BOLU DEFTERDARLIĞI’NDAN UYARI GELDİ; ‘Haziran’ı geçirmeyin’

BOLU DEFTERDARLIĞI’NDAN UYARI GELDİ; ‘Haziran’ı geçirmeyin’

Bolu Defterdarlığı, Vergi Barışı’ndan faydalanarak borçlarını taksitlendirenlere Haziran ayını geçirmemeleri gerektiğini belirtti.

Bolu Defterdarlığı, Vergi Barışı’ndan faydalanarak borçlarını taksitlendirenlere Haziran ayını geçirmemeleri gerektiğini belirtti.

Vergi Barışı Kanunu’ndan yararlanarak borçlarını taksitlendiren mükelleflerin, 2004 yılı Haziran ayı sonuna kadar son taksitlerini ödemeleri gerektiğine dikkat çeken Bolu Defterdarlığı yaptığı yazılı açıklamada, bu süreden sonra yapılacak ödemelerin 4811 sayılı "Vergi Barışı Kanunu" kapsamında yapılan ödeme olarak kabul edilmeyeceğini ifade etti.

Sözkonusu kanun, 26 Şubat 2003 tarihi itibariyle kesinleşmiş ve 27 Şubat 2003 tarihinde ödenmemiş olan vergi asıllarının tamamının, yüksek oranlı gecikme zammı ve gecikme faizi yerine vergi asıllarına Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından her ay için belirlenen aylık Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE) oranları uygulanarak bulunacak tutarın 9 eşit taksitte, Haziran /2004 ayları sonuna kadar tamamen ödenmesi halinde yüksek tutarlı gecikme zammı, gecikme faizi ile vergi cezalarının ve vergi cezalarına uygulanan yüksek tutarlı gecikme, zamlarının tamamlarının tahsilinden vazgeçileceğini hükme bağlanmıştı.

Bu kanuna göre ödenmesi gereken taksitlerin ödenmemesi ya da eksik ödenmiş olması halinde, ödenmemiş olan tutarların son taksit ödeme süresi sonuna kadar; ödenmeyen ya da eksik ödenen kısmın son taksite ait olması halinde ise bu tutarın son taksiti izleyen ayın sonuna kadar ödenmeyen kısım ile birlikte her ay için ayrı ayrı %10 fazlası ile ödenmesi şartıyla kanun hükümlerinden yararlanılacağının ifade edildiği açıklamada, ödenmemiş olan taksitlerin ödemenin geciktirildiği her ay ve kesri için ayrı ayrı % 10 oranındaki zamla birlikte, son taksit ödeme süresi olan Haziran/2004 ayı sonuna kadar ödenmesi halinde anılan kanun hükümlerinden yararlanılabilecek. Bu süreden sonra yapılacak ödemelerin, 4811 sayılı "Vergi Barışı Kanunu" kapsamında yapılan ödeme olarak kabul edilmeyeceği ifade edildi.

Defterdarlık konu ile ilgili mükelleflerin bu hususu önemle dikkate alarak, 4811 sayılı "Vergi Barışı Kanunu"ndan yararlanmak için Haziran/2004 ayı sonuna kadar taksitlendirilmiş vergi borçlarını ödemeleri gerektiğinin altını çizdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.