Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Bolu Dağı Polis Evi

            05.01.2005

Boludağı’nda Ulusoy tesislerinin hemen yanında Emniyet teşkilatımızın çok güzel bir binası var. Boludağı polis evi ve Bölge Trafik Denetleme istasyon amirliği tesisi.

Tesisin yapımında benimde katkılarım olmuştur. Yazmakta çok tereddüt etmeme rağmen "halkımızın sempati duydukları kuruluşlara karşılık beklemeden hizmeti teşvik etmek için" bazı şeylerin bilinmesinde yarar olduğu düşüncesi, beni bu satırları yazmaya zorladı.

Boludağı’ndaki eski polis evi depremde hasar görünce yıkılıp yerine bir polis evi ve bölge trafik denetleme istasyonu tesisi yapılması gündeme geldi.

Emniyet Genel Müdürlüğü yapı dairesi başkanlığından gelen proje çok basit bir projeydi. Zemin katı garaj, üstü polis evi ve bölge trafik denetleme istasyonu olarak düzenlenmiş cephe görünüşünde hiçbir estetiği olmayan demir garaj kapların göründüğü, iç düzeni de hizmete tam cevap veremeyecek durumdaydı.

O zaman Emniyet Müdürümüz Uğur Gür, beni çağırdı; "Nadir Abi bizim ihtiyaçlarımız şunlar, Ankara’dan gelen proje ekonomi düşünülerek hazırlanmış Bolu’ya ve Emniyet Teşkilatımıza yakışır bir proje yap. Proje güzel olsun, depremlerde yıkılmasın, sağlam ve güzel bir bina istiyorum."

Ben de hiçbir karşılık beklemeden işe koyuldum. Bugün oraya yapılan tesisin projesini hazırladım. Ankara yapı dairesinden gelen mimar ve mühendis arkadaşlarla Bolu’da yaptığımız toplantı neticesinde benim hazırladığım proje benimsendi. Yetkililer tarafından biraz büyütülüp gereken tadilatlar da yapılarak, bugünkü haline geldi ve tasdik edildi. Bu arada Uğur Gür Müdürümüzünde ilgilileri ikna kabiliyetine hayran kaldım.

Sıra inşaatın yapımına geldi, ben o zaman Becikoğlu İş Merkezi’nin kontrol mühendisliğini yapıyordum. Müteahhit firma Hasdayı inşaat firmasıydı, geniş bir çevresi olan Müdürümüz Uğur Gür, Hasdayı inşaat firması sahiplerinden Yusuf Dayı ve Zeynel Abidin Erdem ile görüşerek kaba inşaatı işçiliğini bu firmaya karşılıksız yaptırdı. Hergün Boludağı’na giderek inşaatın kontrolünü yaptım. Çok güzel ve sağlam bir bina oldu.

O zaman ki Valimiz Sayın Nusret Miroğlu’da bu inşaatla çok ilgilendi, destekledi ve zaman zaman bizimle beraber inşaatın başındaydı.

Bu inşaatın statik hesaplarını inşaat mühendisi sevgili kardeşim İlhan Yılmaz’a yaptırdım. Onun da bu inşaatta katkıları çok olmuştur.

Sık sık artçı depremlerin olduğu bir dönemdi. Çoğu kişi inşaat ve kontrollük yapmayı bırakmış, korkar hale gelmişti. Biz ise Boludağı’nda bu inşaatın sorumluluğunu üstlenmiştik.

Uğur Bey’in sözleri hala kulaklarımdadır; "Nadir Abi, çok emeğin var, inşaat bitsin bir köşeye adını yazacağım."

Ama maalesef bırakın yazmayı, tesisin açılışına bile davet edilmedik. Hizmetimizi çok iyi bilen Emniyet Müdürümüz Sayın Uğur Gür ile Valimiz Sayın Nusret Miroğlu, tayin olmuştu. Açılışı yapan yeni Emniyet Müdürümüz de doğal olarak bütün bunları bilmiyordu.

Bunları niye yazdım?

Ne benim ne Yusuf Dayı’nın, ve ne de Zeynel Abidin Erdem’in taltif edilmeye ihtiyacımız yok, herhangi bir beklentimiz de yok, olamaz da.

Bunları bilen Bolu’daki pekçok arkadaşlarım, bazı şeylerin bilinmesinde yarar olduğunu, bundan sonra yapılacak hizmetlerde devamlılık ve teşvik sağlanacağını, yeni gelen yöneticilerimizin de bunları bilmesinde yarar olacağı görüşü üzerine;

Ve emniyet teşkilatımızı çok sevmeme rağmen açılışa davet edilmemenin burukluğunu dile getirmek için yazdım.

Bu yazı toplam 2248 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.