Bolu Dağı geçişinde Kemal Unakıtan krizi;"Bu kadarına dapes doğrusu!"

Bolu Dağı geçişinde Kemal Unakıtan krizi;"Bu kadarına da
pes doğrusu!"

Hürriyet'te yer alan haber, Bolu Dağı ile ilgili yeni bir ertelemenin habercisi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, önceki gece TBMM kürsüsünden İtalya Başbakanı Romano Prodi ile 23 Ocak'ta birlikte açacaklarını söylediği Bolu Dağı Tüneli'nde ciddi bir kriz y

Hürriyet'te yer alan haber, Bolu Dağı ile ilgili yeni bir ertelemenin habercisi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, önceki gece TBMM kürsüsünden İtalya Başbakanı Romano Prodi ile 23 Ocak'ta birlikte açacaklarını söylediği Bolu Dağı Tüneli'nde ciddi bir kriz yaşanıyor.

Hükümet, Bolu Dağı Tüneli'ne 160 milyon YTL ödenek verilmesi için çıkardığı 1 Aralık 2006 tarihli Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararını uygulamıyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın, altında kendi imzası da bulunan karardaki ödemeyi bütçe dengeleri gerekçesiyle yapılamayacağını söylediği öğrenildi.160 milyon YTL'lik YPK kararı 31 Aralık'a kadar uygulanmazsa, geçerliliğini kaybedecek. Bu durumun gerçekleşmesi halinde, tünel inşaatını yürüten İtalyan Astaldi, bayramdan sonra inşaatı durdurmayı gündemine aldı. Firma yetkililerinin, Maliye Bakanlığı'na ödemenin yapılması yönünde yaptığı başvurular sonuç vermedi. Unakıtan'ın "Biz o kararı firma zor durumda kalmasın diye çıkarmıştık. Şu anda verecek beş kuruşum yok" dediği öğrenildi.

YPK KARARI TEMİNAT

Astaldi, Roma'daki merkezi Hükümetin, taahhüdüne uymaması anlamına gelen bu gelişme üzerine, sıkıntıyı Başbakanları Prodi'ye aktardı. Firma, dış kredi karşılığı yapılacak olan bu ödeme kararını, bankalara teminat olarak gösterdiğini ve 31 Aralık'a kadar ödemenin yapılmaması üzerine, bankalar karşısında güç durumda kalacağını belirtti.

KURYEYLE GİZLİ MEKTUP

Bunun üzerine Prodi'nin Erdoğan'a özel kurye aracılığıyla, bu konuyu içeren ve özel ve gizli bir mektup gönderdiği öğrenildi. Hürriyet'in edindiği bilgiye göre, Prodi'den Erdoğan'a geçen hafta Perşembe günü (20 Aralık) ulaştırılan bu mektupta, İtalyan Başbakanı, resmi ziyaret için geleceği Türkiye'de, 23 Ocak'taki açılışa katılmaktan mutlu olacağını, ancak YPK kararına göre ödeneğin çıkarılması gereğini Başbakan Erdoğan'a hatırlatıyor.

SEKİZ BAKAN'IN İMZASI

YPK'nın krize yol açan 1 Aralık tarihli kararı, DPT ile Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KGM) konuya ilişkin yazıları dayanak alınarak çıkarıldı. Kararda, KGM'nin Karayolları'nın 2006 yılı programanıda "Sakarya-Kazancı-Bolu-Ankara Otoyolu" projesi kapsamındaki Gümüşova-Gerede (Bolu Dağı Geçişi dahil) projesi ile İzmir-Aydın otoyolları için mevcut dış krediden karşılanacak toplam 159 milyon 221 bin YTL'lik dış kredi ek ödeneği karşılılığının bütçenin yedek ödeneklerinden karşılanması öngörülüyor. Kararda, 28 milyon 779 bin YTL'nin de iki projenin KDV karşılığı olarak yine yedek ödenekten karşılanması isteniyor. Bu kararda Başbakan Erdoğan'ın yanısıra YPK üyeleri; Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Tİcaret Bakanı Ali Coşkun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık'ın imzaları bulunuyor.

20 yıllık proje

Türkiye’nin, yapımı en uzun süren ve en çok sorun çıkan projeleri arasında rekora doğru koşan Bolu Dağı Tüneli'nin projesi 20 yıl önce hazırlandı. İstanbul-Ankara mesafesini 3.5 saate indirecek olan Gümüşova-Gerede otoyolu kapsamında yer alan Bolu Dağı Tüneli, dış krediyle yapılıyor. Ama proje 15 yıldır, sayısız kez bu kredilerin karşılığı olan ödeneklerin zamanında aktarılamaması sorunu yaşadı. Son olarak 15 Aralık'ta açılacağı duyurulan Bolu Dağı Tüneli'nde şu anda gidiş yönü açılışa hazır. Hava koşulları nedeniyle asfaltlamada güçlük çekildiği için elektrifikasyon çalışmasının tamamlanamadığı belirtiliyor. Ocak ayında iki başbakanla açılması planlanan tünelin tam olarak devreye girmesinin ise Nisan 2007'de olabileceği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.