesi zorunlu olan keşif özetinin ve yardım toplamaya ilişkin sorumlu kurul için meclis kararının eksik olduğu tespit edilmiş olup belirtilen eksikliklerin tamamlatılması halinde söz konusu başvurunun değerlendirmeye alınacağına dair İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nün 27.06.2022 tarihli ve 16788 sayılı yazısı ile Belediye Başkanlığı’na yazılı bildirim yapılmıştır.

Ancak, yazılı bildirime rağmen Bolu Belediye Başkanlığı tarafından eksiklikler tamamlanmayarak, bugüne kadar da Valiliğimize herhangi bir resmi yazı intikal etmemiştir. Bolu Belediye Başkanlığı kendi üzerine düşen yasal sorumluluğu yerine getirmemekle birlikte Valiliğimizin Cami yardımını engellediği yönünde kamuoyunda yanlış bir algı oluşturmaktadır.

Söz konusu iddia tamamen asılsız olup, iş ve işlemler yasal mevzuat çerçevesinde yürütülmektedir.

Bolu Belediye’sinin 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunun hükümlerine aykırı olarak kurban yardımı adı altında toplamış olduğu ve hesaplarda bulunan paralar, bu yardımları yapan vatandaşlarımızın şahsi hesaplarına iade edilmiş olup hak sahibi vatandaşlarımız herhangi bir mağduriyet yaşamamıştır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
41 Yorum